+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Baba anne ile ilgili ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Baba anne ile ilgili ayetler

  Reklam
  Sual: Baba anne ile ilgili ayetler nelerdir Baba anne hakkında ayetlere örnekler verir misiniz ? ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: baba anne ile ilgili ayetler


  Reklam  Cevap: baba anne ile ilgili ayetler


  Anne-babaya iyilik

  • 2. Sure (Bakara Suresi), 83. Ayet
   Hani, biz İsrailoğulları'ndan, "Allah'tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekatı vereceksiniz" diye söz almıştık. Sonra pek azınız hariç, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 180. Ayet
   Sizden birinize ölüm gelip çattığı zaman, eğer geride bir hayır (mal) bırakmışsa, anaya, babaya ve yakın akrabaya meşru bir tarzda vasiyette bulunması -Allah'a karşı gelmekten sakınanlar üzerinde bir hak olarak- size farz kılındı.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 215. Ayet
   Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir."
  • 4. Sure (Nisâ Suresi), 36. Ayet
   Allah'a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.
  • 6. Sure (En'âm Suresi), 151. Ayet
   (Ey Muhammed!) De ki: "Gelin, Rabbinizin size haram kıldığı şeyleri okuyayım: Ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anaya babaya iyi davranın. Fakirlik endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. Sizi de onları da biz rızıklandırırız. (Zina ve benzeri) çirkinliklere, bunların açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Meşrû bir hak karşılığı olmadıkça Allah'ın haram (dokunulmaz) kıldığı canı öldürmeyin.İşte size Allah bunu emretti ki aklınızı kullanasınız."
  • 13. Sure (Ra'd Suresi), 19. Ayet
   Rabbinden sana indirilenin gerçek olduğunu bilen kimse, (onu bilemeyen) kör gibi olur mu? (Bunu) ancak akıl sahipleri anlar.
  • 13. Sure (Ra'd Suresi), 20. Ayet
   Onlar, Allah'a verdikleri sözü yerine getiren ve sözleşmeyi bozmayanlardır
  • 13. Sure (Ra'd Suresi), 21. Ayet
   Onlar, Allah'ın riâyet edilmesini emrettiği haklara riâyet eden, Rablerine saygı besleyen ve kötü hesaptan korkanlardır.
  • 17. Sure (İsrâ Suresi), 24. Ayet
   Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: "Rabbim!, Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı."
  • 17. Sure (İsrâ Suresi), 25. Ayet
   Rabbiniz içinizde olanı en iyi bilendir. Eğer siz iyi kişiler olursanız, şunu bilin ki Allah tövbeye yönelenleri çok bağışlayandır.


+ Yorum Gönder