5 üzerinden 4.57 | Toplam : 7 kişi
 1. 1
  Hoca Moderatör
     

  İhsan Süreyya SIRMA Kimdir?

  İhsan Süreyya SIRMA HAYATI  Tarihe tebliğ penceresinden bakmayı onunla öğrendik. İslam’ın tebliğinin öncesindeki putperest Mekke toplumunu onun İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed kitabıyla tanıdık. Kendilerine bile faydası olmayan müşriklerin yeryüzünün en kutlu mabedi olan Kâbe’yi nasıl bir puthâneye çevirdiklerini onun kitaplarından okuduk.
  Hz. Peygamberin tevhid mücadelesinin Mekke dönemini ve Müslümanların gördükleri işkenceleri İslamî Tebliğin Mekke Dönemi ve İşkence sayesinde öğrendik. Böylece iman etmenin de bir bedeli olduğunu fark ettik. Hicreti, Medine’yi onun İslamî Tebliğin Medine Dönemi ve Cihad kitabından okuduk. O bize siyeri “Hayat, iman ve cihattır.” ekseninde okumayı öğretti. İslamî Tebliğin Örnek Halifeler Dönemi’nde bu eksende yaşamış güzel insanların hayat hikâyelerini okuduk.

  Emeviler, Abbasiler, II. Abdülhamid, Endülüs, Yemen, Çin Müslümanları ve Muhammed Hamidullah hoca ile onun kitapları sayesinde tanıştık. İngiliz misyonerlerinin yıkıcı faaliyetlerini okuyarak içten içe nasıl çürütülmek istendiğimizi fark ettik. Kısaca biz Müslümanlar, onun yazdığı siyer kitaplarını okuyarak Sevgili Peygamberimizi yakından tanıdık. Onun kitaplarıyla iman ve cihad sevgisini kazandık. Sonraki dönemlerde Müslümanların bir kısmı zamanla zenginliğin ve makamların cazibesiyle değişse de o değişmedi. Kitaplarıyla, duruşu ve mesajlarıyla aynı hassasiyeti korudu. Çoğu insanın pazarda bıraktığı derdini taşımaya devam etti ve şöyle dedi:

  “Müslümanlar seküler oldular. Kafelerde oturup nargile içmek daha cazip oldu. Müslümanların bir derdi vardı. O dert yok oldu. Oysaki derdi olmayan insan, olamaz. Feridüddin Attar Öğütler kitabında diyor ki “Dostum, pazara git kendine bir dert satın al. Bulamazsan gel benden ödünç al.” Tamamen de vermiyor. Çünkü o dert ona da lazım. Derdi olmayan seküler olur. Gider, gezer, yer, yaşar.”[1]

  Kimden mi bahsediyorum? Elbette, Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA hocadan bahsediyorum. Müslümanların tarih algısının oluşmasında büyük emeği olan, gençlere tarih şuuru kazandıran, onlara siyeri sevdiren İhsan Süreyya hocadan… Kutlu doğumun heyecanını ve hasretini yaşadığımız şu günlerde Hz. Peygamberi ve siyeri bir de İşte Önderimiz Hz. Muhammed diyen İhsan Süreyya Sırma hocanın kaleminden okumanızı tavsiye ediyorum.

  İhsan Süreyya Sırma’nın Bazı Kitapları:

  Tarih Şuuru,
  İslam ve Tarih,
  II. Abdülhamid’in İslam Birliği Siyaseti,
  Hilafetten Saltanata Emeviler Dönemi,
  Abbasiler Dönemi,
  Sömürü Ajanı İngiliz Misyonerleri.


  Kimdir SIRMA Hoca?

  Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, 1944 yılında, Siirt’in Pervari ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1966 yılında mezun oldu. Bir süre öğretmenlik yaptı. Fransa’da doktorasını tamamladı. Büyük siyer âlimi merhum Muhammed Hamidullah’ı yakından tanıdı ve onun öğrencisi oldu. 1973 yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde İslam Tarihi hocalığı yaptı. 1993 yılında Sakarya Üniversitesine geçti. 1995 yılında bu üniversiteden oldu.

  İslam Tarihi dalında 30 kitabı ve 200’ü aşkın ilmî makalesi yayınlanan İhsan Süreyya Sırma Hoca, birçok gazete ve dergide yazılar yazdı. Fransızca, İngilizce, Arapça ve Farsça bilen Sırma Hoca, hâlen ilmî çalışmalarına devam etmektedir.

  Allah ömrünü bereketlendirsin.

  Ahmet YAPICI

  İlgili Yazılar

 2. 2
  rdrd (Cezalı)

  Yorum: İhsan Süreyya SIRMA Kimdir?

  İhsan Sürayya SIRMA Hoca maalesef Muhammed Hamidullah hocasına sevgisinden gözleri gerçekleri görmeye kapalı.


 3. 3
  Şem'a YÖNETİCİ

  Yorum: İhsan Süreyya SIRMA Kimdir?

  Hocaları çok insafsızca eleştiriyorsunuz
  Keşke kendi fikriniz olsaydı ama maalesef gözleriniz kör hakkı hakikati bilmeden birilerinin fikirlerini yol edinmişsiniz, aklınızı kullanmıyorsunuz!!!


 4. Reklam

 5. 4
  Misafir

  Yorum: İhsan Süreyya SIRMA Kimdir?

  Ben hakkari den msj atıyorum hakkari ilçe olma durumunu degerlendirdiniz hocam size size çok teşekkür ederim gerçekten halk bu durumdan dolayı çok perişan halden allah sizinle olsun sayın hocam elinizden geliyorsa bu mübarek gece hatırına bize yardım edin allah yardımcımız olsun


+ Yorum Gönder