5 üzerinden 4.60 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Allahın sıfatlarıyla ilgili hadisler ve ayetler

  Allahın sıfatlarıyla ilgili hadisler ve ayetler var mı Allahın sıfatları hakkında a yet ve hadiler paylaşabilir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Devamlı Üye

  Cevap: allahın sıfatlarıyla ilgili hadisler ve ayetler

  Resulullah (sav) aramızda ayağa kalkıp şu beş cümleyi söyledi: "Allah Teala Hazretleri uyumaz, zaten O'na uyku da yakışmaz Kıstı (tartıyı, rızkı) indirir ve kaldırır Geceleyin yapılan amel, gündüzleyin yapılandan önce; gündüzleyin yapılan amel de geceleyin yapılan amelden önce Allah'a yükseltilir O'nun hicabı nurdur Eğer o perdeyi açacak olsa, vechinin sübuhatı, başarının ihata ettiği bütün mahlukatını yakardı"
  Kaynak: Müslim, İman 293 (179)  Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri kardeşiyle dövüşünce yüze vurmaktan sakınsın" (Müslim'in rivayetinde şu ziyade var: "Zira Allah Adem'i kendi suretinde yaratmıştır")
  Kaynak: Buhari, Itk 20; Müslim, Birr, 112, (2612)  Resulullah (sav) şu duayı çok yapardı: "Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!" Ben (bir gün kendisine): "Ey Allah'ın resulü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?" dedim Bana şöyle cevap verdi: "Evet! Kalpler, Rahman'ın iki parmağı arasındadır Onları istediği gibi çevirir"
  Kaynak: Tirmizi, Kader 7, (2141)  Resulullah (sav)'ı şu ayetleri okurken işittim (Mealen): "Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder Allah size ne güzel öğüt veriyor Şüphesiz Allah işitir ve görür" (Nisa 58) Bu sırada Resulullah (sav)'ın baş parmağını kulağına, onu takib eden (şehadet) parmağına da gözünün üzerine koyduğunu gördüm
  Kaynak: Ebu Davud, Sünnet 19, (4728)

  Resulullah (sav) aramızda ayağa kalkıp şu beş cümleyi söyledi: “Allah Teala Hazretleri uyumaz, zaten O`na uyku da yakışmaz. Kıstı (tartıyı, rızkı) indirir ve kaldırır. Geceleyin yapılan amel, gündüzleyin yapılandan önce; gündüzleyin yapılan amel de geceleyin yapılan amelden önce Allah`a yükseltilir. O`nun hicabı nurdur. Eğer o perdeyi açacak olsa, vechinin sübuhatı, başarının ihata ettiği bütün mahlukatını yakardı.” (Ebu Musa)
+ Yorum Gönder