+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Dini Makale Şiir ve Yazı Makale Kategorisinden Aynı Rüyayı Görüyorsak, Gördüğümüz Rüya Değildir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  mumsema
  Administrator
  Reklam

  Aynı Rüyayı Görüyorsak, Gördüğümüz Rüya Değildir

  Reklam

  Aynı Rüyayı Görüyorsak, Gördüğümüz Rüya Değildir Mumsema AYNI RÜYAYI GÖRÜYORSAK, GÖRDÜĞÜMÜZ RÜYA DEĞİLDİR


  Diyelim ki, bir uçurumdan aşağı yuvarlandığımızı korku ve dehşet içinde görüyoruz, ama ne kadar ilginçtir ki bunu ben, sen, o, diğeri, öbürü aynı anda ve aynı zamanda görüyor. Siz bu müşahede edilen şeye rüya diyebilir misiniz? Yahut tam aksine, beraberce eş zamanlı olarak yüce bir dağın doruğuna tüm zorluklarına katlanarak, tam düşecekken birbirimizin elini tutarak, ayağı kayana omuz vererek tırmandığımızı görüyoruz. Peki buna bir rüya diyebilir misiniz?

  Demem o ki, görülen rüya bir kişiye ait olmaktan çıkmışsa aynı zamanda bir rüya olmaktan da çıkmıştır. ‘İkinci kişi’ fevkalade önemlidir. Eğer bir yolda size eşlik eden, gözlerini kısarak sizin baktığınız ufka bakan bir ikinci kişi varsa, görülen şey bir rüya olmaktan çıkıp ‘hakikat’e dönüşür. Buna karşın rüya görmekle hayal kurmak arasında, hakikatle yalan arasındaki kadar bir uzaklık söz konusudur. Dolayısıyla gördüğümüz şeyin bir hayal mi yoksa bir rüya mı olduğu, bizim yolda asude bir yolcu mu olduğumuz, yoksa pıtraklı tarlayı yol belleyen bir divane mi olduğumuzun resmini orta yere koyar.

  Rüya bizzat hakikate ilişkindir, çünkü gündüz ‘hayal’ kurar, gece ‘düş’ (rüya) görürsün. Türkünün ‘gündüz hayalımda gece düşümde’ demesi boşa değildir. Gündüzün ortasında bir adam hayal kuruyorsa (ki hayal kurmacadır ve bu nedenle ‘kurulur’), bu gerçeklikten koptuğunun, bir yalanın koynuna girdiğinin alameti sayılır. Lakin, kanımca ‘bir rüyanın hayalini kurmak’ diye ifade edebileceğimiz, gündüzü geceleyin göreceğimiz sahih ve sağlim rüyaların bir tür provası, ön hazırlığı biçiminde algılamak da mümkündür.

  Hayali kurarsın, rüyayı (düşü) görürsün. ‘Kurmak’ ve ‘görmek’ arasında hakikatle yalan arasındaki boşluk kadar boşluk vardır. Bundan dolayıdır ki bir şeyin kurmaca olduğunu ne kadar kavrarsak, hakikat’in gerçekliğine ilişkin o kadar yoğun bir fikre, kanaate, müşahedeye sahip oluruz. Bütün mesele, kurgunun, yalanın kurmaca oluşunun farkında olmamaktır. Sözgelimi, eşinizle birlikte içinde bulunduğunuz kulübenin bir saray olduğunun hayalini kurdunuz, fakat bu hayale kendinizi fazla kaptırdınız, bulunduğunuz yerin bir kulübe olduğunu unuttunuz. Daha sonrasında bu sarayın kimin olacağı, kaç odasının kime ait olacağı, avizesinin kristalden mi yok saf elmastan mı yapılması gerektiği, odaların tefriş edilmesinde kimin sözünün geçeceği üzerine münakaşaya tutuşmanızın, kavga etmenizin, birbirinizi öldüresiye didiklemenizin mahiyetini bir düşünün.

  Hazret-i İsa, dünyanın fani yüzünü kastederek (zira sanıldığı gibi dünya tek boyutlu değildir, dünyanın bir Esmaü’l-hüsna’yı yansıtan, bir ahireti işaret eden, bir de kendi geçici/fani tarafını ifşa eden üç veçhesi vardır), ‘Ben bu zavallı kuş yuvasını mamur kılmayacağım, mülkümü göklerde kuracağım’ demişti. Yani, dünyanın mamur edilmesi, fani yüzü için söz konusu edilmemiş, dünyanın ebediyete davet eden ilk iki yüzü için geçerli kılınmıştır. Sadece ‘Zavallı kuş yuvası’na ilişkin, onu hedefleyen ve orada kalan kavgalar, mücadeleler ‘kurmaca’dır, yalandır, beyhudedir. İş bu sebepten dolayı, kimi zaman dünya arenasındaki boğuşmalar, politik mücadeleler, bir futbol maçında döşünü bağrını parçalayan genç adamın hali, işyerinde birbirinin ayağını kaydırmak için sinsi ve sistemli mücadele edenlerin vaziyeti bana hep hazin gelmiştir.

  Günümüz Batı uygarlığı, kurduğu hayali gerçek sanmış, bu kurmacaya kendini fazla kaptırıp, dünyanın fani yüzüne aldanmıştır. Kendi rüyasını görmek isteyenlerin de rüyasını karıştırmak gibi bir vazifeyi kendine biçmiştir. Fakat kendi rüyasını görmek isteyenler nerede? Sadık rüyaların hayalini kuran, rüyalarının peşinden gidenler nerede? Aynı rüyayı görmek suretiyle rüyayı rüya olmaktan çıkaranlar nerede?

