+ Yorum Gönder
Manzaralar Resimler ve Türkiye İl Resimleri Kategorisinden Bolu Resimleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  elif
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bolu Resimleri

  Reklam

  Bolu Resimleri Mumsema
  Bolu Görselleri

  Yeşil ve mavinin kucaklaştığı, birlikte uyuyup uyandığı, rüzgârın başı dumanlı dağlarda efsanelerin en dramatiklerinden birini hâlâ fısıldadığı, binlerce yıldır bir çok uygarlığın filizlenip boy attığı ve meyvelerini bıraktığı şehirdir Bolu.
  Bolu'nun, tabiat, insan ve tarihin el ele verip yoğurduğu güzelliklerini görmek, dağların söylediği Köroğlu türkülerini işitmek isteyenlerin şehre ulaşması hiç de zor değil. Bolu, Ankara ve İstanbul'un neredeyse tam ortasında bu iki merkezi birbirine bağlayan ana yolun üstündedir.

  TARİHÇE: Yazılı belgeler, arkeolojik eserler ve tarihî kaynaklara göre, Bolu'nun tarihi, Bithynialılar ile başlamaktadır. Sırasıyla Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar Bolu ve çevresine hakim olmuşlardır.
  Bolu yöresine Osmanlı akını ilk kez Osman Gazi tarafından başlatılmış, Bolu yöresinin tümüyle fethedilmesi ise Orhan Gazi döneminin ilk yıllarına (1324 -1326) rastlamıştır. Mustafa Kemal Paşa önderliğinde yapılan Millî Mücadele sonunda Bolu, 10 Ekim 1923'de yeni düzenlemeler çerçevesinde vilayet haline getirilerek yeni bir yönetime kavuştu.

  COĞRAFYA: Topraklarının yarıdan fazlası ormanlarla kaplı olan Bolu'nun yüzey şekillerinde dağlar, platolar ve ovalar önemli yer tutar. Önemli dağları güneyde Bolu Dağları, Abant Dağları, kuzeyde Sünnice Dağları, Çele Doruğu, Gerede'nin kuzeyinde Arkot ve Göl Dağları'dır. En güneyde ilk iki sıradan daha yüksek olan ve genel olarak Köroğlu Dağları adı verilen volkanik dağlar uzanır.

  Yöre, yağış zenginliği ve eğimlerin çokluğu nedeniyle irili ufaklı doğa ve baraj gölleri açısından zengindir. İldeki göllerden bazıları, Abant, Yedigöller, Gölcük, Yeniçağa, Çubuk, Sünnet, Karagöl, Karamurat, Sülük, Gölköy, Aladağ ve Saraycık'tır.

  Bolu ilinin ilçeleri; Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrısçık, Mengen, Mudurnu, Seben ve Yeniçağa'dır.

  Bolu Resimleri2.jpg

  Bolu Resimleri3.jpg

  Bolu Resimleri.jpg


 2. 2
  senarist817
  Üye

  --->: Bolu Resimleri


  Reklam


  süper yerler bir tabiat cennetinde yaşıyoruz

 3. 3
  ayşe86
  Devamlı Üye
  harikasın bolu Allahım ne güzel yaratmışsın...

 4. 4
  halil akyaz
  Üye
  boluda 6 yıl kaldım güzel bir il boluda dikkatimi çeken 7 den 70 e kuran merakı var okuma hırsı.. bu ilde kuran okuma oranı çok yüksektir Allah daim etsin

 5. 5
  gezgin54
  Devamlı Üye
  güzel bir paylaşım komşu il bolu

 6. 6
  Şema
  Moderatör
  Bolu'nun güzel bir resmi


  bolu-resmi.jpg

+ Yorum Gönder