+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Fatiha suresi niçin ölülerin arkasından okunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fatiha suresi niçin ölülerin arkasından okunur?

  Reklam
  Sual: fatiha suresi niçin ölülerin arkasından okunur? Fatiha süresi ölülerin arkasında okunmasının nedeni nedir ? ? 2. imam
  Üye

  Cevap: fatiha suresi niçin ölülerin arkasından okunur?


  Reklam  Cevap: Bizim yaptığımız gibi her ölü görünce fatiha okumak sunnette yoktur ama cevabını bağışlamak üzere okunabilir.
  Ölü için en iyi şey ona dua etmek istiğfar etmektir.

 3. islamyolu
  Emekli
  Rasullullah Kur'an okuyun dedigi için.

  Fatiha ise zaten her derde devadır. Ne niyetle olursa olsun okunacak Kuranın en büyük suresidir.

  Ehli sünnet Alimlerimizin hepside Fatiha yı , yasin , ihlas gibi sureleri tavsiye etmişlerdir.

 4. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Fatiha suresinin Faziletini Bilmeyiniz yoktur...Ftiha suresinin Sevabını Ölüye hediye etmenin sakıncası vardır diyenlerin acaba neyi dayanak olarak gösteriyorlar bilmemiz gerekir?Bir kimsenin, namaz, oruç ve sadaka gibi yaptığı bütün ibâdetlerin sevabını başkasına hediye etmesi câizdir. (Hidâye)

 5. imam
  Üye
  Rasullullah Kur'an okuyun dedigi için
  Bu söz yanlış anlaşılacak.
  Fatihayi ölülere okuyun diye bir hadis yoktur.

 6. islamyolu
  Emekli
  "Yasin, Kur'ân'ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve Allah'tan âhiret saadeti dilerse, Allah onu mağfiret buyurur. Yâsin'i ölülerinizin üzerine okuyunuz." (Müsned, 5:26)  "Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini cuma günü ziyaret ederek orada Yasin sûresini okursa, Allah kabir sahibini bağışlar." (İbni Mace Tercemesi, 4:274)

  (Ölülerinize Yasin okuyun!) [İ.Ahmed]


  (Yasin-i şerif okuyun. Onda, on bereket vardır: 1- Aç okursa, doyar. 2- Çıplak, okursa, giyinir.3- Bekâr okursa, evlenir. 4- Korkan okursa, emin olur. 5- Mahzun okursa, ferahlar. 6- Misafir okursa, seferde yardım görür. 7- Kayıp olan bulunur. 8- Hasta okursa, şifa bulur. 9- Ölüye okunursa, azabı hafifler, 10- Susayan okursa, suya kavuşur.) [Deylemi]


  Bu söz yanlış anlaşılacak.
  Fatihayi ölülere okuyun diye bir hadis yoktur.
  Tamam Yokta Kur'an okuyun vardır. Artı Ehli sünnet Alimlerimizin Tavsiyesi vardır. hem Allah kelamı , bilirsin iki odun parcasını rasullullah (SAV) alıp iki kabre dikiyor bunların azaplarının dinmesini umarım diyor. çünkü onlar zikir çekiyor. Ağaclar zikir çekiyorlarda azapları hafifliyor. bizler Kur'an okusak neden hafiflemesinki.

  Ha şöyle birşey var. Fatiha suresini sadece ölülere okunur diye bir yaklaşımdada kimse bulunmasın. Laflar buradada yanlış anlaşılmasın. Fatiha yı günümüzün her vaktinde her türlü istekte akla gelen her işte okuyabiliriz.

+ Yorum Gönder