+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Ahlak Soru ve Cevapları Kategorisinden Kayınımın yanında başı açık oturabilir miyim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. @hmet
  Üye
  Reklam

  Kayınımın yanında başı açık oturabilir miyim

  Reklam

  Kayınımın yanında başı açık oturabilir miyim Mumsema kayınımın yanında başı açık oturabilir miyim


  Nur suresi 31. âyette geçtiği gibi gelinle kayınpeder arasındaki mahremiyet, kendi babası ile arasındaki mahremiyet gibidir. Yani bir hanımın kendi babası yanında başı ve ayağı açık olarak bulunması caiz olduğu gibi, kayınpederinin yanında da o şekilde bulunabilir.

  Kayınbirader, kocanızın erkek kardeşidir, size nâmahremdir ve dinen yabancıdır. Bunun için onun yanında el ve yüzünüzün dışında bedeninizi açmamanız gerekir. Açamadığınız gibi, aynı odada ve mekânda ikiniz baş başa da kalamazsınız. Çünkü Peygamber Efendimizin, kocanın erkek akrabalarının, kadın için "ölüm" olduğunu ifade ederek, sakınıl masını tavsiye etmişlerdir. Hadisi şerif şöyledir:

  Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir defasında, "Kadınların bulunduğu yere girmekten sakının" buyurdu. Ensardan bir zat, "Yâ Resulallah, kayınlar (erkeğin akrabaları) hakkında ne buyurursunuz?" şeklinde sorması üzerine, "Kayın ölümdür" buyurdular. (bk. Buharî, Nikah, III; Müslim, Selam, 20)

  Bu hadisin şerhinde İmam Nebevi der ki: "Bir kimse âdet ve geleneğe göre, kardeşinin hanımıyla baş başa kalır, işte ölüm budur. Söyleşinin yasaklanması yabancı erkeklerden daha lâyıktır. Hadisin doğru mânâsı da budur."

  Yani herhangi yanlış bakış veya hatalı bir davranış aile içinde birtakım kötü gelişmelere sebep olabilir. Bunun için tedbirli ve ihtiyatlı olmalı. İslâmın bu hususta bize tavsiye ettiği ölçüyü aşmamaya dikkat etmelidir. Bu durum aynı zamanda aile sağlığının da gereğidir.

  Netice olarak, kayınbiraderinizin yanında tesettürsüz olarak oturmanız caiz değildir yani yasaktır ve günahtır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: kayınımın yanında başı açık oturabilir miyim


  Reklam


  Allah c.c. razı olsun kardeşim,emeğine sağlık

 3. ^^SiNeM^^
  Devamlı Üye
  Paylaşım için Allah cc razı olsun kardeşim

 4. DZALBAY
  Üye
  Yararlı bilgiler için Allah CC razı olsun.

 5. Misafir
  Eşimden ayrıldim kayinima nikah düşermi

 6. Sabır
  Devamlı Üye
  Eşinden dinen boşanan bir kadın eski kocasının kardeşi ile evlenebilir. Yani nikah kıyılabilir.

+ Yorum Gönder
kayına nikah düşer mi,  kayina nikah düşer mi,  kayınbiradere nikah düşer mi,  Kayına nikah düşermi,  Kayinbiradere nikah düşer mi,  gelin kayina nikah duşermi