+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Ahlak Soru ve Cevapları Kategorisinden Kadın dışarı çıkmak için kocasından izin almak zorunda mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Kadın dışarı çıkmak için kocasından izin almak zorunda mıdır?

  Reklam

  Kadın dışarı çıkmak için kocasından izin almak zorunda mıdır? Mumsema Eşimiz dışarı çıkarken bizden izin almak zorunda mı? Akşam vakti izinsiz dışarı çıkan kadının böyle bir ehliyeti var mı yoksa kocasından izin almak zorunda mı?

  Soru

  1. Bir erkek hanımının dini sohbetlere gitmesini ve anne babasıyla görüşmesini engelleyebilir mi? Kadın eşinin bu yasaklarına uymazsa günaha girer mi? 2. kadın eşinden habersiz sadaka verebilir mi?
  Kullanıcı: tubaozkan | Tarih: 13-Ağustos-2006, Saat: 21:32:06

  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Cevap 1: Erkek hanımının dışarı çıkmasına izin vermediğinde hanımı kendisinin eğitmesi ve babasının evine götürmesi gerekir. Bunlar kadının hakkıdır. Koca bu haklara engel olamaz. Ama bu hakları mümkün mertebe aile içinde huzursuzluk çıkarmadan almaya çalışmak gerekir.

  Kadın efendisinden izinsiz bir yere gitmemeli, gitmek zarureti hasıl olduğunda efendisini haberdar ederek rızasını almalıdır. Aynı zamanda gittiği yerden geç kalmayarak evine erken dönmelidir.

  Kadınların zaruri ihtiyaçlarını dışarıdan temin etmeleri ve gereken meşru yerlere gitmeleri için evinden çıkmaya yetki ve selâhiyyeti vardır. Fakat bu yetkilerin bazıları hariç diğerlerinden koca sının izin ve rızasının olması şarttır.

  Cenabı Hak Kur'ân-ı Keriminde buyuruyor ki :

  (Ey Peygamberin hanımları, dolayısıyla mü'minlerin hanımları)
  «(Vakar ile) evlerinizde oturun. Evvelki câhiliyet (devri kadınlarının kırıla döküle, süslerini, göstere göstere) yürüyüşü gibi yürümeyin.» (1)

  Bir Hadis-i Şerifte Peygamberimiz (.V.) : «(Ey kadınlar), ihtiyaçlarınızı karşılayan olmadığı zaman, Allahü Teâla size ihtiyacınızı temin etmeniz için (evlerinizden) çıkmanıza izin vermiştir.» buyurmuşlardır. (2)

  Yukarıda ki Ayet ve Hadis-i Şerif gereğince Müslüman kadının maddi ve manevi ihtiyaçlarını temin edecek, karşılayacak mahremi olan bir kimse olmaması veya bunların alâkasızlığı halinde kadın elbetteki tesettür dahilinde meşru imkânlarla evinden çıkarak ihtiyaçlarını temin edebilir. Kocası bulunan kadın ise efendisinden izinsiz evinden çıkmaz ve bir tarafa gidemez.

  Bir kadının efendisinden izinsiz bir yere gitmesi, izinlide olsa gittiği yerden geç gelmesi erkeğine ağırlık ve nefret verir. Bu işin birkaç defası koca tarafından muaf tutulursa da çok kere af edilmeyerek geçimsizliğe yol açar. Hele koca tarafından ihtar edildiği halde kadının dinlemeyerek gitmesi, efendisine karşı saygısız ve itaatsizliğinden dolayı da bütün bütüne huzursuzluğa sebep olur. Böyle olan kadınlar hakkında Peygamber Efendimiz (S.A.V.) : «Hangi kadın, kocasının izni olmaksızın evinden çıkarsa, evine-dönünceye, yahut kocası kendisinden razı oluncaya kadar Allah Te-âlâ'nın gazabı içinde kalmış olur.» buyurmuşlardır. (3)

  îbni Ömer (R.A.)'den mervi bir Hadis-i Şerifte de : «Kocanın karısı üzerindeki hakkı : (Kocasından izinsiz evden çıkmamasıdır. Eğer çıkarsa, kocası zâlim ve âsi bir kimse olsa dahi, eve dönünceye yahut tevbe edinceye kadar Cenabı Allah ve gazap melekleri ona lanet ederler).» buyrulmuştur. (4)

  Nimetül İslâm kitabında : (Bir kadın kocasından izinsiz yabancıları ziyarete, düğün ve derneklere gidemez, hatta ziyaret gününün haricinde ebeveyninin bile velimesine kocasından izinsiz gidemez.

  Kadın ebe veya gâsile (ölü yıkayıcı) olsa dahi kocasından izinsiz gidemez. (Velev ki para almaması lâzım gelse bile) diye mezkurdur. (5)

  İşte onun için her kadın idrak ve anlayış gösterip, bu hususlara çok dikkat ederek riayet etmelidir. Ancak şu hususlar müstesnadır.
  1 - Bir kadın yanında mahremlerinden biri oğlu, oğlan kardeşi bulunmak şartiyle Hac farizasını eda için sefere azimet edebilir, velevki kocası razı olmasın. Çünkü koca hakkı, farz ı ayn üzerine tekaddüm edemez.
  2 - Bir kadın babası müzmin veya maraz-ı mevt ile ağır hasta olupta bakacak kimsesi bulunmadığı takdirde kocasının izni olmasa bile gidip bakabilir. Velevki babası gayri müslim olsun. Şu kadar var ki, gaybubeti müddetinde nafakası kocası üzerine lâzım gel mez. (6)
  3 - Bir kadın hacete mebni mes'eleleri öğrenmek için kocası tâlim edemediği takdirde ilim meclisine tesettür dahilinde gidebilir. (7)

  Kaynaklar :

  (1) Sû: Ahzap, Â. : 33
  (2) Buhari, Müslim. Et-Taç: C. 2, S. 851
  (3) Hatip, Muhtarul, S. : 50
  (4) Tayalisî Müh. Ehadis, S. : 67
  (5) NimetüJ İsî&m: 3, Ks. S. : 76
  (6) Istılahatı Fıkhiyye: C. 2, S. : 174
  (7) Nimetül islâm

  Osman Karabulut, ÎSLÂMDA EVLiLiK ve MAHREMİYETLERİ, 8. Baskı, s:298 - 300

 2. Misafir

  Yorum: Kadın dışarı çıkmak için kocasından izin almak zorunda mıdır?


  Reklam


  Ben kayınvalidemin üst katında oturuyorum. Dışarı çıkmak için eşimden izin alıyorum ama kayınvalidemden de izin almam gerekiyor mu ?

 3. arifselim
  Yönetici
  Senin için eşinin dedikleri esastır kayınvalideden izin almak şart değildir. Eğer eşin evde yoksa ve haber verilmesi uygun olan bir durum söz konusu olursa o zaman haber verilmesi güzel bir davranış olur.

+ Yorum Gönder
kocadan izin almak,  kadın kocasından izinsiz bir yere gidebilir mi,  kadin kocasindan izinsiz disari cikabilirmi,  kocadan izinsiz dışarı çıkmak,  kadın kocasının izni olmadan dışarı çıkabilir mi,  kocasindan habersis disari,  erkek eşinden izin almalı mı