Konusunu Oylayın.: Ahzab suresi 50. ayette akraba evliliğinin yasaklandığı doğru mudur?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Ahzab suresi 50. ayette akraba evliliğinin yasaklandığı doğru mudur?
 1. 23.Nisan.2012, 15:23
  1
  Misafir

  Ahzab suresi 50. ayette akraba evliliğinin yasaklandığı doğru mudur?


  Ahzab suresi 50. ayette akraba evliliğinin yasaklandığı doğru mudur? Mumsema Ahzab suresi 50. ayette akraba evliliğinin yasaklandığı doğru mudur?
 2. 23.Nisan.2012, 15:23
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ahzab suresi 50. ayette akraba evliliğinin yasaklandığı doğru mudur? 3. 23.Nisan.2012, 17:57
  2
  Ercan
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Temmuz.2011
  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 3,115
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 33
  Bulunduğu yer: Gaziantep

  Cevap: Ahzab suresi 50. ayette akraba evliliğinin yasaklandığı doğru mudur?
  Adı geçen ayette akraba evliliğinin yasaklandığı doğru değildir. Ayet meali şu şekildedir.

  Alıntı
  Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. (Ahzab 50)

 4. 23.Nisan.2012, 17:57
  2
  Devamlı Üye  Adı geçen ayette akraba evliliğinin yasaklandığı doğru değildir. Ayet meali şu şekildedir.

  Alıntı
  Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. (Ahzab 50)+ Yorum Gönder