+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden İslama çağrının açıkça yapılmasını isteyen ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslama çağrının açıkça yapılmasını isteyen ayetler

  Reklam

 2. Ebu Ducane
  Üye

  Cevap: islama çağrının açıkça yapılmasını isteyen ayetler


  Reklam  Cevap: islama çağrının açıkça yapılmasını isteyen ayetler
  Kur’an insanları nasıl ikna ederek onlara Allah’ın varlığını ve birliğini kabul ettirmeye çalışmıştır? Yine Yüce Allah, Kur’an’da koymuş olduğu prensipleri insanlara benimsetirken nasıl bir yol takip etmiştir? Bu hususta ortaya koyduğu deliller nelerdir? İşte bu gibi sorulara ayetler ışığında cevap verildiğinde Kur’an’ın irşad ve tebliğ metodu da ortaya çıkmış olmaktadır.

  Kur’an’ın irşad metodunun en özlü bir şekilde şu ayette ifade edildiğini görmekteyiz:

  “(Ey Muhammed!) Sen, Rabbin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Çünkü Rabbin, kendi yolundan sapanları en iyi bilendir ve O, hidayete erenleri de en iyi bilendir.” (Nahl, 16/125)
  Bu ayetteki “hikmet ve güzel öğütle Rabbinin yoluna, yani İslam dinine çağır” ifadesi açık ve kesin bir emirdir. Ama kimlerin hikmet ve güzel öğütle Allah’ın yoluna çağırılacağı ayette belirtilmemiştir. Müşrikler, Kitap Ehli, münafıklar ve müslümanlar, acaba bunlardan hangisi bu davetin muhatabıdır? Ayette mefulün zikredilmemesi, hitabın umumî oluşuna işaret etmektedir.(1) Kur’an, tek bir zümreyi hidayete çağırmak için değil, bütün insanları hidayete erdirmek için gönderilmiş bir kitaptır. O halde bütün insanlar bu kapsama girmektedirler.
  Allah yoluna hikmet ve güzel öğütle çağırmayı ve en güzel biçimde mücadele etmeyi emreden bu ayet, İslam’da tebliğ metodunu ortaya koymaktadır.
  Ayetin açık ifadesinden anlaşıldığına göre, Kur’an, hitap edilmek istenen insanları üç grup halinde değerlendirmekte ve bunların her birine ne şekilde hitap edilmesi gerektiği belirtilmektedir:
  1. Allah yoluna hikmetle çağırmak.
  2. Allah yoluna güzel öğütle çağırmak.
  3. En güzel bir biçimde mücadele etmek.

 3. Misafir
  Çok güzel bilgiler sağolun

 4. Misafir
  teşekkür ederim çok güzel bilgiler veriyorsunuz dini bilgileri buradan alıyorum

 5. Misafir
  Çok güzel bilgiler... Aslında ayetler ama bu sitenin bize verdiği bilgiler de güzel...
  ÇOK TESEKKÜR EDERİM **MUMSEMA**İ-Y-İ-K-İ_V-A-R-S-I-N__;-)

 6. Misafir
  gerçekten çok güzel cevaplar alıyorum sayenizde çok ama çok teşekkürler sunarım saolun var olun iyki varsınız

 7. Misafir
  Al-i Imran 103 asıl ayet bu konuda
  (103) Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.
  çeviri hatası var.

  Hayır derken kastediği İslam. Sonraki ayette hristiyan ve yahudileri kasteder. Aralarında bölunmus dağılmış der. Onlar konusunda da gerçek kanıt gelse de bolunmus der.
  (103) Let there arise out of you a group of people inviting to all that is good (Islâm), enjoining Al-Ma'rûf (i.e. Islâmic Monotheism and all that Islâm orders one to do) and forbidding Al-Munkar (polytheism and disbelief and all that Islâm has forbidden). And it is they who are the successful. (104) And be not as those who divided and differed among themselves after the clear proofs had come to them. It is they for whom there is an awful torment.

  Eğer bir hatam, bir eksiğim varsa Estağfirrullah.

+ Yorum Gönder
islama çağrının açıkça yapılmasını isteyen ayetler,  islam a çağrının açıkça yapılmasını isteyen ayetler,  islama çağrının gizli yapılmasının nedeni