Anketimiz: Selam alma ve verme şekli konusunda site size yardımcı oldu mu?

Katılımcı sayısı
63. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • evet

  59 93.65%
 • hayır

  4 6.35%


+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245
Sohbet Konuları ve Anketler Kategorisinden Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. imam
  Üye
  Reklam

  Cevap: Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar

  Reklam  Cevap: Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar ile alakalı yazı mumsema.com Cevap: Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar
  Allah razı olsun
  ama 35 nolu mesaj forumda değişik tarihlerde değişik kişiler tarafından
  birkaç defa konu olarak da açılmış
  herkes teşekkür etmiş ama kimsenin itirazı olmamış

  Selamlaşmada dikkat edilmesi gereken hususlar
  Selam Nasıl olmalı !
  amin sizlerdende...
  bazen insan hataları farketmeyebiliyor.
  "ve zekkir fe innezzikra tenfeul muminin"

 2. tekcicek
  Üye

  Cevap: Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar


  Reklam


  AS
  Hocam doğru yapıyorsunuz selamın nasıl söylenmesini gerektiğiniz ama...
  İnsanlar kör topal bir şekilde selamlaşıyor bu kadar hataları yadırgamamak lazım. Niyetin burada önemli olduğunu düşünüyorum insanlarımız dili dönüyor ezberi eksik oluyor bunları da dikkate almakta yarar var. Toplumuz da insanlar merhaba diyor özellikle çalışan devlet dairelerinde iş çevrelerinde insanlar o yüzden allahın selamını veren az bir topluluk var onun da kıymetini bilelim.

 3. Misafir
  Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’e bir adam geldi ve:

  - es-Selâmü aleyküm, dedi. Hz.Peygamber onun selâmına aynı şekilde karşılık verdikten sonra adam oturdu. Nebî sallallahu aleyhi ve sellem:

  - “On sevap kazandı” buyurdu. Sonra bir başka adam geldi, o da:

  - es-Selâmü aleyküm ve rahmetullah, dedi. Peygamberimiz ona da verdiği selâmın aynıyla mukâbelede bulundu. O kişi de yerine oturdu. Hz.Peygamber:

  - “Yirmi sevap kazandı” buyurdu. Daha sonra bir başka adam geldi ve:

  - es-Selâmü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtüh, dedi. Hz.Peygamber o kişiye de selâmının aynıyla karşılık verdi. O kişi de yerine oturdu. Efendimiz:

  - “Otuz sevap kazandı” buyurdular. (Ebû Dâvûd, Edeb 132; Tirmizî, İsti’zân 2 )

 4. Misafir
  oda yanlis suda yanlis buda yanlis diyene kadar , dogrusu , yada dogrulari budur yazilsa hangisinin yada hangilerinin dogru oldugunu anlardik , onun yada onlarin haricindekilerin yanlis oldugunu anlardik. Kullanim yanlislarini okuyarak hangilerinin dogru oldugunu cikarmaya calisiyorum bir saattir, boyle bir duruma yaptigim yorumda iste bakin kara tren gibi upuzun oluyor.

 5. Misafir
  Ve Aleyna ve aleyke-s selâma nasıl yanlış dediğinizi anlayamadım. Ke eki Arapça'da erkek için senin üzerine demek. Ya da Aleyki-s selâm bu da bayanlar için senin demek. Neden yanlış dediniz bu ikisine? Ya da neye dayanarak yanlış dediniz? Açıklarsanız mutmain olacağım.

 6. arifselim
  Yönetici
  Hemen iki yorum üst kısımda geçen hadisi şerifte peygamber aleyhisselamın ne şekilde selam aldığı ve dolayısıyla ona nasıl hangi sözlerle selam verildiği açıklanmıştır. Sünnette geçtiği üzere selam alınıp verilmelidir. En makbul olanı hadisi şerifte geçtiği gibidir.

+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245
aleyna aleyküm selam ne demek,  ve aleyna aleyküm selam,  ve aleyna aleyküm selam ne demek,  ve aleyna aleykümselam ve rahmetullahi anlamı,  ve aleyna aleyküm esselam,  ebeden daimen ne demek,  aleyna aleyküm selam