+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Mihrap ile ilgili Ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mihrap ile ilgili Ayetler

  Reklam
  Sual: Mihrap ile ilgili Ayetler Nelerdir Mihrap hakkında ayetlere örnekler paylaşabilir misiniz ? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Mihrap ile ilgili Ayetler


  Reklam  Cevap: Mihrab ile ilgili Ayetler

  MİHRÂB HAKKINDA AYETLER

  : "Rabbi onu, güzel bir şekilde kabul etti ve onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi. Onu Zekeriyya'nın himayesine bıraktı. Zekeriyya Meryem'in bulunduğu mihrâba her c;irdiğinde onun yanında yiyecek, rızık buldu. "Bu,.sana nereden geldi ey Meryem?" dedi". Meryem; "O, Allah tarafındandır. Şüphesiz Allah, dilediğini hesapsız bir şekilde rızıklandırır" (Âlu İmrân, 3/37).


  "Zekeriyya mabedde (Mihrâb) namaz kılarken, melekler ona şöyle seslendiler": Allah sana, kendi sözüyle meydana gelen İsa'yı tasdik eden, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamber olan Yahya'yı müjdeliyor" (Âlu İmrân, 3/39).

  "Zekeriyya mabedden (mihrâb) kavminin önüne çıktı" (Meryem, 19/11).

  "Ey Muhammed! Sana davacıların haberi geldi mi? Hani onlar duvardan Davud'un ibadet yeri olan "mihrâba" tırmanmışlardı" (es-Sâd, 38/21).


  "Cinler, Süleyman'ın istediği gibi saraylar (mehârib), heykeller, havuzlar kadar büyük çanaklar ve sabit kazanlar yaparlardı" (es-Sebe; 34/13).


  "Zekeriyya, Meryem'in bulunduğu mihrâba her girdiğinde" anlamına gelen "Küllemâ dehule aleyhâ Zekeriyyal Mihrabe" (Alu İmran, 3/37)

  "Ey Muhammed! Yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir"anlamındaki, "Fevelli vecheke şatral-Mescidi'l-Haram" âyetinin (bk. el-Bakara, 2/114,149, 150)

+ Yorum Gönder