Anketimiz: Selam alma ve verme şekli konusunda site size yardımcı oldu mu?

Katılımcı sayısı
63. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • evet

  59 93.65%
 • hayır

  4 6.35%


+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
Sohbet Konuları ve Anketler Kategorisinden Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  --->: Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar

  Reklam  --->: Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar isimli yazı www.Mumsema.com--->: Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar
  Bilgilerimizi tazelediğiniz için Allah razı olsun
  amin cümlemizden...
  Yanlış selam şekilleri biliyorsanız yazın kardeşler faydalansın.

 2. menzil_guller
  Ya Hayy

  --->: Selam alırken ve verirken çokça yapılan hatalar


  Reklam


  Peygamberimiz diyor ki:Hadisi rivayet eden anlatıyor: Birgün birisi Peygamber'e (s.a.v.), «Esselâmû aleyke» diyerek selâm verdi. Peygamber de, "Ve Aleykes-selâm ve rahmetûllah.» diye cevap verdi.
  Bir başkası, «Esselâmû aleyke ve rahmetûllah» diye selâm verince Peygamberimiz (s.a.v.) ona, "Ve aleykes-selâm ve rahmetûllah; ve berekâtûh» diye mukabelede bulundu.
  Bir başkası da, «Esselâmû aleyke ve rahmetûllahi ve berekâtûh» diye selâm verince peygamber de ona sadece, "Ve aleyke» diye karşılık vermekle yetindi.
  Bunun üzerine selâm veren adam, «Ey Allah'ın elçisi!.. Bana selâm verirken selâmınızı kısa kestiniz. bu Allah kelâmının gereğini niye yerine getirmediniz?» diye sordu. Peygamber de şöyle cevap verdi:Size selâm verildiğinde, siz de ondan daha güzeliyle selâm verin veya aynısı ile karşılık verin. Şüphesiz ki Allah her şeyin hesabını sorucudur.» Nisa sûresi, âyet: 86
  ayeti okuyarak«En geniş ve güzel şekliyle selâm verdiniz. Bana bir şey bırakmadınız diye cevap verdi..


  selam verirken genellikle hareke hatası var anladığım kadarıyla.arapçasıyla ve harekeleriyle yazmak mümkün mü.bir yerde okudum selam almak vaciptir diyor.bir yerdede selam bir emirdir almakda vermekte farzdır.kesin olarak hükmü nedir.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  selam verirken genellikle hareke hatası var anladığım kadarıyla.arapçasıyla ve harekeleriyle yazmak mümkün mü.bir yerde okudum selam almak vaciptir diyor.bir yerdede selam bir emirdir almakda vermekte farzdır.kesin olarak hükmü nedir.
  selam vermek sünnet, almak ise Allah'ın emridir/farzdır.


 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  evet hemde çok yardımcı oldu selam almayı bildiğimi sanırdım ama ne yazıkki bilmiyormuşum mum hocamın Shoutbox da uyarmasıyla ve daha sonra açmış olduğu bu konuyla öğrendim.
  Allah c.c razı olsun hocam...

  Alttaki yorumu anket için yazmıştım ama bu konuda çıktı niye böyle oldu kiiiii anlamadım kusurumu affedin birde arka arkaya mesaj atarak kural ihlali yapmış oldum


 5. DZALBAY
  Üye
  Tazelenen bilgiler için Rabbim cc razı olsun.

 6. Ensar
  لا اله ا لا ا لله
  Çoğumuzun düştüğü hatalar bunlar,Allah razı olsun hatırlamış olduk.

 7. maznun
  Üye
  Selamun aleykum
  Selamı en guzel şekilde alınız.
  Selamı aranızda yayınız hadis-i şeriflerine göre selam veren kişi sadece SELAMUN ALEYKUM derse;ALEYKUM SELAM diye almamız gerekir.
  Yok şayet ESSELAMUN ALEYKUM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKATUHU derse;aynısıyla yani ( VE ALEYKUM SELAM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKATUHU ) Diye almalıyız.

  En doğrusunu muhakkak Allah c.c bilir...

 8. mumsema
  Administrator
  Yanlış: esselmün aleykum cümleten
  Doğrusu: esselamu aleykum

  Selam zaten çoğuldur, ayrıca cümleten yazılmaz.

 9. Yakut
  mumine.com
  uyarınız için Allah c.c razı olsun mumsema daha dikkatli olurum

 10. farukyazici
  Emekli
  sa, s.a, as veya a.s gibi kısaltmaları kullanmakta bence bir sakınca yok. Hiçkimse konuşmalarında "s.a" demiyor. Bunlar kısa mesaj yazarken veya sohbet programlarında kullanılan şeyler ve anlamını herkes biliyor. Bence arapça olan selam ifadesini latin harfleriyle yazmaktansa, kısaltma vererek orijinalliğini korumak daha mantıklı.

 11. ASLANBAY
  Üye
  Bu güzel selam edebi için Allah c.c razı olsun.

  Gerçek bir olay.
  Benim başıma şöyle bir şey gelmişti.Çokta samimi olmadığım bir arkadaşım msn de bana ulaşarak ilk başlarken s.a diyerek başladı.O an çok bozuldum ve kızdım da.Benden bir isteği olacaktı.Yani bir konuda benden yardım isteyecekti.Kendi isteğini ifade etmek için veya beni ikna etmek için bir sürü kelime yazacaktı. Ama bir selamı neden böyle kısalttı diye çok içerledim.Bu kızgınlıkla yapmamam gereken şeyi yaptım ve ben de o na a.k (Aleykumesselam manasıyla kısaltma olarak))diye yazdım.Ancak art niyetli olmayan bu hitap şekli beni çok utandırmıştı.Akabinde O arkadaşla konuşmamız bu iki kısaltma ile son buldu.
  Bu anlattıklarım msn de bu türlü kısaltmalarla ne gibi hatalara düşebileceğimiz konusunda uyarı ve ibret olur inşaallah.
  Tövbe ve istiğfar ederim her aklıma geldikçe.

  Allah c.c emeği geçenlerden ve yazdıklarımı okuyanlardan razı olsun.

 12. uyku_tutmaz
  Devamlı Üye

  Reklam


  Daha önce bu konuya yorum yazdım mı hatırlamıyorum ama
  ben bu konuyu buradan öğrenmiştim.
  Allah razı olsun...+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
aleyna aleyküm selam ne demek,  ve aleyna aleyküm selam,  ve aleyna aleyküm selam ne demek,  ve aleyna aleykümselam ve rahmetullahi anlamı,  ve aleyna aleyküm esselam,  ebeden daimen ne demek,  aleyna aleyküm selam