+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Dini Makale Şiir ve Yazı Makale Kategorisinden İslam Nedir? Kısaca Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Ahmet Nazlı
  Özel Üye
  Reklam

  İslam Nedir? Kısaca

  Reklam

  İslam Nedir? Kısaca Mumsema Müslümanlık İslami esaslara dayanır ve Allah bu konuda İslam gerçeklerini ve anlamını yaşatmak için bu dini göndermiştir.

  Bu bakımdan İslam ne demektir? Bunun cevabını bilmek gerekir. İslam, Allah’ın Peygamber efendimiz aracılığıyla insanlara gönderdiği bir Dindir. Bu din sonsuzdur ve buradan anlarız ki Allah en büyük olandır ve Allah yücedir.


  İslam dini, gerçek anlamda bütün insanlık için çok anlam ifade etmektedir fakat insanlar bunun tam olarak bilincine varamıyorlar. İslam’ın ger.ek anlamını ve Müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Müslümanlar kendilerini her zaman kurtuluşa götüren bu dinin esasları doğrultusunda yaşamaları son derece anlamlı olacaktır. İslam dini, anlam bakımından ve Müslümanlara olan gerekçeleri bakımından oldukça önemlidir. Müslümanların bunların farkına vararak, İslam dinini her zaman benimseyerek ve gerçek anlamına erişerek güzelce yaşamaları gerekir…

 2. 2
  mum
  Administrator

  Cevap: İslam Nedir? Kısaca


  Reklam


  Maddeler halinde İslam dininin tanımları


  1. İslam son hak dindir.
  2. İslam, Allahın Kıyamete kadar geçerli kıldığı hak dinidir.
  3. İslam, Allah tarafından insanlara gönderdiği ilahi bir kanundur.
  4. İslam yüce Allaha teslimiyettir.
  5. İslam dini, Allah tarafından, Hz. Cibril vasıtasıyla, Hz. Muhammede insanlara tebliğ için gönderdiği son evrensel dindir.


 3. 3
  Misafir
  saolun iyi bilgi aldım kısa ve öz bilgi verdiniz. ödevimi bitirdim

 4. 4
  mum
  Administrator
  İslam nedir - Mustafa İslamoğlu

  İslam, " Allah'a kayıtsız şartsız teslim olanların dini" demektir.

 5. 5
  Misafir
  çok yardımcı oldu. ödevimi bitirdim. çok yardımcı oldu.

  arastırma odevi icin cok uygun Allah razı olsun

 6. 6
  alperturkmen
  Üye
  Kelime manası "BARIŞ" olan bir dindir.Yani İslam barış dinidir.

 7. 7
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  İslam güzel ahlaktır , teslimiyettir , ahlaki Muhammediyeyi giyinmektir

 8. 8
  Misafir
  Bu demek oluyor ki insanlar sadece ödev için islmaı araştırıyor

 9. 9
  Misafir
  Bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum ve inşallah ALLAH u teala için yaptığınız bu mucadele hakkıyla sonuçlanacaktır bu arada ödevlerini yapmak için bu bilgileri okuyan kardeşlerime sesleniyorum sadece ödev için değil ALLAH ın gönderdiği dini daha iyi anlayabilmek için dine karışmış hurafeleri ayırt edebilmek için okuyalım...

 10. 10
  Misafir
  Ödev olark değilse bilinmesi gereken bir bilgi olarak aldım çok sagolun ALLAH razı olsun emeği gecen şahıslardn

 11. 11
  Misafir
  İslam Arapça bir kelimedir. Boyun eğmek, teslim olmak ve itaat etmek anlamına gelir. Allah’a teslimiyet ve itaate dayandığı için de kendisine İslam denilmiştir.
  İslâm dîni, Allah’ın, son peygamberi Hz. Muhammed (asm) vasıtasıyla bütün insanlara gönderdiği en son ve en mükemmel dindir. İslâm’ın gelmesiyle, diğer dinlerin hükmü sona ermiştir. İslâm dînini kabul eden kimseye Müslüman denir. İslâm’ın en son ve Allah katında yegâne mûteber din olduğu, Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde belirtilir:
  “Bugün sizin dîninizi sizin için kemâle erdirdim. Sizin üzerinizdeki nîmetimi (lütuflarımı) tamamladım ve size din olarak İslâm’ı seçtim (yalnız İslâm’dan razı ve ondan hoşnûd oldum)” (el-Mâide, 3)
  Bütün yaratıklar Allahın kanununa göre hareket etmektedir. Dolayısıyla bütün alem İslam dinine tabi olmaktadır. Çünkü İslam kainatın sahibi Allah’a teslim olmak ve itaat etmekten başka bir şeyi ifade etmez. Güneş, Ay ve bütün gök cisimleri bu anlamda müslümandır. Hava, su ısı taşlar, ağaçlar ve hayvanlar için de aynı durum söz konusudur. Kanunları yoluyla Allah’a teslim olduğu için Kainattaki her şey müslümandır.
  İslam teslimiyet demektir. Hayatın belirli temel meseleleri bilinmeden ve bunlara kesin olarak iman edilmeden, bu itaatin tam olarak sağlanılmayacağı sağduyunun kabul ettiği bir şeydir. Her şeyden önce kişinin Allah’ın varlığına sarsılmaz bir imanı olması gerekir. Çünkü bir kimse Allahın varlığına kesin ve katıksız bir imanda bulunup ona itaat etmesi gerekmektedir.

 12. 12
  İslam
  Kur'an Hadimi

  Reklam


  islam nedir kısaca

  İslâm, Yüce Allah’ın son Peygamber Hz. Muhammed’e vahiy yoluyla bildirdiği O’nun da insanlara ulaştırdığı şeylerin tümünü kabul ederek onları yasamak, sözleri ve isleriyle onları kabul ettiğini göstermek, Allah’a ve Rasulüne itaat etmektir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

islam nedir

islam nedir kısaca

ıslam nedir islam ne demekislamiyet nedirislam nedir kısaca tanımıislamiyet nedir kısaca