+ Yorum Gönder
Manzaralar Resimler ve Türkiye İl Resimleri Kategorisinden Mersin, İçel Resimleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  LeoparGS
  Devamlı Üye
  Reklam

  Mersin, İçel Resimleri

  Reklam

  Mersin, İçel Resimleri Mumsema
  İçel Resimleri

  Mersin, Türkiye'nin güneyinde Akdeniz'e kıyısı bulunan Antalya ve Adana'nın ortasında yer alan il. Mersin'in tarih sahnesine çıkışı 19. yüzyılın ortalarına rastlamaktadır. Bu dönemde henüz bir köy olan bölge, göçmen bir Türkmen aşiretine ev sahipliği yapar ve adını da bu aşiretten alır. Özellikle Amerika iç savaşı sırasında dünyadaki pamuk kıtlığını gidermek amacıyla Çukurova’da gelişen pamuk üretimi ve bölgenin 1866’da demiryolu ağına bağlanması, Mersin'in kaderini değiştir. Bu dönemde Mersin hızla, Çukurova’nın tarım ürünlerinin ihraç edildiği bir liman ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Amerika, Fransa ,Almanya, İtalya ve birçok Avrupa ülkesi ilk konsolosluklarını bu tarihlerde açmışlardır. Şu anda ise 12 ülkenin konsoloslukları ve ticaret ateşelikleri hala kentte hizmet vermektedir. Ve yine kentte önemli miktarda levanten nüfusu vardır.En büyük azınlığı ise Rumlar ve italyanlar oluşturur. Kentte çok sayıda iri ufaklı kilise ve büyük katedral yapıları mevcuttur.Ayrıca birde yahudi sinagogu açılmıştır.
  Türkiye'nin en yüksek ikinci gökdeleninin (Mertim Kulesi: 177 metre) bulunduğu Mersin, 3 büyük kentten sonra Devlet Opera ve Balesi'nin bulunduğu 4. kenttir.

  Uzun yıllar İçel adıyla bilinen il son yıllarda merkez ilçesi olan Mersin'in adını almıştır.BM raporuna göre yaşanabilirlik açısından Türkiye'deki kaliteli yaşanabilinecek 2. şehridir.

  Mersin ilinin ilçeleri; Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke ve Tarsus'tur. Mersin ve çevresinde, tipik sıcak ve ılıman iklimi hakimdir. (daha cok subtropik iklim özellikleri gösterir) Yaz ayları sıcak ve aşırı nemli ortalama 28*c nemlilik ise %88 ler civarında kış ayları ise ( 14*c ) ılık ve yağışlıdır. yıllık yağış ortalaması 1096 mm(kaydedilen en düşük sıcaklık ise 1974 te +2.5 derece en yüksek sıcaklık ise 15 temmuz 2007 38*c )İlin uzun yıllar sıcaklık ortalaması ise 22* derece ye yakındır bu özelliğiyle Türkiyenin en sıcak kesimdir..Ancak yaz aylarında sıcaklık çevre illerdeki gibi aşırı değerler almasada özellikle aşırı nem, bunlatıcı olabilmektedir..(%98lere çıktığı görülmüştür)ve yine yaz aylarında ani ve şiddetli yağışlar gözlenmektedir.İl en fazla yağışı aralık ocak döneminde alır 2001,de yaşanan sel felaketinde 2gün içerisinde metrekareye 669kg. yağış düşmüştür...

  Kendine özgü yemeği olan tantuni ile tatlıları cezerye ve kerebiç çok meşhurdur. Ayrıca dolma-sarma, mersin içli köftesi, kuş gözü, telatür, eğe (kaburga) dolması, bandırma, yüzük çorbası, keşkek, övelemeç ve batırık ve felafel özel yöresel yemeklerdendir. Aynı zamanda yöre çevresinde, bolca avlanan lagos, balığıda önemli lezzetlerindendir. Havuç ve şalgamdan yapılan şalgam suyu ise en meşhur içeçeğidir.

  Mersin sahilinden bir görüntü
  Mersin Üniversitesi 2. 2
  Amine
  Devamlı Üye

  --->: İçel Resimleri


  Reklam


  Birkaç fotoğraf eski ama olsun Allah razı olsun.Bekleriz


 3. 3
  nursema
  Devamlı Üye
  çok güzel.Allah razı olsun paylaşım için.

 4. 4
  eda_04
  Üye
  mersinn var mı senin gibisi

 5. 5
  mücahit85
  Üye
  doluu dolu bir yılım geçti orda Allah razı olsun

 6. 6
  ayşe86
  Devamlı Üye
  3. resime hayran kaldım Allah razı olsun paylaşım için

 7. 7
  şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  mersin üniversitesi canımı çok sıktı amaaa

  denize karşı saatlerce oturduğumu bilirim orda çok güzel tam tefekkürlük hele de erdemli deki sahil boyları süperdir...

  Allah cc razı olsun..

 8. 8
  müntaha44
  Devamlı Üye
  mersini bende çok sevdim sevmemim nedeni ise sevdiğim insanı orada tanımıştım

 9. 9
  Şema
  Moderatör
  Mersin'in güzel manzarası


  Mersin-resmi.jpg

+ Yorum Gönder

mersin içel

mersın

mersın resımlerı

mersin üniversitesi görseller

içel