+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Kuranı kerim in ilk ayetleri nerede ve ne zaman inmiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuranı kerim in ilk ayetleri nerede ve ne zaman inmiştir?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kuranı kerim in ilk ayetleri nerede ve ne zaman inmiştir?


  Reklam  Cevap: Sene milâdi 610. Hira mağarasında iken Ramazan ayının 27. gecesi (Pazar-Pazartesi) tan yerinin ağarmaya başlamasından az önce (Cebrail) kendisine seslendiğini duymuştur.  Kuranıkerim'in ayetleri Peygamberimize Cebrail aracılığıyla sözlü olarak gelmiştir. Peygamberimiz bunları anında ezberliyor ve çevresindeki ashabına okuyor, onlar da ezberliyorlardı. İçlerinde yazı yazmayı bilenler, değişik malzemeler üzerine, öğrendikleri ayetleri yazıyorlardı. İlk ayetlerin gelişi şöyle olmuştur:


  Hz. Muhammed (S.A.V.)’e peygamberlik görevi verilmeden önce O, zaman zaman insanlardan uzaklaşarak kâinatın yaratılışı, insanlığın geleceği gibi konuları düşünmek üzere Hira dağındaki mağaraya çekilirdi. 610 yılında da yine böyle bir gün Hira dağına çıkmıştı. O esnada Vahiy meleği Cebrail geldi ve göründü;

  Cebrail: “-Oku” dedi.
  O: “-Ben okuma bilmem” cevabını verdi.
  Melek O’nu tuttu ve tekrar;
  "-Oku” dedi
  O yine: “-Ben okuma bilmem” diye cevap verdi. Çünkü O gerçekten okuma bilmiyordu.
  Melek yine onu tuttu, ezercesine sıktı ve bıraktı;
  “-Oku” dedi.

  Bu kez Peygamberimiz: “-Ne okuyayım diye cevap verdi.” Cebrail o zaman:

  “-İnsanı alaktan yaratan Rabbinin adıyla Oku. Oku, İnsana bilmediklerini öğreten ve kalemle yazdıran Rabbin Ekremdir (en cömerttir)” şeklindeki Alak suresinin ilk beş ayetini indirdi.

  Bu şekilde başlayan vahiy süreci 23 yılda tamamlandı. Hz.. Peygamber her indirilen ayeti anında ezberliyor, daha sonra onu insanlara aktarıyor ve onların pek çoğu da indirilen bu ayetleri ezberliyorlardı. Bu arada inen ayetleri Vahiy Katipleri yazıyordu. Hz. Peygamber vahyin yazılması işine ayrıca önem veriyordu. Sure ve ayetlerin nereye yazılacağı Cebrail tarafından Peygamberimize bildiriliyordu. Peygamberimiz de kendisine bildirilen ayet ve surelerin yerlerini Vahiy Katiplerine bildiriyordu. Aynı zamanda bu işi bizzat kendisi kontrol ediyordu. Bununla birlikte her yıl Ramazan ayında o zamana kadar inen ayetleri Cebrail’e okuyor ve kontrol işi daha da sağlamlaştırılıyordu. Böylece Kur’anı Kerim baştan itibaren herhangi bir unutma, hata ve yanlışlıktan korunmuştur.

  Dr. Mustafa Akman

 3. rana
  Aciz Kul
  Sene milâdi 610.
  Kâinatın Efendisi kırk yaşında.
  Ilk Ayet Ikra idi.


  ***********

  Hz. Peygamber(asm), inzivaya çekilmeyi âdet edindiği Hira mağarasında iken Ramazan ayının 27. gecesi (Pazar-Pazartesi) tan yerinin ağarmaya başlamasından az önce ufukta nurdan bir şekil görmüş; o zamana kadar hiç karşılaşmadığı bu nurânî varlığın (Cebrail) kendisine seslendiğini duymuştur.
  Hz. Peygamber olayı şöyle anlatır: "Melek bana okumamı emretti. Kendisine okuma bilmediğimi söyledim. Beni kollarının arasına alıp kuvvetle sıktı; sonra 'Oku!' dedi. Ben yine, 'Okuma bilmem' dedim. Beni tekrar kollarımn arasına aldı, kuvvetle sıktı ve 'Oku!' diye tekrar etti. Ben yine 'Okuma bilmem' dedim. Üçüncü defa kollarının arasına alıp daha kuvvetlice sıktıktan sonra bıraktı ve şöyle dedi: 'Yaratan rabbinin adıyla oku; O, insanı alaktan (asılıp tutunan zigottan) yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O, kalemle (yazmayı) öğretendir. İnsana bilmediklerini öğretmiştir" (bk. Buhârî, Bed'ü'I-vahy, 3; Müslim, İmân, 252)


  sorularla islamiyet


 4. Misafir
  bunu herkez bilir

 5. Misafir
  çok teşekkür ederim iyi de olmuş ama çook uzun

 6. Misafir
  Çoook Güüzel

 7. Misafir
  peygamber efendimizin doğum günü belli 20 nisan peki kuranı kerimin ilk indirildiği tarih neden belirlenmiyor.ben yıllardır çok merak ediyorum.bu sorunun cevabını

 8. Misafir
  Hira mağarasında indirilmiştir.

 9. Misafir
  Çok güzel olmuş sizden Allah razı olsun

 10. Misafir
  İlk ayetler Hira mağarasında indi.

 11. Misafir
  ilk ayetler Hira mağarasında indirilmeye başlanmıştır.

 12. Misafir
  ödevimdi çok güzel iyi yardımcı oldunuz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kuranı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman gelmiştir,  kuranı kerimin ilk ayetleri nerede ve ne zaman gelmiştir,  ilk ayet,  ilk ayet nerede indi,  kuranı kerimin ilk ayeti,  ilk ayet ne zaman indi,  kuran-ı kerimin ilk ayetleri nerede ve ne zaman geldi