+ Yorum Gönder
Manzaralar Resimler ve Türkiye İl Resimleri Kategorisinden Gümüşhane Resimleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. LeoparGS
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gümüşhane Resimleri

  Reklam

  Gümüşhane Resimleri Mumsema
  Gümüşhane Resimleri

  Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan İlimiz doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon ve güneyinde Erzincan ile komşudur.Gümüşhane 38° 45' - 40° 12' doğu boylamları ile 39' 45' - 40' 50' kuzey enlemleri arasında olup,Yüzölçümü 6.575 kilometrekare , deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1210 metredir.

  Yeryüzü şekilleri bakımından Köse, Kelkit ve Şiran ilçelerinin yer aldığı güney kesimi yüksek bir plato özelliği gösterirken, Merkez, Torul ve Kürtün ilçelerini kapsayan kuzey kesimi oldukça engebelidir.

  Dar ve derin vadilerle birbirinden ayrılmış yüksek dağlar kuzeyin belirleyici özelliğidir. Gümüşhane’nin ünlü yaylaları da bu kesimde yer alır. İlin en yüksek noktası 3.331 metre ile Abdal Musa Tepesidir.

  Gümüşhane’nin içinden geçen Harşit ile Kelkit vadisini boydan boya kat eden Kelkit Çayı ilin başlıca akarsularıdır. Arazinin % 60’ını dağlar,% 29’unu platolar, % 11’ini ovalar teşkil eder.

  İLÇELER

  Gümüşhane ilinin ilçeleri; Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran ve Torul'dur.

  Kelkit : Gümüşhane'nin en büyük ilçesi olup, sınırları içinde önemli tarihi yerleşme merkezleri bulunmaktadır. Bizanslılar tarafından kurulan şehirde kalıntıları, surları kiliseleri, su yolları ve kanalları; kabartma eserler ve heykeller bulunmuştur.

  Kürtün : Harşit çayı kenarında Tirebolu-Torul transit karayolu üzerinde kurulmuş, son derece dağlık araziye sahip bir ilçedir.Kürtün İlçesinin çevresi yeşil ormanlık alanları ile adeta bir orman denizi görünümündedir.

  Köse : İlçe kuşaktan kuşağa geçen ve halen önemini koruyan zengin bir mutfak mirasına sahiptir. Evelek dolması, kelem dolması, siron, fıt fıt haşılı, ve pirinçli börek yörenin damak zevklerini sembolize etmektedir.

  Şiran : Tomara Şelalesi Şiran İlçesi'nin güney batısındaki Seydi Baba Köyü'nde yer almaktadır. Şelalenin suları, tepe yamacından kayaların arasından ve yer altından çıkarak yere dikey olarak akmakta ve yatağını oluşturmaktadır.

  Torul : Harşit Çayı etrafında kurulmuştur. Torul ilçesi turizm bakımından oldukça zengindir. Karaca Mağarası, Zigana Dağı, Limni Gölü, Yedi göller, Tarihi köprüler bunlardan bazılarıdır.
  Karaca Mağarası


 2. muvaffak
  Özel Üye

  --->: Gümüşhane Resimleri


  Reklam


  Gerçekten çok güzel bir şehir Allah görmeyi nasip etsin.

 3. Leyli Rana
  Devamlı Üye
  evet cok güzel bir şehir, Allah razı olsun

 4. islamdostu
  hizmetkar
  bu resim güzel...

 5. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Hiç gitmedim gümüşhaneye güzelmiş gerçekten teşekkürler kardeşim

 6. gümüş29
  Kıdemli Üye
  emeğine sağlık kardeşim

 7. DZALBAY
  Üye
  Sadece şu fotoğraf bile beni öldürür...Ölürüm Türkiyem!..

  Allah cc razı olsun.

 8. Şema
  Moderatör
  Gümüşhane resmi

  gümüshane-resmi.jpg

+ Yorum Gönder