+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Kuranı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman gelmiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cevap: Kuranı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman gelmiştir?

  Reklam
  Cevap: Kuranı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman gelmiştir? isimli konu Mumsema.com
  ben. sınıfa gidiyorum. teşekkürler

 2. Misafir

  Cevap: Kuranı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman gelmiştir?


  Reklam  Kadir Gecesinde, hırkasına bürünüp Hira Mağarası’nda düşünmeye dalmış olduğu bir sırada, bir sesin kendisini ismi ile çağırmakta olduğunu duydu. Başını kaldırıp etrafına baktı; kimseyi göremedi. Bu sırada her tarafı ansızın bir nûr kaplamıştı; dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında vahiy meleği Cebrâil'i gördü. Melek O'na:
  -"Oku" Dedi. Hz. Muhammed (s.a.s.):
  -"Ben okuma bilmem", diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed (s.a.s.)'i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıktı.
  -"Oku" diye emrini tekrarladı. Hz. Muhammed (s.a.s.) yine:
  -"Ben okuma bilmem." cevâbını verdi. Melek emrini tekrarlayıp üçüncü defa Hz. Peygamber (s.a.s.)'i sıktıktan sonra Alak Sûresi'nin ilk beş âyetini okudu.
  "Yaratan Rabb'inin adıyla oku. O, insanı ‘alak'tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb'in sonsuz kerem sahibidir." (Alak Sûresi, 1-5).
  Meleğin arkasından Hz. Peygamber (s.a.s.) de bu âyetleri tekrarladı. Heyecanla mağaradan çıkarak evine geldi. Yolda ilerlerken gök yüzünden bir sesin:
  "Ey Muhammed. Sen Allah'ın elçisisin, Ben de Cibrail'im" dediğini duydu. Başını kaldırdığı zaman, Cebrâil'i gördü. Korku içinde evine vardı. Eşi Hz. Hatice'ye:
  "Beni örtün, çabuk beni örtün" dedi. Bir müddet dinlenip heyecânı geçtikten sonra gördüklerini Hz. Hatice'ye anlattı, “Kendimden korkuyorum”, dedi. Hz. Hatice, O'nu şu ölmez sözlerle teselli etti.
  "Öyle deme. Allah'a yemin ederim ki, Yüce Allah, hiç bir zaman seni utandırmaz. Çünkü sen , akrabanı gözetirsin. İşini görmekten âciz kimselerin işlerini yüklenirsin, Fakire yardım eder

 3. Misafir
  çok uzun ama okumasıda zevkli

 4. Misafir
  saolun çok işime yaradı bende 4. sınıf öğrencisiyim

 5. Misafir
  bu bilgiler çok işime yaradı teşekkür ederim iyi çalışmalar=)

 6. Misafir
  kuran okumayı bilmek çok önemli

 7. Misafir
  çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz

 8. Misafir
  gerçekten çok iyi idi

 9. Misafir
  merhaba yazıları yazarken anladım ve yazdım

 10. Misafir
  çok saolun çok yardımcı oldunuz..

 11. Misafir
  ben 4. sınıfa gidiyorum bu bilgi Din dersinde bana çok yardımcı olacağını umuyorum şimdiden teşekkürler

 12. Misafir
  Ćok güzel bilgiler var sağolun

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
kuranı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman gelmiştir,  kuranı kerimin ilk ayetleri nerede ve ne zaman gelmiştir,  kuranı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman geldi,  kuran-ı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman geldiği,  kuranı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman geldiği,  kuranı kerim ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman geldi,  kuran-ı kerimin ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman geldi