Anketimiz: Ömrünüzde hiç hacamat yaptırdınız mı?

Katılımcı sayısı
38. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • Evte yaptırdım

  2 5.26%
 • Hayır yaptırmadım

  24 63.16%
 • Hacamat nedir bilmiyorum

  12 31.58%


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Sohbet Konuları ve Anketler Kategorisinden Hacamat nedir? Yaşamınız boyunca yaptıran var mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sina_gk
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hacamat nedir? Yaşamınız boyunca yaptıran var mı

  Reklam

  Hacamat nedir? Yaşamınız boyunca yaptıran var mı Mumsema hacamat:
  İki omuz arasından sırttan başın arka tarafından yahut vücudun herhangi bir yerinden tedavi maksadıyla bardak şişe veya boynuzla kan aldırma.

  a-evet yaptırdım
  b-yaptırmadım
  c-ne olduğunu bilmiyordum
  e-

  lütfen kendi düşüncelerinizi yazınız.
  hacamat ayrıca peygamber efendimizin her insana önerdigi bir sünnet ve tedavi şeklidir.

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: hacamat nedir?yaaşmınız boyunca yaptıran varmı.


  Reklam  Hacamat: Emmek anlamındaki hacm kökünden türeyen hacamat, sağlığı koruma veya tedavi amacıyla kan almak anlamına gelmektedir. Kan aldırmaya ihticâm, kan alan kimseye haccâm denir. Hacamat yoluyla kan alınmak veya kan toplamak istenen yere, ateşle içinin havası boşaltılan cam bir fanus kapatılır. Böylece içinin havası boşaltılan fanusun emmesiyle kan burada toplanır. Şâyet sadece kan toplanması değil de kan alınması amaçlanırsa, deride çizikler yapılarak bu işlem yapılır. Tıp tarihinde uygulanan bu kan alma veya kanı bir yerde toplama metodunun, tecrübelerin artması, hastalıkların sebebi ve tedavi şekliyle ilgili bilgi ve imkânların değişmesiyle yanlışlığı ortaya çıkmıştır. Ancak bu tedavi yöntemi, halk arasında yakın zamanlara kadar yapılmaya devam etmiştir. Uygulanan yöntemin yanlışlığı yanında, hijyenik olmayan ortamda ve steril olmayan aletlerle bu işlemin yapılması, tıp bilgisi bulunmayan kimseler tarafından icra edilmesi sağlık açısından önemli tehlikeler doğurabilecektir. Özellikle şeker hastalığı ve hemofili gibi hastalıklarda hayati tehlike arz eden sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, tedavinin böyle ilkel yollarla değil, modern tıp yöntemiyle yapılması yerinde olacaktır.

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  kendim yaptırmadım ama annem yaptırmıştı,bir rahatsızlığı vardı,hacamat yaptırmasının iy geleceğini duymuş ve yaptırmıştı,Allah a şükür dedikleri gibi de oldu

 4. sina_gk
  Devamlı Üye
  rabbimde sizlerden razı olsun sünnet'in kötüsü olurmu hiç.
  yaralı melle
  ercinimm
  berat 1

 5. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Bunun sünnet olduğunu duymamıştım vesile oldu öğrendik yada okudum unuttum sağolasınız

 6. hbevci
  Devamlı Üye
  kan aldırmak guzel bırsey oldugunu sevap oldugunu bılıyordum ama hacamat konusunu bılmıyordum.aslında butum konuyla ılgılı yazıları okudum ama olayı bızzat gormedgım ıcın pekte kafamda canlandıramadım.bıkac yerden yapılıyormus cunku.pekı bunu yapanlar varmı?yada benım bıldıgım kan wermek elden koldan oluyor.
  paylasım ıcın tesekkurler...

 7. ->Es Pisman<-
  Kitmir
  Hacamat sunnettir. Ben sahsen daha yaptirmadim. Ama sunu unutmayalimki hacamati erbabi yapmasi lazim gelir. Herkes kafasina gore ben hacamat yaparim diyemez ve yapamaz. Yaptiracaksaniz bu isin ilmine bilene yaptirmanizi tavsiye ederim. Bir arkadasim sunneti seniyye isleyecegim diye birine hacamat yaptirdi. Iki senedir acidan kivranip duruyor.

 8. judge
  Devamlı Üye
  ''sünettir sırttan yapılması daha uygun görülmüştür...yılda bir defa özellikle nisan ayında yapılması gerekir. ''

  bu şekilde duymuştum.... ama yaptırmak nasib olmadı henüz

 9. sina_gk
  Devamlı Üye
  hacamat peygamber efendimizin yaşamış oldugu zamana ait olan kan aldırma yöntemiyle yapılan tedavi şekliydi.

  şimdi hacamat yaptırmak için bu işi bilen çok insan yok ama tam olarak hacamatın yerini tutmasada koldan kan aldırmakta hacamatın yapmış oldugu görevi görmektedir.


  selam ve dua ile

 10. ZEHRA027
  Devamlı Üye
  Yaptırmadım ama..Yapıldıgını gördüm...

 11. gümüş29
  Kıdemli Üye
  ne olduğunu ilk defa duydum bilgilendirdiğiniz için sağolun RABBİM razıolsun

 12. aziz83
  Emekli

  Reklam  Hacamat
  deri alindaki birikmiş, damarda dolasmayan, atıl kalmış, vücuda zararlı ve biriktigi noktada ilgili organa zarar veren PiS KANIN vücuddan disariya atilması işlemidir. Kan verme ile kıyaslanamaz. Kan vermede Damardaki açık renkli temiz kan gider. HACAMAT la alınan kan pıhtılaşmış Jöle/Yoğurt kıvamında kan özelliğini tamamen yitirmiş vücudun artık kullanmadığı damarda dolaşmayan toksik maddeler alınır.
  Dolayısıyla hacamat ile kılcal damarlardaki tıkanıklıklar açılarak o bölgedeki organlara kan akışı düzenlenerek organın hastalığının düzelmesinde etkili olacak temiz ve düzenli kan dolaşımı sağlanmış olur. Hacamat çok hızlı tesir gösterir, çok etkilidir.
  Hacamat 5000 yıllık geçmişi olan, çok faydalı bir tedavi metodu olup faydalarını yazmak cilt cilt kitaplara sığmaz. Tıbbın dehası;üstadı İbn Sİna hazretleride ‘Tıbbın Kanunu’ (El kanun Fıt Tıbb) adlı eserinde hacamat tedavisinin gerekliliği ve hacamat ile bir çok hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu yazmıştır.
  Hacamatı hiç rahatsızlığı olmayan sadece sünnet olduğu için yaptırabilir ve bu durumda çok faydasını görürler. Daha yaptırır yaptırmaz bir rahatlama ve hafiflme olur. Ben gencim sağlıklıyım demeyin. Herkeste var bu pıhtı birikmesi. Onlar temizlenince hastalık yapan organizma ve her türlü toxik maddeler vücuddan arındırılmış oluyor.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
hacamat yaptıranlar,  hacamat yaptıranların yorumları,  hacamat yaptıranlar yorumları,  hacamat yaptıran ünlüler,  hacamat yaptıran varmı,  hacamat yaptıranlar forum,  hacamat yorumları