+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden İrşad Kelimesi ile İlgili Ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İrşad Kelimesi ile İlgili Ayetler

  Reklam
  Sual: ''İrşad' Kelimesi ile İlgili Ayetler Nelerdir İrşad Kelimesi hakkında ayeti kelimeler verir misiniz ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: ''İrşad' Kelimesi ile İlgili Ayetler


  Reklam  Cevap:
  ''İrşad' Kelimesi ile İlgili Ayetler

  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

  Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)

  Firavun'a ve onun önde gelen çevresine. Onlar Firavun'un emrine uymuşlardı. Oysa Firavun'un emri doğruya-götürücü (irşad edici) değildi. (Hud Suresi, 97)

  Ve bilin ki Allah'ın Resûlü içinizdedir. Eğer o, size birçok işlerde uysaydı, elbette sıkıntıya düşerdiniz. Ancak Allah size imanı sevdirdi, onu kalplerinizde süsleyip-çekici kıldı ve size inkarı, fıskı ve isyanı çirkin gösterdi. İşte onlar, doğru yolu bulmuş (irşad) olanlardır. (Hucurat Suresi, 7)
  De ki: "Doğrusu ben, sizin için ne bir zarar, ne de bir yarar (irşad) sağlayabilirim." (Cin Suresi, 21)


 3. Hoca
  erimeye devam...
  Kuranda irşad ayetleri

  Kur'an-ı Kerîm şöyle belirlemiştir: "Ey Peygamber! İnsanları Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et. Onlarla en güzel şekilde mücadele et. Şüphesiz ki Rabbin, yolundan sapanı da çok iyi bilir, doğru yolda yürüyenleri de çok iyi bilir" (en-Nahl, 16/125)

  "Ey Musa ve Hârun! İkiniz de Firavun'a gidin. Çünkü o çok azdı. Öğüt alacağını veya korkacağını umarak ona yumuşak sözler söyleyin" (Tâhâ, 20/43-44);

+ Yorum Gönder