+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Ayetel kürsi ne zaman okunur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Ayetel kürsi ne zaman okunur

  Reklam
  Sual: Ayetel kürsi ne zaman okunur Ayetel kürsinin ne vakit okunması gerektiği hakkında bilgi verir misiniz ? ? 2. 2
  Snowdrop
  Elhamdülillah

  Cevap: ayetel kürsi ne zaman okunur


  Reklam  Cevap: Ayetel Kürsi Bakara Suresi'nin bir ayetidir. Bu ayetin fazileti hakkında hadisler de mevcuttur. Her zaman ve zeminde, sıkıntıda, darlıkta, bollukta okunabilir. Ayet olduğu için namazda da okunur. Uyurken bu ayeti okuyup yatmak da iyidir. Her türlü şeytan ve cinlerin şerrinden Allah'a sığınarak bu ayet okunabilir.

  Doç. Dr. Mustafa Karataş


  Ayetül Kürsi'nin okunması hakkında bazı Hadisler

  "Cibril bana geldi. Cinden bir ifrit sana tuzak kurmak istiyor. Yatağına girdiğin zaman Ayetel Kürsi'yi oku. Yani yatmadan evvel Ayetel Kürsi'yi oku." dedi."

  "Kim farz olan her namazın ardından Ayet'ül Kürsi okursa ondan sonraki namaza kadar mahfuz kalır." Bu hadis sebebiyle her farz namazdan sonra ayetül kürsi okunur.

  "Kim sabah çıkınca Ayetül Kürsi ile Ha-mim tenzilül kitabi minellahil azizil alim suresinin evvelindeki iki ayeti okursa o gün akşama kadar (bela ve kazalardan) mahfuz kalır. Kim de akşama dahil olunca onları okursa o gece sabahlayıncaya kadar mahfuz olur."

  "Uyurken ayetel kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz." (Bkz. Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan )
  Forumdasnet.

 3. 3
  Misafir
  Farz namazlarında ilk rekatte Fatiha dan sonra Ayetel kürsiyi okursam ikinci rekatta Tin suresi, leyletlkadr suresi veya asr suresi Fil suresi bunlardan herhangi birini okumamda sakınca var mı ? veya hangi sureyi okuyayım ?

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  Zammı sure olarak bütün surelerden veya ayetlerden okunabilir. Farz veya nafilelerde ilk rekatte ayetel kürsiden sonra bütün bu sorduğun sürelerden birisini okuyabilirsin.

+ Yorum Gönder