+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Peygamber efendimizin ahlakı ile ilgili ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber efendimizin ahlakı ile ilgili ayetler

  Reklam

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamber efendimizin ahlakı ile ilgili ayetler‎


  Reklam  Cevap:
  Peygamberimiz (sav)'in ahlakı ile ilgili ayetler‎


  Hz.Muhammed (sav) alemlere rahmet olarak gönderilmiş olan en son peygamber ve bütün insanlık için en güzel ahlak örneğidir. Yüce Mevla’mız Kuranı Kerimde onun için şöyle buyurmaktadır.

  “ Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin” Kalem Suresi 4

  Zaten o, yeryüzünde bulunuş maksadını, " Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim ” buyurarak net olarak ifade ediyordu.

  “Andolsun size bir Peygamber geldi ki sizin sıkıntıya uğramanız onu incitir ve üzer. Çünkü o size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” Tevbe Suresi 128

  “ Rasulüm biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik” Enbiya Suresi 107

  “ Andolsun ki Rasulullah sizin için, Allah’a ve ahıret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir” Ahzab Suresi 21

  Alemlere rahmet olarak gönderilen o Yüce Rasul güzel ahlak konusunda şöyle buyurmuştur:

  “ Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim”

  “ Sizin en hayırlınız ahlakça en güzel olanınızdır”

  “ Kişi güzel ahlakı ile geceleri ibadetle gündüzleri oruçla geçirenin derecesine yükselir”

  “ Su buzu erittiği gibi, güzel ahlakta günahları eritir (yok eder); sirke balı bozduğu gibi kötü ahlakta ameli bozar.”

  “ Allah’ım beni güzelleştirdiğin gibi ahlakı mı da güzelleştir”

  Hz. Aişe Validemize Hz.Peygamber (sav)’in ahlakı sorulduğu zaman “Siz hiç Kuran okumuyor musunuz. Onun ahlakı kurandı.” cevabını vermiştir.

  Kuran ahlakı; Yüce Mevla’mızın Kuranı Kerimde bize bildirdiği, Hz. Peygamber (sav)’inde bizzat yaşayarak örnek olduğu ahlaktır.
  Peygamberimiz (sav), Yemen'e gönderdiği elçilerine şunları tavsiye etmiştir: "Sirke balı bozduğu gibi, kötü huy da ameli ifsad eder."


  Müminin şerefi dini, asaleti güzel ahlakı, mürüvveti de aklıdır.


  Rıfk (yumuşaklık, mülayimlik) bir şeye girdi mi, onu mutlaka tezyin eder, bir seyden de çıkarıldı mı, onu mutlaka kusurlu kılar.


  " Allah'a takva ve güzel ahlak." (En ziyade neyin insanları cennete sokacağını soruyorlar.)


  Ruhumu kudret altında tutan Allah'a yemin ederim ki cennete sadece güzel ahlak sahipleri girer.


  Müminin mizanında en ağır basacak şey güzel ahlaktır. Muhakkak ki, Allah Teala işi ve sözü çirkin olan ve hayasızca konuşan kimseye buğz eder


  İmanın kemali, güzel ahlakladır.


  Güzel ahlak hataları eritir. Suyun buzu erittiği gibi. Fena ahlak ta ameli bozar. Sirkenin balı bozduğu gibi.


  Size vermekte olduğu nimetlerinden ötürü Allah'ı sevin, beni de Allah beni sevdiği için seviniz.


  Allah uğrunda birbirine muhabbet eden kimseler, O’nun gölgesinden başka gölge olmayan günde, O’unu Arş-ı Alâsının gölgesindedirler. Kendilerine nurdan kürsüler kurulur. Onların Rableri ile olan meclislerine, Peygamberler, sıddıklar ve şehidler bie imrenirler.


  Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah'ın kulları kardeşler olunuz.


  Sizden önceki toplumların derdi size de bulaştı: Haset ve kin. Kin beslemek kökten kazıyan şeydir. Allah'a yemin ederim ki iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Size birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın.


  Ebü Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Kendisini (doğrudan) ilgilendirmeyen şeyi terketmesi, kişinin iyi Müslüman oluşundandır."


  Rivâyete göre, Nebî Salla'llahu aleyhi ve sellem'e bir kişi: Yâ Resûlu'llah! Bana nasîhat buyur, temennîsinde bulundu. Resûl-i Ekrem: Gazablanma (titizlenme sakın.) buyurdu. Bunun üzerine o kişi, Resûl-i Ekrem'e tekrar tekrar nasîhat temennîsinde bulundu (her def'asında) Resûl-i Ekrem: Gazablanma, buyurdu.


 3. Misafir
  Peygamberimizin ahlakı en güzel ahlaktır. Onu örnek alalım

 4. Misafir
  Allah razı olsun faydanızı her zaman görüyorum

 5. Misafir
  Çok yardımcı oldunuz çok Teşekkür ederim faydalı oldu

 6. Misafir
  teşekkürler çok yardımcı oldunuz çok güzel ayetler var sağolun

 7. Misafir
  Çok Teşekkür Ederim Allah Razı Olsun.

 8. Misafir
  çok güzel de bir sorum olacak bunların hepsi ayet mi

 9. Misafir
  allah razı olsun bilgi vereniniz çok olsun

+ Yorum Gönder
hz muhammedin güzel ahlakı ile ilgili ayetler,  peygamberimizin güzel ahlakı ile ilgili ayetler,  peygamber efendimizin güzel ahlakı ile ilgili ayetler,  hz. muhammedin güzel ahlakı ile ilgili ayetler,  peygamberimizin ahlakiyla ilgili kurandan ayetler,  peygamber efendimizin güzel ahlakıyla ilgili ayetler,  hz muhammedin ahlakı ile ilgili ayetler