+ Yorum Gönder
Dini Makale Şiir ve Yazı Makale Kategorisinden İnsan Yüzü Manevi Anlamda Değişim İçindedir.. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. menzil_guller
  Ya Hayy
  Reklam

  İnsan Yüzü Manevi Anlamda Değişim İçindedir..

  Reklam

  İnsan Yüzü Manevi Anlamda Değişim İçindedir.. Mumsema İNSAN YÜZÜ MANEVİ ANLAMDA DEĞİŞİM İÇİNDEDİR

  İnsanların yüzü manevi anlamda çok şeylerin aynasıdır ve çok şeyleri yüzlerden anlamak mümkündür. Bazı yüzler görürsünüz, apaçık, parlak ve ışık doludur. Bazı yüzler görürsünüz, karanlık, ışıksız ve soluktur. Burada, fiziki olarak insanın yüzündeki beyazlıktan ya da karalıktan bahsetmediğimiz açık. Üzerinde durduğumuz husus, manevi beyazlık, manevi ışık ve manevi güzelliktir. Nitekim, öyle yüzler var ki, fiziki olarak kara, fakat Nur ve ışık dolu. Öyle yüzler var ki, fiziki olarak beyaz, fakat, manevi olarak kapkaradır. Konuyu daha anlaşılır kılmak için, öncelikle, bebeklerin ve çocukların yüzlerinden örnek vermek daha isabetli olacak. Çocukların, hele bebeklerin yüzleri ne kadar hoş, ne kadar Nurlu ve parlaktır. Çocuklar masum, çocuklar suçsuz, yüzlerinde o masumluğun Nuru ve parlaklığı var. Suçlulara, günahkârlara gelince, yüzlerine bakmak bile insana zor geliyor. Nitekim, Kur’an-ı Kerim’de buna ilişkin ayetler vardır: “ O gün yüzler ışıl ışıl parlar.” (Kıyamet Suresi, 22. Ayet) “O gün, öyle yüzler vardır ki kararmış-ekşimiştir.” Kıyamet Suresi, 24. Ayet) “(O gün) Suçlu-günahkarlar, simalarından tanınır da alınlarından ve ayaklarından yakalanırlar” (Rahman Suresi, 41. Ayet) “Eğer biz dilersek, sana onları elbette gösteririz, böylelikle onları simalarından tanırsın. Andolsun, sen onları, sözlerin söyleniş tarzından da tanırsın. Allah, amellerinizi bilir.” (Muhammed Suresi, 30. Ayet) “(Sadakalar) Kendilerini Allah yolunda adayan fakirler içindir ki, onlar, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremezler. İffetlerinden dolayı bilmeyen onları zengin sanır. (Ama) Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ederek insanlardan istemezler. Hayırdan her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir.” (Bakara Suresi, 273. Ayet) Yüzlerdeki manevi parlaklığı, sevinci, Nuru ya da manevi karalığı, üzüntüyü, Nursuzluğa ilişkin ayet sayısı oldukça fazladır. Biz bu kadarını yazmakla iktifa edelim.

  Bir Müslümanın yüzü, Müslüman olmayan birine göre çok farklıdır. Müslümanın yüzünde manevi anlamda parlaklık, fer ve ışık vardır. Bununla birlikte, Müslümanların da kendi aralarında yüzlerinde manevi açıdan farklılık vardır. Salih amelli ve İnsan-ı Kâmil yolunda yürüyen bir zatın yüzü ne kadar güzel ve Nurlu ise, bunun tersi istikamette olan bir Müslümanın yüzü o derecede ışıksız ve Nursuzdur. Ancak, bu durum sabit ve kalıcı değildir. Yapılan iyiliğe ve amele göre bir değişim gösterir. Siz de çok duymuşsunuzdur: “Şu adamdaki Nur’a bak, Maşallah yüzü ne kadar da parlak, her geçen gün yüzündeki ışık ve güzellik artıyor, yüzünde sanki kırmızı bir gül var.” Ya da bunun tam tersi sözler duymuşsunuzdur: “Şu adamın yüzü eskiden böyle değildi. Yüzündeki Nur ve parlaklık gitmiş, yüzünde sanki kara karga var.”

  Bu durumda, insanın içinde bulunduğu manevi hâle göre, yüzünde o manevi hâli yansıtan bir ışık, bir Nur devamlı surette mevcuttur. Salih ameller içindeki bir kişinin yüzü, sanki yüzünde kırmızı güller açmış gibi parlak ve Nurludur. Amelsiz insanların yüzü ise, gerçekten çok silik, çok soluk ve fersizdir. Bu yüzler için de, yüzünde kara karga bakar teşbihi uygun düşmektedir. Toprakta açan gülleri, ağaçlarda bakan kargaları vücut gözü bulunan ve sağlıklı olan herkes görür, ancak, yüzlerde açan gülleri ya da yüzlerdeki kara kargaları “gönül gözü” olanlar ve “gönül gözü” keskin olanlar görür ve anlar.

  Evet, Müslümanın yüzündeki parlaklığın ve Nurun nüvesi “imandır”. İmanla birlikte ibadet, adalet, doğruluk, dürüstlük ve cömertlik gibi hâller o insanda mevcut olursa, o nüve aynen bir ağacın sulandıkça gürleşmesi gibi, aynen bir gülün güneşle birlikte tomurcuk açması gibi yüzde Nura ve parlaklığa yol açar. Yüzlerdeki solukluğun ve fersizliğin nedeni ise, o iman nüvesinin, zamanla, aynen bir ağacın sulanmaması, aynen bir gül tomurcuğunun gölgede bırakılması gibi, ihmal edilmesidir. Kısacası, imanın gereklerinin yerine getirilmemesi durumunda, zamanla yüzde Nur ve parlaklık kaybolur.

