+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden İslam Kardeşliği ile ilgili ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam Kardeşliği ile ilgili ayetler

  Reklam

 2. MaxiMilyan
  SÜPER EDİTÖR

  Cevap: İslam Kardeşliği ile ilgili ayetler


  Reklam  Cevap: Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz. (Hucurat Suresi, 10)

 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  İSLAM KARDEŞLİĞİ İLE İLGİLİ BAZI AYET VE HADİSLER

  "Şüphesiz ki müminler kardeştir. O halde iki kardeşinizin arasını bulun.
  ALLAH’tan korkun ki merhamet bulasınız.." (Hûcurat 10)

  "Hani siz birbirinizin düşmanları idiniz de O (cc) kalplerinizi ısındırıp birleştirmişti.İşte Onun bu nimeti sayesinde din kardeşleri olmuştunuz." (Al-i İmran 103)

  "Onlar birbirlerine karşı şefkatli, merhametli ve alçak gönüllüdürler." (Maide 54)

  "Nefsim kudret elinde olan ALLAH’a yemin ederim ki, İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Size yaptığınızda birbirinizi seveceğiniz bir şey göstereyim mi? Aranızda selamı yayınız." (Müslüm)

  "ALLAH’u Teala buyurdu ki; Benim için birbirlerini sevenlere, benim için oturanlara, benim için birbirlerini ziyaret edenlere ve benim için sadaka verenlere muhabbetim vacip oldu."
  (Hadisi Kudsi)

  "Müminler birbirini tutan tuğlalardan yapılmış duvar gibidir." Müslim.

  "Müminlerin birbirlerini sevmelerinde, birbirlerine acımalarında ve birbirlerine şefkatlerindeki misalleri bir uzvu ağrıdığında diğer uzuvları da o ağrıdan müteessir olan bir vûcuttur." Müslim.

  "Müminler gözü ağrıyınca her yeri başı ağrıyıncada her tarafı ağrayan bir insan gibidirler." (Müslim)

  "Ey ALLAH’ın kulları kardeş olun. Müslüman Müslüman’ın kardeşidir.Ona zülüm etmez. Ondan yardım elini çekmez ve onu küçük görmez. Takva işte buradadır.Kişiye şer olarak Müslüman kardeşini hakir ve küçük görmesi yeter." (Müslüm)

  "Şu üç şey kimde varsa O imanın tadını almıştır.ALLAH ve Resûlu’nu her şeyden daha çok sevmek,sevdiğini (kardeşini) ALLAH için sevmek ve ateşe atılmaktan korktuğu gibi ALLAH kendisini kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmekten de öylece korkmak." (Buhari-Müslüm.)

  "Kendisi için sevdiğini kardeşi içinde sevmedikçe tam iman etmiş olamaz.(Buhari, Müslüm)

  "Birbirini seven iki kişinin en üstünü arkadaşını en çok sevendir."(Buhari)

  "Mümin Kardeşinin aynasıdır. Mümin müminin kardeşidir. Onun malını korur ve onu kollar."(Buhari)

  "Kişi kardeşine zalimde olsa mazlumda olsa yardım etsin.Zalim ise ona engel olsun. Bu ona bir yardımdır. Mazlum ise ona yardım etsin."(müslim)

  "Kabul olunması açısından duaların en süratlisi insanın başka birine onun arkasından yaptığı duadır."(Buhari)

 4. Hoca
  erimeye devam...
  İSLAM DA KARDEŞLİKLE İLGİLİ AYETLER

  ALİ İMRAN SÜRESİ :103
  ANLAMI : Hep birlikte Allah'in ipine (kitabina, dinine) simsiki sarilin. Parçalanip ayrilmayin. Allah'in üzerinizdeki nimetini düsünün. Hani siz birbirinize düsmanlar idiniz de O, kalplerinizi birlestirmisti. Iste O'nun (bu) nimeti sayesinde kardesler olmustunuz. Yine siz, bir ates çukurunun tam kenarinda iken oradan da sizi O kurtarmisti. Iste Allah size âyetlerini boyle apaçik bildiriyor ki, dogru Yola eresiniz.

  HUCURAT SÜRESİ : 10

  ANLAMI : Müminler ancak kardestirler. Öyleyse kardeslerinizin arasini düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz.


  İSLAM DA KARDEŞLİKLE İLGİLİ HADİSLER


  اَلْمُسْلِمُ أخُو الْمُسْلِمِ لاَ يَظْلِمُهُ وَلاَ يُسْلِمُهُ مَنْ كَانَ فِي حَاجَةِ أخِيهِ كَانَ اللَّهُ فِي حَاجَتِهِ وَمَنْ فَرَّجَ عَنْ مُسْلِمٍ كُرْبَةً فَرَّجَ اللَّهُ عَنْهُ بِهَا كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَمَنْ سَتَرَ مُسْلِمًا سَتَرَهُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَة

  ANLAMI : Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter (Buhârî, Mezâlim )


  لاَ تَبَاغَضُوا وَلاَ تَحَاسَدُوا وَلاَ تَدَابَرُوا وَكُونُوا عِبَادَ اللَّهِ إخْوَانًا
  وَلاَ يَحِلُّ لِمُسْلِمٍ أنْ يَهْجُرَ أخَاهُ فَوْقَ ثَلاَثِةِ اَيَّامٍ  ANLAMI : Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah’ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz( Buhârî, Edeb, 57,)

 5. Misafir
  "HADİS" Diyorum "ÂYET" Değil
  Hadis; Peygamberimizin söylediği mübarek sözleri
  Ayet; Yüce Allah'ın mübarek sozleri

+ Yorum Gönder
islam kardeşliği ile ilgili ayetler,  din kardeşliği ile ilgili ayetler,  islam kardeşliği ile ilgili hadisler,  islam kardeşliği hakkında ayet ve hadisler,  islam kardeşliği hakkında hadisler,  kardeşlik ile ilgili AYETLER,  islam kardeşliği hakkında ayetler