+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Kusur aramak ile ilgili ayetler ve hadis-i şerifler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kusur aramak ile ilgili ayetler ve hadis-i şerifler

  Reklam
  Sual: Kusur aramak ile ilgili ayetler ve hadis-şeriflere ihtiyacım var bana Kusur aramak hakkında ayet ve hadisler verir misiniz ? ? 2. melle
  Devamlı Üye

  Cevap: kusur aramak ile ilgili ayetler ve hadis-i şerifler


  Reklam  Cevap: Kusur aramak ve kusur örtmek hakkında hadisler


  Resulullah (s.a.s.) hadislerinde şöyle buyurmaktadır:

  "Her kim bir müslüman kardeşinin ayıp ve kusurlarını, kimsenin görmediği ve görmesini istemediği şeylerini örterse, Allah'u Teâlâ da kıyamet gününde onun ayıplarını örter. Her kim müslüman kardeşinin meydana çıkmasını istemediği birşeyini ortaya çıkarır ve dile verirse; Allah da onun ayıplarını, kimsenin bilmesini istemediği hallerini meydana çıkarır. Bu suretle kendi evi içinde de olsa onu rezil eder. Müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir. " (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58; Tirmizî, Birr ve Sıla, 85)

  Müslümanın ayıp araştırması değil, bilâkis gördüğü ayıp ve kusurları örtmesi gerekir. Diğer bir hadis-i şerifte: Kim bir müslümanın ayıbını dilerse Allah da kıyamet gününde onun ayıbını örter. " (Ebû Dâvud, Edeb, 39), Kim bir ayıp görür de örterse sanki kabrine diri gömülmüş bir yavruya can vermiş gibi olur. " (Ebû Dâvud, Edeb, 38) buyurulmuştur.

  İnsan başkalarının ayıp ve kusurunu değil, kendi ayıp ve kusurunu görmeye çalışmalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.): Kendi ayıbı, insanların ayıbını görmekten alıkoyan kimseye müjdeler olsun. " (Aclûnî, Keşfu'l-Hafa, II, 46) buyurmuştur.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  kusur aramak ile ilgili hadisler,

  3747- [6:217, Hadîs No: 8998]
  Ibni Ömer (r.a.) rivayet ediyor: Öfkesini tutanın Allah kusurunu Örter.

  3557. [6:55, Hadîs No: 8409]
  Câbir'den (r.a.) rivayetle:
  Sizden, elbisesinin ucuyla da olsa, mü'min kardeşinin kusurunu örtebilen örtsün.


  kusur araştırmak ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
kusur ile ilgili hadisler,  kusur aramak ile ilgili ayetler,  kusur aramak ile ilgili hadisler,  kusur ile ilgili ayetler,  kusur ile ilgili hadis,  kusur araştırmak ile ilgili hadisler,  kusur araştırmak ile ilgili ayetler