  Ey genç adam, neyin hayalini kuruyorsun? Genç bir kızsa kurduğun, hayalin onda sona erecektir. Ey genç kız, hangi hayallerin koynunda eğleşiyorsun? Şöhret ve avuntularsa kurduğun, geriye acılarından başka bir şey kalmayacaktır.

  Ey İnsan! Hayal kuran bir hayal misin yoksa? Ama unutma, ‘Dünya, yalın olduğu için yalandır…’

  [Y.Ö.ÖZBURUN]

 2. 2
  Mehmet
  Devamlı Üye

  --->: Ayni RÜyayi GÖrÜyorsak, GÖrdÜĞÜmÜz RÜya DeĞİldİr


  Reklam


  Bir kaç gün önce bir rüya gördüm.Aranızda rüya tabiri ile bir bilgisi olan yazarsa sevinirim.
  Annemin elinden bir kadeh şarap içtim.
  Yıllardır hiç rüya görmedim

 3. 3
  LeoparGS
  Devamlı Üye
  Alıntı Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir kaç gün önce bir rüya gördüm.Aranızda rüya tabiri ile bir bilgisi olan yazsın.
  Annemin elinden bir kadeh şarap içtim.
  Yıllardır hiç rüya görmedim

  Rüyada kadeh görmek eş ile tabir edilir
  Şarap içmek ise dünyada kuvvet ve saadete işaret eder..

 4. 4
  imamhatipli42
  Moderatör
  Ey genç adam, neyin hayalini kuruyorsun? Genç bir kızsa kurduğun, hayalin onda sona erecektir. Ey genç kız, hangi hayallerin koynunda eğleşiyorsun? Şöhret ve avuntularsa kurduğun, geriye acılarından başka bir şey kalmayacaktır.
  Baki olan Allah (cc) bizleri fani olan hayallerden uzak eylesin. Emeğine, yüreğine bereket, Rabbim razı olsun kardeşim.

 5. 5
  Misafir
  - Rüyada ayrıldığım sevgilimle aynı rüyayı aynı olayları gördük bu bir işaret midir ?

  - 3 kişinin aynı gece aynı konu üzerine bağlantılı rüyalar görmesi neye işarettir?

  - Üç kişinin aynı gece aynı konu üzerine ruyalar görmesi neye işarettir?

  - İki arkadasim ayni gece benim öldügumu ruyalarinda gormusler bunun bi aciklamasi var midr

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  - Böyle rüyalar görülebilir bunların özel bir manası olması gerekmez. 3 değil on kişi bile aynı rüyayı görseler özel bir manaya işaret etmezler kardeşim. Her rüya görüldüğü şekilde tabir edilebilir.

 7. 7
  Misafir
  her zaman aynı hayalleri görüyorum böyle bayılıyorum hafızam kayboliyor hic kimseyi tanımıyorum sonra eski sevgilim gelip bana sahip çıkıyor falan bun ne anlama geliyor cevap verin nolur

 8. 8
  arifselim
  Yönetici
  Bunlar rüya değil eğer hayal ise bunların bir tabiri yoktur. Kafanı aşırı meşgul etmesinden dolayı olabilir. Bunun başka bir izahı yoktur kardeşim.

 9. 9
  Misafir
  Rüyamda ruhları kovalıyordum ve ordakiler bana bu rüyayı abiminde gördüğünü söylediler. Tam uyanacakken bana ''Uyanırsan tekrar başlarsın..''dediler. Uyandığımda abime rüyayı görüp görmediğini sordum. CEvap olumlu olunca korkmaya başladım. Cevap atar mısınız?

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Bundan endişelenecek bir şey yoktur bazen bu tür rüyalar görülebilir. Özel bir manaya illaki işaret etmesi gerekmez kardeşim.

 11. 11
  Misafir
  Biraz önce rüyamda bir evdr korku filmi izlediğimizi daha sonra da bunun rüya oldugunun farkına varıp devamını hatırlayıp ona göre hareket ettim. İlk gördüğümde evi zombiler basıyordu. Tabi ben sadece kaçıyordum. Ama ikinci gördüğümde bu bir rüya deyip gidip gümüş bıçaklar buluyorum. Sonra beklemeye başlıyorum. İlk rüyamdaki gibi gelişiyor her şey.ve zombiler beni buluyor. Bende bıçağı çıkarıp bıçaklıyorum birisini ama çok fazlalar. Başkası bana dokunacakken uyandım. Sonra uyandım ve tekrar uyudum. Bu seferde gene önceden gördüğüm bir rüya. Gene bir ev uyuyormuşum. İçeri gene zombiler girmiş iki tane yastığımın altında da gümüş bıçak varmış. Onu sımsıkı kavrıyorum. Hiç hareket etmeden bekliyorum. Sonra zombinin biri yüzüme doğru yaklaşıyor. Bende hemen çekiklikle ona saplıorum. Sonra çıkarıp tekrar tekrar saplıyorum. Ben bunu yaparken diğeri bi şey açıp okumaya başlıyor. Amaçları bende bulunan bir şeyi almakmış sonra uyanıyorum. Bir daha da uyumadım. Birisi bunu yorumlar mı?

 12. 12
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Bu rüya etkisinde kaldığın filmden olduğu zaten aşikardır. Artık bu durumda bu rüyaların hiç bir tabiri manası olmaz kardeşim. Uyumadan önce 7 sefer ayetel kürsiyi oku ve öyle uyu.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

iki kişinin aynı rüyayı görmesi

aynı rüyayı görmekbaşkasıyla aynı rüyayı görmekiki kişinin aynı anda aynı rüyayı görmesiiki kişinin aynı rüyayı görmesi ne demektiraynı rüyayı iki kişinin görmesisürekli aynı rüyayı görmek