+ Yorum Gönder
Manzaralar Resimler ve Türkiye İl Resimleri Kategorisinden Adıyaman Resimleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. seyit
  Devamlı Üye
  Reklam

  Adıyaman Resimleri

  Reklam

  Adıyaman Resimleri Mumsema
  Adıyaman Hakkında Bilgi

  Adıyaman ili merkezi Orta Fırat bölümü içinde yer alır. Kuzeyde bulunan Çelikhan ile Gerger ilçesinin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesine, Batıda bulunan Gölbaşı ile Besni ilçesinin bir kısmı ise Akdeniz Bölgesine dahil edilmiştir.

  Adıyaman ilinin Kuzeyinde Malatya ili (Pütürge, Yeşilyurt ve Doğanşehir ilçesi), Batıda Kahramanmaraş ili (Merkez ile Pazarcık ilçesi), Güneybatıda Gaziantep (Araban ilçesi), Güneydoğuda Şanlıurfa ili (Siverek, Hilvan, Bozova ve Halfeti ilçeleri), Doğuda ise Diyarbakır ili (Çermik ile Çüngüş ilçesi) bulunmaktadır. Merkez ilçe dahil 9 ilçesi ile 406 köyü vardır. İlçeleri Merkez, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik ve Tut ilçeleridir. Adıyaman ili 370 25' ile 380 11' kuzey enlemi, 370 ve 390 doğu boylamı arasında yer alır. Adıyaman ilinin yüzölçümü 7 614 km2 , göller ile 7.871 km2 olup, rakımı 669 m dir.

  Eski coğrafyacı ve tarihçilere göre: Güneyde Arap Yarımadasından, Kuzeyde Toros sıradağlarına doğru uzanan Arap çöllerinin sona erdiği yerde, Toros sıra dağlarının eteklerinde verimli topraklar yer almaktadır. Arap çöllerini kuzeyden bir ay gibi saran bu topraklara binlerce yıldan beri (Verimli Ay (Hilal) adı verilmiştir. Ortadoğu Ülkelerinin merkezinde yer alan cerimli Ay (Hilal) topraklarında Asya, Avrupa ve Afrika kıt' alarından gelen ana kara yolları birbirlerini kesmektedir. Tarih boyunca Verimli Ay (Hilal) bölgesi ana ticaret yollarının kavşak noktalarında, büyük ticaret ve sanayi şehirleri doğmuş, büyümüş, yıkılmış ve yerlerine yenileri kurulmuştur. Verimli Ay (Hilal) bölgesinin bir parçası sayılan Orta Fırat Bölümünün illerinde olan Adıyaman şehri, Cerimli Ay (Hilal) bölgesinin en üst sınırını oluşturmaktadır. Adıyaman ili uygun coğrafi özellikleri dolayısıyla ile tarihin her döneminde insanların yaşamayı tercih ettikleri bir yerleşim bölgesi olmuştur.


  Nemrut Dağı ören yeri, il merkezine direkt 87 km, Arsameia Antik yolu uzerinden 77km, kahta ilcemize 53 km uzaklıktadır. Nemrutun bulunduğu yükseklik ise 2206 metredir.  Dünyanın 4. büyük barajı Atatürk Barajıdır. Baraj göl oranının %61 i Adıyaman bölgesinde olup Adıyamana 3 km mesafededir. Fırat nehri üzerine kurulmuştur.  Adıyaman Lalesi çiçeklenme periyodu Nisan-Mayıs aylarında olup rengi mordur. Bitki Boyu 75cm kadardır.


  Ülkemiz genelinde yapılan ham petrol üretiminin % 21,42’si, Adıyaman Bölge Müdürlüğü’nce, Adıyaman İli sınırları içerisindeki toplam 14 üretim sahasında gerçekleşmektedir.

 2. rana
  Aciz Kul

  --->: Adıyaman


  Reklam


  bilgilendirdin seyit abi Allah c.c. razi olsun..

 3. ahsen571
  Üye
  isim adıyaman ama bartın mı dogubeyazıt mı anlatılıyor belli degil,adıyamanın anlatılmadıgı ise kesin.
  umarım en kısa zamanda düzeltilir

 4. estağfirullah
  Devamlı Üye
  cok güzel emegine saglık kardes yao pilavlı abdigör köftesi ni merak ettim insaallah bigün tatmak nasip olur ve menzil köyüne gitmek cok isterdim .

 5. seyit
  Devamlı Üye
  Alıntı ahsen571 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  isim adıyaman ama bartın mı dogubeyazıt mı anlatılıyor belli degil,adıyamanın anlatılmadıgı ise kesin.
  umarım en kısa zamanda düzeltilir

  illeri karıştırdım galiba çok özür dilerim
  uyarın için Allah razı olsun kardeşim

 6. nursena
  gül kokulu EFENDİM
  bizi bilgilendirdiğin için Allah cc razı olsun seyit abi.

 7. mishalime
  Devamlı Üye
  ben adıyamanı çok merek ediyorm inş bi gün gidip görmek nasip olur.yalnız resimlerindede belli oldğu kadarıyla çok güzel bi ilimizmiş.resimler için sağolun

 8. nesligul
  Devamlı Üye
  Turkiyemizin her yeri bir ayri guzel
  adiyamana sadece 2kere gitmistim oda sadece menzil koyune.
  Bidahiki sefere insALLAH tum adiyamani gezmek nasip olur..

 9. Şema
  Moderatör
  Adıyaman'ın güzel bir resmi


  Adıyaman-resmi.jpg

+ Yorum Gönder