Konusunu Oylayın.: Hud a.s Ve Ad Kavmi Kelimesiyle İlgili Ayetler

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Hud a.s Ve Ad Kavmi Kelimesiyle İlgili Ayetler
 1. 14.Temmuz.2011, 01:58
  1
  Misafir

  Hud a.s Ve Ad Kavmi Kelimesiyle İlgili Ayetler


  Hud a.s Ve Ad Kavmi Kelimesiyle İlgili Ayetler Mumsema Hud a.s Ve Ad Kavmi Kelimesiyle İlgili Ayetler Neledir Hud a.s Ve Ad Kavmi hakkında ayetlere ihtiyacım var


 2. 14.Temmuz.2011, 01:58
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Hud a.s Ve Ad Kavmi Kelimesiyle İlgili Ayetler Neledir Hud a.s Ve Ad Kavmi hakkında ayetlere ihtiyacım var

 3. 14.Temmuz.2011, 21:23
  2
  m.deniz
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 30.Ocak.2011
  Üye No: 83734
  Mesaj Sayısı: 1,190
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 12
  Yaş: 28
  Bulunduğu yer: .......

  Cevap: Hud a.s Ve Ad Kavmi Kelimesiyle İlgili Ayetler
  Ad (toplumuna da) kardeşleri Hud'u (gönderdik.) (Hud, kavmine "Ey kavmim, ALLAH'a kulluk edin, sizin O'ndan başka ilahınız yoktur. Hala korkup-sakınmayacak mısınız?" dedi. (A'RAF SURESİ / 65)
  Kavminin önde gelenlerinden inkâr edenler dediler ki: "Gerçekte biz seni 'aklî bir yetersizlik' içinde görüyoruz ve doğrusu biz senin yalancılardan olduğunu sanıyoruz." (A'RAF SURESİ / 66)
  (Hud "Ey kavmim" dedi. "Bende 'akıl yetersizliği' yoktur; ama ben gerçekten alemlerin Rabbinden bir elçiyim" dedi. (A'RAF SURESİ / 67)
  "Size Rabbimin risaletini tebliğ ediyorum. Ben sizin için güvenilir bir öğütçüyüm." (A'RAF SURESİ / 68)
  "Sizi uyarmak için aranızdan bir adam aracılığıyla Rabbinizden size bir zikr'in gelmesine mi şaşırdınız? (ALLAH'ın) Nuh kavminden sonra sizi halifeler kıldığını ve sizin yaratılışta gelişiminizi arttırdığını (veya üstün kıldığını) hatırlayın. Öyleyse ALLAH'ın nimetlerini hatırlayın, ki kurtuluş bulasınız." (A'RAF SURESİ / 69)
  Dediler ki: "Sen bize yalnızca ALLAH'a kulluk etmemiz ve atalarımızın tapmakta olduklarınızı bırakmamız için mi geldin? Eğer gerçekten doğru isen, bize vadettiğin şeyi getir, bakalım." (A'RAF SURESİ / 70)
  "Andolsun" dedi. "Rabbinizden üzerinize iğrenç bir azab ve gazab gerekli kılındı. ALLAH'ın kendileri hakkında hiç bir delil indirmediği ve sizin ile babalarınızın isimlendirdiği (düzüp uydurduğu) birtakım isimler (düzme tanrılar ve kurallar) adına mı benimle mücadele ediyorsunuz? Öyleyse bekleyedurun; şüphesiz, ben de sizlerle birlikte bekleyenlerdenim." (A'RAF SURESİ / 71)
  Böylece onu ve onunla birlikte olanları katımızdan bir rahmet ile kurtardık. