Konusunu Oylayın.: Seni Cümle Içinde Kullandım!!!

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
Seni Cümle Içinde Kullandım!!!
 1. 07.Kasım.2009, 00:09
  1
  rönesans
  üçüncü göz

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Ağustos.2009
  Üye No: 51313
  Mesaj Sayısı: 540
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 8

  Seni Cümle Içinde Kullandım!!!


  Seni Cümle Içinde Kullandım!!! Mumsema Dün yine aldım kağıdı kalemi, cümle içinde kullandım seni... Önce önüne bir kaç sevimli sıfat ekledim sonra aramıza girdi diye beğenmedim sildim. Ardına ilgi eki ilave ettim şımarırsın diye bağlaca çevirdim. Sonra bir tane tekil kişi zamiri seçtim, benim yerime, önüne onu yerleştirdim. Önce sadece sen'i koydum baktım belirsiz kaldın sonra belirtili nesne olarak değiştirdim. Sonra biraz tereddütle de olsa sevgiden bahsettim, eylemsi olarak ekledim, çünkü ikimizi yine bir cümleye sığdıramadım, benim özne olduğumu yan cümlecik yaptım. Temel cümleciğin öznesi sen oldun, ama seni içine sakladım gizli özne yaptım, bu seferde belirtili nesne ben oluverdim. Sonra aşkı andım ama bu sefer sana olanı değil... En sonunda biraz da duygu kattım önce biraz tutku, azıcık özlem, biraz da sitem. O da olmadı biraz da soru kattım içine ki cevabını sen bulursun belki. Nihayet sıra dolaylı tümlece geldi, senden sonra hayatıma bu ikisi girdi, beni kendine aşık etti... Anlayacağın dün yine oynadım kelimelerle, tıpkı oynadığımız kısa ama kalın aşk oyunu gibi... Ortaya birbirine bağlı iki cümle çıkıverdi :

  " Ben seni seviyor muydum ki, beni kaleme kağıda aşık ettin."

  Fark ettiysen sonuna da üç değil tek nokta koydum. Artık bitti nasılsa diye... Araya bir de virgül attım, belki dönüm noktası o sorudur diye... Sonra da tırnak içine aldım, bize ait geriye kalan tek şey bu "cümle" diye...


 2. 07.Kasım.2009, 00:09
  1
  rönesans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  üçüncü göz  Dün yine aldım kağıdı kalemi, cümle içinde kullandım seni... Önce önüne bir kaç sevimli sıfat ekledim sonra aramıza girdi diye beğenmedim sildim. Ardına ilgi eki ilave ettim şımarırsın diye bağlaca çevirdim. Sonra bir tane tekil kişi zamiri seçtim, benim yerime, önüne onu yerleştirdim. Önce sadece sen'i koydum baktım belirsiz kaldın sonra belirtili nesne olarak değiştirdim. Sonra biraz tereddütle de olsa sevgiden bahsettim, eylemsi olarak ekledim, çünkü ikimizi yine bir cümleye sığdıramadım, benim özne olduğumu yan cümlecik yaptım. Temel cümleciğin öznesi sen oldun, ama seni içine sakladım gizli özne yaptım, bu seferde belirtili nesne ben oluverdim. Sonra aşkı andım ama bu sefer sana olanı değil... En sonunda biraz da duygu kattım önce biraz tutku, azıcık özlem, biraz da sitem. O da olmadı biraz da soru kattım içine ki cevabını sen bulursun belki. Nihayet sıra dolaylı tümlece geldi, senden sonra hayatıma bu ikisi girdi, beni kendine aşık etti... Anlayacağın dün yine oynadım kelimelerle, tıpkı oynadığımız kısa ama kalın aşk oyunu gibi... Ortaya birbirine bağlı iki cümle çıkıverdi :

  " Ben seni seviyor muydum ki, beni kaleme kağıda aşık ettin."

  Fark ettiysen sonuna da üç değil tek nokta koydum. Artık bitti nasılsa diye... Araya bir de virgül attım, belki dönüm noktası o sorudur diye... Sonra da tırnak içine aldım, bize ait geriye kalan tek şey bu "cümle" diye...

 3. 22.Aralık.2014, 21:50
  2
  ASRIN
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Kasım.2014
  Üye No: 105045
  Mesaj Sayısı: 727
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 8

  Cevap: Seni Cümle Içinde Kullandım!!!
  Bazen komposizyon yazılarında edebiyatın iç yaşantısından örnekler vererek ve kurallara uyarak başınızdan geçen olayı anlata bilmek ve anlatırken kuralların dışına çıkmadan anlamlı ve öz cümleler kullanarak anlatılmasıdır.


 4. 22.Aralık.2014, 21:50
  2
  Kıdemli Üye  Bazen komposizyon yazılarında edebiyatın iç yaşantısından örnekler vererek ve kurallara uyarak başınızdan geçen olayı anlata bilmek ve anlatırken kuralların dışına çıkmadan anlamlı ve öz cümleler kullanarak anlatılmasıdır.
+ Yorum Gönder