+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru - Cevap İslamiyet ve Ahlak Soru ve Cevapları Kategorisinden İnsan nefsinin azgınlığından nasıl kurtulur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fanihayat
  Emekli
  Reklam

  İnsan nefsinin azgınlığından nasıl kurtulur ?

  Reklam

  İnsan nefsinin azgınlığından nasıl kurtulur ? Mumsema Esselamü Aleyküm


  Önce kendimden biraz bahsedeyim.

  Allah yolunda yürümek için çaba sarf etmekteyim. Evli birisiyim ve iki Çoçuğum var Dinim hususunda gerekli bilgilere sahibim fakat Şeytanın tuzaklarını bildiğim halde coğu zaman yenik düştüğümde olduyor. Bundan daha kötü olan karşı cinse nefsimin azgınlaştığını hissediyorum ve bu da beni oldukça rahatsız ediyor.

  Allahu teala Şems suresinin ayetlerinde nefsi bildirmekte ve onu arındıranın kurtuluşa ereceğini bildiriyor.

  Bilmek istediğim nefsimin azgınlığından nasıl kurtulurum onu nasıl arındırırım ?

 2. Efsane 66
  Devamlı Üye

  Cevap: İnsan Nefsinin azgınlığından nasil kurtulur ?


  Reklam


  Nefsi terbiye etmenin yolu, nefsin sevdigi seylerden uzak durmaktan geçer.

  Namaz kilmak nefsi yenmenin en etkili yolundan biridir. Oruç tutmak, kurani kerim okumak ta nefsi terbiye eder. Ölümü düsünerek her ise kalkismakta nefsi terbiye debilir. Gözlerinizi hakim olursaniz nefsinizi terbiye etmis sayilirsiniz. Duygulari hayra döndürmek gerek, fakirleri, sehitleri, vatanimizi, dini guzel seyleri dusunmek lazim, dunya'nin fani oldugunu bilip. Güzel isler yapmaya calismaliyiz. Kötü izler degil güzel izler birakmamiz lazim. Dünya malina, parasina hirsli degilde ahiret icin hirsli olmamiz lazim. Cevrenizde nefsini terbiye edebilen insanlar oldugu zaman onlarda size vesile olabilir. Arkadaslarinizi iyi seçin
  bu kadar soylecek baska bisey yok.

 3. fanihayat
  Emekli
  Anlattıklarının hemen hemen hepsini yapıyorum Kardeşim, artı Emri bil maruf neyil anil münkerde. Ama yok hiç birisi değil, bu bambaşka birşey sanki beni kemiriyor.

  "(Yine de) Ben nefsimi temize çıkaramam. Çünkü gerçekten nefis, -Rabbimin kendisini esirgediği dışında- var gücüyle kötülüğü emredendir. Şüphesiz, benim Rabbim, bağışlayandır, esirgeyendir." (Yusuf Suresi, 53)

 4. Efsane 66
  Devamlı Üye
  Zaten nefis en zor yenebilecegin seydir. Allah sabir ve nefsine yenik dusmemen icin kuvvet versin iman versin insallah.

 5. fanihayat
  Emekli
  Bana nefsi arındırmak hakkında tavsiye edebileceğiniz bir Ebook Kitab veya PDF dosya yok mu ?


  ------------------------


  O halde nefis belası, Şeytandan kuvvetlidir yanlışmıyım ? Nefis zor terbiye edilir bir ömür sürer, oysa Şeytanın vesveselerine bir ömür boyu kulak asmamak daha kolaydır.

 6. fanihayat
  Emekli
  Allah'ım kulların biribirine yardım ediyorlar halbuki bana hiç yardım eden yok...

 7. Kevok
  Üye
  Çok dua etmek lazım.Yani gözümüzün pınarı kuruyuncaya dek ağlamak ve içimiz paramparça olana kadar,sinemizi çatlatana kadar Allah'tan istemek.İstiyorum Allah'ım nefsimin esaretinden krutulmak istiyorum.Kurtar beni Rabbim diye yalvarmak...
  Bir de televizyon izlememek,müstehcen görüntülere ve karşı cinse bakmamak da etkili olacaktır.Onun dıında namaz ve oruca devam ediyormuşsunuz zaten anladığım kadarıyla.Rabbim yardımcınız olsun.Sizi nefsinizle başbaşa bırakmasın.


  ----------------------------


  Bir de çok pişman olmak da önemli.Sürekli tevbe etmek ve pişman olmak...Zaten siz harama bakmıyorsanız eğer zihninizden geçenler günah sayılmıyor bildiğim kadarıyla.Harama bakarsanız da öylesine pişman olup ızdıap çekmelisiniz ki bir daha yanaşmak dahi size dehşet versin.Rabbim tevbeleri çokça abul edemdir.

 8. Misafir
  bir allah dostuna git... menzile git menzile... nefsini terbiye etmek için nefsi terbiye olmuş bi evliyanın duasını alman lazım

 9. Misafir
  hepiniz haklısınız allah razı olsun

 10. Misafir
  risale i nur külliyatı var mükemmel

 11. Misafir
  Nefis terbiyesi için şunu unutmayın."Allah size şah damarınızdan daha yakındır."..Eğer bu bilinci yakalayabilirsek;her anımızda yaptıklarımızdan sorumlu tutulacağımızı bilirsek bu durumdan kurtulabilir..Ayrıca çevre ilişkileri de önemli bence,arkadaslar arasındaki sohbetlere kadar çok dikkatli olmak lazım.Çünkü şeytan her kılıkta her davranışta olabilir.Temkinli olmak da fayda var.Allah hepimizin yardımcısı olsun..

 12. Misafir

  Reklam


  Allah razı olsun efsane 66 hemserim dediklerin dogru.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
azgınlık nasıl geçer,  azgınlıktan kurtulmak,  azgınlıktan kurtulmak için dua,  azgınlıktan nasıl kurtulurum,  azginliktan nasil kurtulabilirim,  azgınlık nasıl giderilir,  azgınlıktan kurtulma yolları