+ Yorum Gönder
Dini Makale Şiir ve Yazı Makale Kategorisinden Ezanın Önemi Nedir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ahmet Nazlı
  Özel Üye
  Reklam

  Ezanın Önemi Nedir ?

  Reklam

  Ezanın Önemi Nedir ? Mumsema Ezan sesi, Müslümanlık için o kadar derin ve o kadar iyi anlam taşımaktadır ki, bunu yaşadığımız için bizler çok şanslıyız. İslam alemi için “ Ezan” gerçekten çok büyük bir anlam taşıdığı gibi en güzel dini ibadeti simgeler.

  Ezan okunmaya başladığı zaman anlarız ki yeni bir namaz vakti geldi ve bunu içinde hemen namaza yöneliriz. Ezan bizim için ilahi bir duygudur ve bunun içinde ezana müthiş bir saygı duymamız gerekir. Ezan sesini duyar duymaz yaptığımız ne iş olursa olsun hemen bırakarak ezanı dinlemeli ve fazla konuşmaktan kaçınmalıyız. “ Kıyamet günü boyunları en uzun olanlar müezzinlerdir.” Bu hadiste belirtildiği gibi ezan okuyan ve namaz ibadetini yerine getirmeyi sağlayan müezzinler Allah katında çok önemli bir yere sahiptirler. Ezan sesi Müslümanların aynı anda bu ses için sessizleşmesini ve ayrıca bu Ezan sesinden sonra İslam aleminin tek amacı olan namaza yönelmesini sağlamada gerçekten çok büyük etkendir. Ezan sesi ile birlikte çalan müzikler de susmalıdır çünkü Allah’ın emrettiği gibi ezana saygı çok önemlidir. Camilerden yankılanan ezan sesleriyle beraber, insanlar Allah’ı anmalı ve her konuda dua etmeleri gerekir. Ezan sesi bize hayrı ve iyiliği haber eder. İnsanlar telaşlı olduklar zaman unutkan olurlar ama ezan sesini duydukları vakit namaz akıllarına gelir ve böylece de Allah’a daha yakın olurlar. Müslümanlık için ezan sesi çok önemlidir çünkü, İslam için ezan şarttır ve bu bakımdan her namaz vakti ezan okunur. Namaz vakitlerine göre ezan okuma ses tonu da değişiklik gösterir. İmamlar, namaz vakitlerine göre ezan hızını da ayarlar. Öğlen ve ikindin ezan sesi normal yani aynı uzunlukta okunur. Akşam vakti ise daha hızlı okunur. En hızlı okunan ezan akşam vaktindedir. Yatsı vakti yavaş ve oturaklı okunur. Sabah namazı vaktinin ise ses tonu daha bir farklıdır ve imamlar sabah ezanını tam anlamıyla harika okurlar. Namazlarımı kılmadan önce dinlediğimiz ezanlar gerçekten bizlerin kalplerini daha merhametli ve daha huzurlu yapar. Çünkü Allah hatırlanır ve bu hayatın boş olduğu, öbür hayat yani ahiret hayatı için çalışmamız, ibadet etmemizin gerektiği hatırlanır.

  Ezan, bu amaçlarla çok anlamlıdır ve İslam dininin gerekçesidir. Yabancılar bile ülkemizde gezerken duydukları ezan seslerinden etkilenmektedirler. Bu nedenle ezan sesi Müslümanlar için çok anlamlıdır ve bunun içinde saygı göstermek şarttır…
  Konunun Alıntı Yapılması Yasaktır.

 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: Ezanın Önemi Nedir ?


  Reklam


  Ezan tüm insanlığa okunur,üzerine alınan secdeye gider.

 3. Misafir
  Ezan Namaza cem olmaya birlik olmaya çağrıdır.

 4. Misafir
  Ezan bilali habesiri olan ilk EZAN o soylemistir

+ Yorum Gönder

ezanın dinimizdeki önemi

ezanın önemi

ezanın dinimizdeki önemi nedir

sizce ezanın dinimizdeki önemi nedir

ezanın önemi nedirezanin dinimizdeki önemi nedir