+ Yorum Gönder
Dini Makale Şiir ve Yazı Makale Kategorisinden Vesvese üzerine inceleme Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mumsema
  Administrator
  Reklam

  Vesvese üzerine inceleme

  Reklam

  Vesvese üzerine inceleme Mumsema Vesvese üzerine inceleme

  Gerek abdest alirken, guslederken, ibadet halinde bulunurken, gerekse ibadet disindaki normal zamanlarda dini hayatimizi sürdürürken vesvese bulutlari hücuma geçiyor, bir sphe, endise ve korku duymamiza sebep oluyor. Titiz insanlar bozuldum mu, çürüdüm mü, inancimda noksanlik mi söz konusu oluyor.. gibilerden vehimlere maruz kaliyorlar.

  Böylesine korkutucu, seyleri hatirlatan vesveseyi pek veciz sekilde tahlil eden Akademi sayfasindaki degerli yaziyi aynen aktariyorum, soru sahiplerinin istifadesine.
  Dikkatle okundugu takdirde sorular cevabini bulmus olacak, korkulacak, ürkülecek bir sey olmadigi da kesinlesmis bulunacaktir.
  ifade edildigi gibi, vesvesenin zarari, korkmaktan, ürkmekten ibarettir. Korkmaz, ürkmez, senin malin olmadigini bilmekte gaflete düsmezsen bu balon hemen söner, bu korkulu rüya ansizin yok olup gider.
  * * *
  Vesvese, gizli sese denir. Bir mastar olan "vesvas" kelimesinin seytana isim olmasi da, ayni manayla alakalidir ki, seytan "vesvesenin kaynagi" demektir. Ancak örfen meshur olan manasiyla vesvese, nefsin veya seytanin kalbe attigi hayirsiz, faidesiz, alçak hatira ve mülahazalara verilen bir isimdir.
  Hem nefsin hem de seytanin vesvesesi, Kur'ani Kerim'de ayri ayri zikredilir.

  sEYTANIN VESVESESi "And olsun ki, insani Biz yarattik ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdigini biliyoruz ve Biz ona sahdamarindan daha yakiniz." (Kaf, 50/16) ayeti, nefsin vesvesesine isaret ederken, "seytan, Adem'e vesvese verdi." manasina gelen birçok ayet de, seytanin vesvesesine delalet etmektedir.
  "Nefsin vesvesesi" tabiri, bir insanin, kendi kendine söyledigi ve gönlünden geçirdigi gizli duygular, kararlar, vehimler, hatiralar ve bunlar gibi bütün batini suur durumlarini da içine alir. Bunlar o kadar gizli ve sessizdir ki, bazilarini melekler dahi bilmekten acizdirler.. acizdirler de onlari sadece Cenabi Hakk bilir. Nefisten gelen vesvese, seytanin vesvesesine kiyasla daha gizlidir. Bu gizlilik, bir cihetten onu kuvvetlendirir. Dolayisiyla nefis, seytandan daha müthis bir düsmandir. Belki de, "Senin en büyük düsmanin nefsindir." diyen Allah Rasulü (s.a.s.), iste bu hususa isaret buyurmuslardir.
  Nefis ve seytan, verdikleri vesveseler ile, insan ruhunu, hak yolundaki terakkisinden alikoymak isterler. insanin akil ve fikrini çelip, azim ve iradesini kirarak onu salih amellerden vazgeçirmek, fani zevk ve kaprislere düsrerek de sefillestirmek isterler.
  Vesvesenin ilk makes buldugu yer kalbdir. O, buradan diger azalara kalb vasitasiyla yayilir. Onun içindir ki, vesvesenin ilk tesiri kalbde hissedilir. Tabii ki bu tesir, kabul veya ret sekillerinden biri halinde tecelli eder. Eger gelen vesveseler kalbde kabul görmezse; hayalde edep disi tasvirler mahiyetine bürünürler. Muhayyilesi bu tasvirlerle mesgul olan insan, bir müddet sonra hiç farkinda olmadan kalbini de onlarla mesgul eder. Zaten seytanin istedigi de budur. Zira o, varmak istedigi hedefe bu yolla birkaç adim daha yaklasmis olur.

