+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Kuranda Hz Adem ile ilgili Ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuranda Hz Adem ile ilgili Ayetler

  Reklam

 2. Yolcu
  Özel Üye

  Cevap: Kuranda Hz Adem ile ilgili Ayetler


  Reklam  Cevap: Kuranda Hz Adem ile ilgili bazı Ayetler


  2. Sure (Bakara Suresi), 30. Ayet
  Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife (Ademi) yaratacağım" demişti. Onlar, "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz." demişler, Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti.
  2. Sure (Bakara Suresi), 31. Ayet
  Allah Adem'e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, "Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin" dedi.
  2. Sure (Bakara Suresi), 32. Ayet
  Melekler, "Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan sensin" dediler.
  2. Sure (Bakara Suresi), 33. Ayet
  Allah şöyle dedi: "Ey Adem! Onlara bunların isimlerini söyle." Adem, meleklere onların isimlerini bildirince Allah, "Size, göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim, yine açığa vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?" dedi.
  2. Sure (Bakara Suresi), 34. Ayet
  Hani meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.
  2. Sure (Bakara Suresi), 35. Ayet
  Dedik ki: "Ey Adem! Sen ve eşin cennete yerleşin. Orada dilediğiniz gibi bol bol yiyin, ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."
  2. Sure (Bakara Suresi), 36. Ayet
  Derken, şeytan ayaklarını oradan kaydırdı. Onları içinde bulundukları konumdan çıkardı. Bunun üzerine biz de, "Birbirinize düşman olarak inin. Sizin için yeryüzünde belli bir süre barınak ve yararlanma vardır" dedik.
  2. Sure (Bakara Suresi), 37. Ayet
  Derken, Adem (vahy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı, (onlarla amel edip Rabb'ine yalvardı. O da) bunun üzerine tövbesini kabul etti. Şüphesiz o, tövbeleri çok kabul edendir, çok bağışlayandır.
  2. Sure (Bakara Suresi), 38. Ayet
  "İnin oradan (cennetten) hepiniz. Tarafımdan size bir yol gösterici (peygamber) gelir de kim ona uyarsa, onlar için herhangi bir korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir" dedik.
  3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 33. Ayet
  Şüphesiz, Allah, Adem'i, Nûh'u, İbrahim ailesini (soyunu) ve İmran ailesini (soyunu) birbirinden gelmiş birer nesil olarak seçip âlemlere üstün kıldı.Allah her şeyi hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.


 3. Misafir
  Allah razı olsun aradığımı sayenizde buldum çok güzel Çok iyiydi.İstediğimi buldum:-)

 4. Misafir
  Allah razı olsun sayenizde o kadar çok aradığım şeyi iki dakkada buldum

 5. Misafir
  allah razı olsun sizden benim öğretmenim biraz sert tam olarak istediği olmasa sinirlenir allahtan bunu buldum yazdım öğretmenim beğendi çok şükür

 6. Misafir
  allah razı olsun sizden beni öğretmen biraz sinir bu yüzden dedi bana ödev ben yaptı sonra çok beğen teşekkür mumsema thanks very good of you

 7. Misafir
  Alah razı olsun benim için çok önemliydi

  Bu kadar güzel bir site görmedim

  Saolasın kardeşim benim için çok önemli bir şeydi bu

 8. Misafir
  Hz. Adem ve Havva yaratılan ilk insanlarsa insanoğlu onların çocuklarının birbiriyle birlikte olması sonucu mu çoğaldı?

 9. Şema
  Moderatör
  Evet neslin çoğalması için kardeşler bir birleriyle evlendiler

 10. Misafir
  Allahin kanunlari ezelden ebediyete kadardir. Allah soyledikleriyle ters dusmez! Kardes evliliklerini ayetinde acik acik haram derken, hz adem icin bu gecersizdir dememistir.. hz adem bir peygamberse kime gonderildi?? Kuşa daga taşa mi?? Peygamberler insanlara gonderilir.. hz ademde insanlara gonderildi. Zaten var olan insanlarla cogalma oldu.. haram olan kardes evlilikleriyle degil.. iyi dusunun. Islamda mantiga aykiri birsey olamaz. Allah ayetiyle celismez..

 11. Misafir
  Hz adem peygambermidir peygamberse hangi kavime topluluğa gönderilmiştir bu konuda kaynak belirterek cevap verebilirmisiniz simdiden Teşekkürler

 12. arifselim
  Yönetici
  Adem aleyhisselamın peygamber olduğu hakkında hiç bir ihtilaf yoktur. Kendi evlatlarına peygamber olarak gönderilmiştir. Bir peygamber illaki büyük bir topluluğa gönderilmesi gerekmez. En üstteki ayetleri okuman yeterlidir.

  3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 33. Ayet
  Şüphesiz, Allah, Adem'i, Nûh'u, İbrahim ailesini (soyunu) ve İmran ailesini (soyunu) birbirinden gelmiş birer nesil olarak seçip âlemlere üstün kıldı.Allah her şeyi hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

hz adem ile ilgili ayetler

hz ademle ilgili ayetler

hz adem ile ilgili iki ayet

hz. adem ile ilgili 2 ayet

hz ademle ilgili 2 ayethz adem ile ilgili ayethz ademle ilgili iki ayet