  Öyleyse, insanların yüzleri maddi anlamda bir değişim içinde olduğu gibi, manevi anlamda bir değişim içindedir. İnsanların yaşa bağlı olarak yüzünde meydana gelen değişime, maddi değişim diyoruz. Yaşa bağlı olmadan yüzlerde görülen değişime de manevi değişim adı veriyoruz. Yüzlerdeki maddi anlamdaki değişime, esasta diyecek bir sözümüz yoktur. Çünkü, zaman geçtikçe, yaş ilerledikçe, insanın yüzünde kırışma, fersizlik normaldir. Ancak, yaşa bağlı olmadan da, bazı yüzlerde görülen manevi değişim üzerinde çokça tefekkür etmek ve bunu anlamaya çalışmak gerek. Gelin, yüzlerdeki manevi değişimin üzerinde biraz kafa yoralım. Bu tefekkürle birlikte, iyi amellerimizi artırmaya ve İnsan-ı Kâmil yolunda yürümeye bakmalıyız.

  Belki sözü fazla uzattık, bir insanın içi, sireti güzel olursa, bu güzellik yüzüne, simasına sirayet eder. İçteki güzellik ve parlaklık devam ederse, yüzdeki güzellik ve parlaklık da devam eder. Hasılı “sireti güzel olanın sureti de güzel olur.” Vesselam.

 2. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu

  Yorum: İnsan Yüzü Manevi Anlamda Değişim İçindedir..


  Reklam


  ellerine yüreğine sağlık menzilim gene güzel bir yazı vermişsin inşALLAH yüzü ak gönlü ak fikiri ak olanlardan oluruz sağolasınız bacımm

  baktım sitede yoksun ne zaman girip çıktın bide üste 2 mesaj attım sitede görelim inşALLAH bacım

 3. menzil_guller
  Ya Hayy
  ellerine yüreğine sağlık menzilim gene güzel bir yazı vermişsin inşALLAH yüzü ak gönlü ak fikiri ak olanlardan oluruz sağolasınız bacımm baktım sitede yoksun ne zaman girip çıktın bide üste 2 mesaj attım sitede görelim inşALLAH bacım
  Ravzacımm Allah razı olsun canımm..Ara ara girmeye çalışıyorum ama bazen sen olmuyorsun ..dualarda buluşalım inşallah selametle..

 4. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Allah razı olsun konu için.
  Rabbim yüzlerimizi nurlu olanlardan kılsın inşaAllah.

 5. menzil_guller
  Ya Hayy
  Rabbim yüzlerimizi nurlu olanlardan kılsın inşaAllah
  Amiiinn ..Rabbim senden de razı olsun Zeineb kardeşim.yorum yazan ellerine sağlık.selam ve dua ile..

  güzel konu için Rahman razı olsun menzilim,istifade edenlerden olmak duası ile..
  Aminn canım kardeşim.Rabbim senden de razı olsun.yorum için teşekkürler selam ve dua ile cnm


 6. Misafir
  Masallah elinize saglik allah razi olsun guzel yazmissinz

 7. Misafir
  Ya ben namaz kılmayı istiyorum,ama olmuyor.1.gün 2.gün en fazla 3 gün. OLMUYOOR!Ne yapabilirim nasıl kılabilirim allah rızası için yardım edin...

 8. Misafir
  Kardeşim namazı kilmaya devam etmek birazda irade meselesi.ve bir tavsiye: zikir ibadeti güçlendiriyor.bide böyle deneyin.selametle

 9. Misafir
  Youtube'a gir ve namaz kilmakta zorlaniyor musun diye bir video var konusmaci fatih yagci
  Yardimci olacaktir sana InşaAllah

 10. Misafir
  Güzel kardeşim Herşeyi Allahtan istediğimiz gibi,namaz kılmayı banada nasip et huzuruna kabul eyle Allahım.Huzuruna çıkmamı engelleyen hangi günahım varsa hepsine tevbe ettim Allahım günahlarımı affeyle huzuru dergahına kabul eyle diye dua et bunu tüm kalbinle hissederek.Rabbim her duaya cevap verir.Sen zorlansanda kılmaya devam et şeytan sana sıkıntı ve vesvese verir aldırış etme 40 gün devam et sonra ALLAHın izniyle İnşALLAH zorlanmazsın. Namazdır Ruhun gıdası ruhunu gıdasız bırakma.

 11. Misafir
  Abimm ben 1 gun 5 vakitimi kiliyorum obur hun ise yine birakiyorum.yuzum nurlu olmasi icin kac gun namaz kilmam lazim ? Yasim 15

 12. abdullahbiri
  Üye

  Reklam


  Bin sene kılsanda hiç bir şey olmaz. Bu yaptığın yüzsüzlük olur ancak. Namaz güzellik için değil Allah için kılınır.

+ Yorum Gönder

yüzü nurlu insanlar

yuzun nurlu olmasi icin dua

yüzdeki nur

nurlu yüzler

nurlu bir yüz için duanurlu olmak için duayüz nuru için dua