  VESVESEYE REAKSiYON Halbuki kalbde kabul görmeyen vesvesenin hiçbir zarari yoktur. Zira vesvese, hayalden öte geçememistir ve mantikça da hayal bir hüküm degildir. Vesvesenin kalbde kabul görmedigini anlamak ise gayet basittir. sayet kalb, gelen vesveseden dolayi üzülüyor ve ürperiyorsa, bu durum vesvesenin kalbde kabul görmedigine; aksi durum ise, neticenin de aksine bir delil ve bir isarettir. Eger vesvese kalbde kabul görmüyorsa; bu durumda vesvesenin zarari, zararli oldugunu düsnmeye münhasir kalir; baskaca da bir zarari yoktur. Hatta kalbin reaksiyonunun siddeti; kisinin imanindaki kuvvetle dogru orantilidir. Evet, imanin kuvveti nisbetinde kalb vesveseye karsi reaksiyon gösterir. Bazen gafletle kalbin gösterdigi bu reaksiyon tasdik zannedilir. Bu zanna düsen bazi kimseler, kalblerinde müthis bir heyecan ve helecan hissederler. Bazen de bu durumdan kurtulmak için huzurdan kaçip gaflete dalmak arzu ederler. Halbuki ortada vesveseyi tasdik diye bir husus söz konusu degildir. Sadece bir reaksiyon vardir. Ve esasen bu reaksiyon da onun imaninin salabet ve kuvvetini göstermektedir. Ve yine bu sebepledir ki, Allah Rasulü, bu hal ve durumu anlatirken, "imanin ta kendisidir!" buyurmuslardir.

 2. imam
  Üye

  Cevap: Vesvese üzerine inceleme


  Reklam


  Vesveseden kurtulmanın yolları (video)
 3. Misafir
  Hayirli gunler benim bir sorum olacakti bn 19 yasinda sözlü bir kizim bundan 1 sene öncesi vesvese ye yakalandim artik herşey bitti derken çok şükür biraz iyilestim ama vesvese yerini takintiya birakti herseyde çok takintiliyim ben vesveseliyken sozlumun abisinin hakkında kotu birşey gecirmistim simdi takintili olduğumdan bu aklima geliyor yani abisi. Onun hakkında düşündüğüm geliyor sizce gunahami giriyorum

 4. mum
  Administrator
  sizce gunahami giriyorum
  Aklımıza bazen olumsuz şeyler gelir bunu sui zanna çevirip inanmamak gerekir.
  Kötü düşünce geçici olmalı ki günah olmasın.

 5. Misafir
  Merhabalar bi sorum olucak.
  Her gusul aldiktan sonra normal olarak hayatima devam ederken hep cinsel bolgede islaklik hissediyorum.Ancak tuvalate gittigimde kuru oluyor hep.Icimden aha bu sefer meni geldi filan diyorum temas olmasa da.Hep gusul aliyorum ama hep boyle oluyor.Ne yapabilirim?

 6. arifselim
  Yönetici
  Merhaba kardeşim. Kendin bile bir şey yok ama öyle hissediyorum diyorsun. Olmadığı halde gusül mü alıyorsun? Bu sadece kendi kendine işkence etmek ve zaman ile suyu israf etmektir. Bu vesveseleri takma ve hatta hiç cinsel bölgeni kontrol dahi etme.

 7. Misafir
  Vesvese diye abdest almasak ama abdestsiz olmuş olsak o halde namaz kılsak kafir olur muyuz?

 8. Selam2
  Devamlı Üye
  Abdestli olduğunu düşünüyorsan ve abdestini bozduğunu hatırlamıyorsan zaten abdestli sayılırsın. Ayrıca her günah işleyen kafir olmaz insan günahkar olur. Her şeyin ucunu kafirliğe dokundurmaya gerek yok.

 9. Misafir
  İnsanlardan nefret ediyorum. Herkes kötü sürekli başıma bir hal gelecek.kimseyle arkadaş olamıyorum. Sıkıntı içimden hiç gitmiyor.hep üzgün hissediyorum , evlenirsem başıma kötü şeyler gelecek diye düşünüyorum. Sokağa çıkmak kimseyi görmek istemiyorum.. Ailemden nefret ediyorum. Kendimi öldürmeyi düşünüyorum. Denedim de. Enerjimin gittikçe düştüğü hissediyorum. İnsanlara karşı hissettiklerimin doğru çıkıyor.asla iyi insanlar çıkmıyor.namaz kılmak istemiyorum. Dua etmekte

+ Yorum Gönder

vesvese mumsema

mumsema vesvese