+ Yorum Gönder
Dini Makale Şiir ve Yazı Makale Kategorisinden Selamlaşmak sünnettir. Selam almakta Farz'dır. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. flora
  forumun çiçeği
  Reklam

  Selamlaşmak sünnettir. Selam almakta Farz'dır.

  Reklam

  Selamlaşmak sünnettir. Selam almakta Farz'dır. Mumsema Esselamünaleyküm ya Resulullah,

  Şöyleki; Müslümanlar arasında selam vermek sünnettir, Bir dostluk ve hayır severlik alametidir. Selam almakta Farz'dır.(Farzı kifaye) Bir Hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur.


  Siz İman etmedikçe cennete giremezsiniz.Birbirinizi sevmedikçede gerkeç mümin olamazsınız. size bir şey göstereyim mi ki, onu yapmadığınız zaman birbirinizi sevmiş olalamzsınız: Aranızda selamı yayın."Buhari

  Selam vermenin bazı edepleri vardır. Bunlardan bir kısmı: Bir topluluğun yayına girilirken konuşulmadan önce "Esselamü aleyküm" diye selam verilir. İçinde insan olmayan bir yere girildiği zaman Esselamün aleyna ve ala ibadillahissalihin." denir.

  Gençler yaşlılara, süvariler yayalara, yürüyenler oturanlara, arkadan gelenler önde gidenlere selam verilir. Bir topluma verilen selamı "ve aleykümüsselam" diye içlerinden birisi karşılık verirse, diğerlerinden selam alma görevi düşmüş olur..

  Bir toplantıdan ayrılırkende selam vermek iyidir.

  Kendisine selam verilen kimse, daha güzel karşılıkta bulunarak şöyle der:

  "Vealeykümüsselam Verahmetullahi Veberakatüh." Bunu söylemek yerine göre pek güzeldir. Bir kimsenin selamını getirip tebliğ edene "ALEYKE VE ALEYHİSSELAM" diye karşılık verilir.

  Bir mektupla selam yazılmış olursa ya dil ile ve ya yazı ile "Vealeykesselam" denilir. Selama karşılık veremeyecek durumda olanlara selam vermek mekruhtur. Onun için yemek yiyene, Kur'an Okuyana Hutbe dinleyene, namaz kılana selam verilmemelidir. Verilirse, cevaplanması mutlaka gerekmez. İşlediği günahı açıkça söylenmekten çekinmeyen kimselere (fasık)lara selam vermek mekruhtur.

  Sonuç: Selam verip almak, bir dostluk belirtisidir, sevgi alametidir. Fakat selam verirken aşağı doğru bükülmek mekruhtur. öyle ki, bazı alimlere göre, selam verirkek rukü haline yakın eğilmek, secde etmek etmek gibidir. Haratıklara saygı için yapılacak bir secde ise imana aykırıdır. 2. HADİE
  Kıdemli Üye

  Cevap: selamlaşmak sünnettir. Selam almakta Farz'dır.


  Reklam


  selam vermek islam dininin güzel davranışlarındandır selam veren sünneti gerçekleştirirken selamı alanda farzı gerçekleştirir bu çok sevap ve güzel bir muhabbet samimiyet halidir

+ Yorum Gönder