+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Boşanan bir kadına, İslamda nafaka var mı? varsa süresi ne kadar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Boşanan bir kadına, İslamda nafaka var mı? varsa süresi ne kadar

  Reklam

 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Boşanan bir kadına, İslamda nafaka var mı? varsa süresi ne kadar


  Reklam  Cevap: NAFAKA NEDİR? İslamda nafaka var mıdır

  Dinde nafaka vardır. Boşanan kadın hamile ve çocuklu değilse 4 ay nafaka verilir.
  Nafaka miktarı örfe ve gelire göre değişir.
  Yeme içme ve barınma miktarı ödenir.


 3. 3
  Misafir
  Ben hala anlamadım ...Boşanan kadına islamda nafaka var mıdır yok mudur???
  Burada sadece bakmakla yükümlü eşlerden vs den bahsediyor boşanma durumunda nafaka ödemekle alakalı durum nedir net değil ?????

  Aynen oyle. Soru olarak bosandiktan sonra nafaka var mi yok miye sorulmus. Cevap ise farkli.

 4. 4
  Şema
  Moderatör
  Dinen nafaka vardır.
  Boşanan kadına mesken ve yeme içme miktarı 4 ay boyunca nafaka ödenir.
  Çocuklu ise dul kadın nafaka devam eder.

 5. 5
  Misafir
  Iyide senin nikahından düşen bir kadına nafaka ödemek bana göre hiçde mantıklı gelmemektedir... Benim düşünceme göre sen bu kadını parayla satın alıyomuşun gibi oluyor... Eğer yanlış düşüncedeysem biraz daha aydınlatıcı yazabilirmisiniz...

 6. 6
  Şema
  Moderatör
  Kişinin düşüncesine göre din kuralı olmaz.
  Mağdur olan kadına dinimiz nafaka bağlar ama yalnız ise yani çocuklu ve hamile değilse sadece 4 ay öder.

 7. 7
  Misafir
  4 ay öder diye ayet yok cevabınız bana yeterli gelmedi.

 8. 8
  Şema
  Moderatör
  4 ay öder diye ayet yok
  Her konuda ayet olmaz tabi ki... bilginiz yoksa bilenlere sorun ayeti var ama... bir müçtehit slimlere sorar ve ayetler ve hadislerden çıkardıkları hükümleri bize öğretirler
  Ayet-i kerime'de şöyle buyurulur: "Boşanan o kadınları, gücünüzün yettiği kadar ikamet ettiğiniz yerin bir bölümünde oturtun. Evleri başlarına dar etmek için kendilerine zarar vermeyin" (et-Talâk, 65/6).
  Karı, kocasının hısımlarıyla birlikte oturmaya zorlanamaz. Ancak koca, bir başka evliliğinden olan ve henüz bülûğ çağına gelmemiş bulunan kızını karısıyla birlikte oturtmak hakkına sahiptir.
  Kadın kendi evini, kendisinin ikametine tahsis etmesi için kocasına kiraya verebilir (İbnül-Hümâm, Fethul-Kadir, III, 321-339; el-Kâsânî, a.g.e., IV,14,15; el-Fetâvâl-Hindiyye, I, 544 vd.; Ö. N. Bilmen, İstilâhat-ı Fıkhıyye Kâmusu, II, 450).
  Kadın, bakıma muhtaç olduğu veya sosyal seviye bakımından emsali kadınların hizmetçisi bulunduğu takdirde, hizmetçi tutmak da nafaka kapsamına girer.
  Kadın, kocasının talebine rağmen, onun evine gelmez veya itaatsiz olarak evden çekip gider yahut irtidat ederse erkeğin nafaka yükümlülüğü kalkar.
  İddet bekleyen kadının nafakası: İddet kocanın ölümü veya eşini boşaması halinde söz konusu olur.
  Vefat iddeti bekleyen kadına nafaka gerekmez. Çünkü koca vefat edince tüm malı mirasçılara geçer. Karısı da dörtte bir veya şekilde bir oranında mirasçı olur. İslâm'ın ilk dönemlerinde koca, eşi için ölümünden sonra bir yıl süreyle nafaka verilmesini vasiyet etmek zorundaydı.
  Ayette şöyle buyurulur: "Sizden karısını geride bırakıp ölecek olanlar eşlerinin kendi evlerinden çıkarılmayarak bir yıl süreyle yararlanmasını vasiyet etsinler" (el-Bakara, 2/240).
  Ancak bu ayette belirtilen bir yıl süreli nafaka ve mesken ile vasiyet hükmü kadına miras hakkı tanıyan Nisâ Sûresi 12. ayetin inmesiyle neshedilmiş, bir yıllık iddet süresi de şu ayetle kısaltılmıştır: "İçinizden ölenlerin geride bıraktıkları karıları kendi kendilerine dört ay on gün beklerler" (el-Bakara, 2/234).
  Ric'î olsun, bâin olsun boşanma hâlinde iddet süresince kocanın nafaka yükümlülüğü devam eder. Boşamanın iki veya üç defa olması sonucu değiştirmez. Ancak üçlü boşamada Şâfiî, Mâlik ve Ahmed b. Hanbel'e göre yalnız mesken temin edilir; diğer giyim, yiyecek vb. gerekmez.
  Çocukların geçim masrafları kız ve erkek çocukların nafakaları babalarına aittir. nafakanın kapsamına bu çocukların yiyecek, giyecek ve mesken ihtiyaçları girer.
  Talâk sûresi 6. ayette şöyle buyrulur: "Eğer (çocuklarınızı) sizin için, onlar (anneleri) emzirirlerse, onlara emzirme ücretlerini tam olarak veriniz". Burada, boşanmış bir kadının iddetini tamamladıktan sonra, çocuğunu emzirmesi halinde ücrete hak kazanacağı hükmü yer almaktadır. Bu da, çocuğun nafakasının babaya ait olduğunu gösterir.


 9. 9
  Misafir
  Ben 10 yildir ayriyim ve bosanmam yakinda sonuclanmak uzere... Ogrenmek istedigim dinimizce nefaka miktar cocuk icin nasil belirlenir, ve 3 yill hic nafaka almadim onlari talep edebilirmiyim?

 10. 10
  Şema
  Moderatör
  İslamda nafaka miktarı kişiye/maddi durumuna göre değişir.
  En asgari miktar ise çocuğun maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılar.
  10 yıl boyunca eğer istediğiniz halde vermemişse alabilirsiniz.

 11. 11
  Misafir
  Islam dinine göre boşanan bir bayana nafaka vermek haramdir.egerki boşanan bir bayanın kendine bakamayacak durumu varsa ozaman belli bir miktar vermesi doğrudur

 12. 12
  Misafir
  Islamda nafaka da vardir,taraflari koruyacak tum kurallar ve sartlar da vardir.kuran da yazip,hukmu kalkan bir ayet yoktur.nafaka 4 ay degildir,o iddet muddetidir.işkembeyi kübradan sallamayalim.
  Islamda su varmidir diye buraya yazacagina ac oku arastir.tembel olmayalim.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

islamda nafaka

islamda nafaka varmı

islamda boşanma ve nafakadinen nafakaislama göre nafakaislamda nafaka var mıdinimizde nafaka