+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru - Cevap İslamiyet ve Ahlak Soru ve Cevapları Kategorisinden Sünnet olmak kadın erkek her müslümana farz mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Sünnet olmak kadın erkek her müslümana farz mıdır?

  Reklam

  Sünnet olmak kadın erkek her müslümana farz mıdır? Mumsema Sünnet olmak kadın erkek her müslümana farz mıdır?

  CEVAP: Müslüman ilim adamları pek çok kereler sünnet konusun*da fetva vermişlerdir. Bu fetvalarda farklı görüşleriyle fıkıh mezheple*rinin hükümlerini bildirmişlerdir ki söylenenlerin özeti şudur:
  Şafiî mezhebine göre erkeğin sünneti farz kadının sünneti sünnettir
  Hanbelîlere göre erkeğin sünnet olması vacib, kadının sünnet ol*ması sünnet ve bir güzellikten ibarettir.
  Hanefî ve Mâlikîlere göre ise hem erkeğin, hem kadının sünnet ol*ması sünnettir.
  Sünnet olmak, asırlardan beri insanlığa miras olarak gelmiş, fıtra*ta uygun yaratılış gereği şeylerdendir. Bazılarına göre sünnet olmak, fıtrata uygun özelliklerden olup, peygamberlerin babası İbrahim'in (a.s) yaptığı bir uygulamadır. Fıtrata uygun sünnetleri bildiren hadis*lerde de sünnet olmaktan söz edilmiştir.
  Şu görüşte olanlar da vardır: Sünnet olmak hakkında söylenen en iyi şey, onun İslâmî bir gelenek ve müslümanların asırlardır terketme-den üzerinde yürüdükleri bir yol olduğudur. Sünnet olmak, sünnet ola*na yararı olan bir uygulamadır. Özellikle erkekler hakkında böyledir. Zira sünnet olmayan erkeklerde kesilmeyen kabuğun altında toplanan salgılanmış artıklar sağlığa zararlıdır. Hatta bazı hallerde en kötü has*talıklara sebep olmaktadır.
  Kız çocuğunun sünneti, üreme organının üst kısmında bulunan deriden bir parçanın kesilmesi ile olur. Bu kısım, bir çekirdek veya ho*roz ibiğinin ucu gibidir. Kız çocuk için sünnet işlemi yapıldığı takdir*de bu deri tamamen kesilmeyip, üstünden bir küçük parçanın kesilme*si ile gerçekleşir.
  Rivayet olunur ki Medine'de kız çocuklarını sünnet eden bir kadın var idi. Hz. Peygamber, ona "(Sünnet işlemini yaparken) kökün*den kesme! Zira böylesi kadın için daha çok haz vericidir" buyur*muştur. (Ebû Dâvud)
  Ancak kız çocuğun sünnet edilmesinde kendisi için bir fayda yok ise bazı fıkıh bilginlerinin ifade ettikleri gibi sünnetin terk edilmesin*de bir sakınca ve günah yoktur.

 2. ales
  Üye

  --->: Sünnet olmak kadın erkek her müslümana farz mıdır?


  Reklam


  Konu İçin Teşekkürler..

 3. imamhatipli42
  Moderatör
  Bu konuda aydınlattığınız için Allah (cc) razı olsun. Sünnet olmak güzel bir haslettir.

 4. hallal60
  Üye
  beyim misirli oldugu icin ricasi uzerine ben 16 sene evel sunnet oldum, yapildigi esnada mutlaka temizlige cok dikkat edilmesi gerekir mutlaka ehil ve eli hafif kisi tarafindan yapilmalidir. kiz sunnetini hafife almamak gerekir, eger niyetleniliyorsa kiz buluga ermeden yaptirilmasi daha uygun olur

 5. samiyusuf
  Devamlı Üye
  beyim misirli oldugu icin ricasi uzerine ben 16 sene evel sunnet oldum, yapildigi esnada mutlaka temizlige cok dikkat edilmesi gerekir mutlaka ehil ve eli hafif kisi tarafindan yapilmalidir kiz sunnetini hafife almamak gerekir, eger niyetleniliyorsa kiz buluga ermeden yaptirilmasi daha uygun olur
  kusura bakmayın bir şey merak ettim.
  özellikle araplar neden kızlara sünnet yaptırıyorlar?

 6. hallal60
  Üye
  anlatmaya calisayim kardesim, sunnet temizlik kadin icinde erkek icinde birde sunnetli kadinlarin daha huzurlu sefkatli yuvasina bagli olur derler kadinin icgudulerinden gelen bazi duygulari sunnetli olunca bastirmasi daha kolay olur benim bildigim sadece araplar yapmaz endonezya malezyada pakistanda yapildigini ben duydum

 7. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Ancak kız çocuğun sünnet edilmesinde kendisi için bir fayda yok ise bazı fıkıh bilginlerinin ifade ettikleri gibi sünnetin terk edilmesin­de bir sakınca ve günah yoktur

  bilgiler için Allah c.c. razı olsun hocam

 8. hallal60
  Üye
  binlerce Islam kadini faydasi oldugu icin sunnet oluyor bu sekilde faydasi yok demek hadisi serifleri yok saymak demektir, deyin ki messakatli zor oldugu icin yapamayiz

 9. Berra06
  Üye
  Hallal60,
  Bu konuyu okudum arastirdim. Kiz sunneti gercekten temizik icin tavsiye edilesi birsey. Kimileri konu hakkindaki hadisler icin zayif demis. Oyle olsa bile, 4 mezhep imamamindan hic birinin kiz sunnetini reddetmemesi kiz sunnetinin uygulanmasi icin yeterli sebep.
  Fakat sormak istedigim su: sunnet olmak istesek bile bunu nasil yapacagiz? Hepimizin Misir'a gitmesi mumkun degil. Ornegin benim yasadigim sehir olan Ankarada hanimlari sunnet eden ehil kisiler var mi? Ne kadar surede iyilesir? Cevabin icin simdiden tesekkurler.
  Berra

 10. Misafir
  hoodectomy adı altında kızlar da sünnet olabiliyorlar. bızırın üst seviyesinden küçük bir parça kesiliyor klitorisi ortaya çıkarmak adına, iki ay içerisinde iyileşiyor. jinekoloğunuzdan bilgi alabilirsiniz.

 11. Misafir
  Merhaba,
  Açıkçası burada kafam biraz karışmış vaziyette çünkü biz hanımların da sünnet olması gerektiğini ilk defa duydum. Ayrıca bu sünnet için bir yaş sınırı var mıdır? Ben şu anda 29 yaşındayım. Sünnet olmam gerekir mi?

 12. Misafir

  Reklam


  peygamber efendimizin sünnet olduguna dair elimizde veya elinizde herhangi birinizde bilgi varmı acaba?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
sünnet olmak farz mı,  sünnet farz mı,  sünnet olmak farz mıdır,  sünnet farz mıdır,  sunnet olmak farz mi,  sunnet olmak farz mıdır,  erkeklerin sünnet olması farz mıdır