+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Fatiha Suresi Nerelerde Okunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fatiha Suresi Nerelerde Okunur?

  Reklam
  Sual: Fatiha Suresi Nerelerde Okunur? Fatiha Suresinin nerelerde okunması gerektiğini yazar mısınız ? ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Fatiha Suresi Nerelerde Okunur? |


  Reklam  Cevap: Peygamberimiz "Fâtiha'yı okumayanın namazı olmaz" buyurmuştur. Onun için, Fâtiha, namazların her rekâtında okunur.
  Günlük yaşantımızda heran ve heryerde okunabilir.

 3. Misafir
  fatiha süresi camilerde her namazda okunur onu için peygamberimiz {kuran okuyamanın namazı olmaz } buyurmuştur

 4. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Peygamberimiz "Fâtiha'yı okumayanın namazı olmaz" buyurmuştur. Bundan dolayı beş vakit namazın her rek'atında bu sûreyi okumak vâciptir. Namaz kılan her Müslüman, bu sureyi günde kırk kere okumaktadır.


  Manası itibariyle Fâtiha, en büyük dua ve münâcâttır. Kur'an'ın ihtiva ettiği esaslar ana hatlarıyla Fâtiha'da vardır. Fâtiha'da, övgüye ve ibadete lâyık tek Allah'ın varlığı, O'nun hakimiyeti, kulluğun yalnız Allah'a yapılacağı, yardımın yalnızca Allah'tan geldiği, doğru yola varmanın da doğru yoldan sapmanın da Allah'ın iradesine dayandığı, hayrı ve şerri yaratanın Allah olduğu hususları ifade edilmiştir. Ayrıca bu surede Allah'ın "rabb", "rahman" ve "rahim" gibi yüce sıfatlarından da bahsedilmektedir. Rab; terbiye eden, besleyip büyüten, istediği şekle sokan, kullarına "yap, yapma!" diye tekliflerde bulunan, bazen sevindiren, bazen korkutan ve yavaş yavaş yetiştirip kemâle erdiren demektir.


+ Yorum Gönder
fatiha suresi nerelerde okunur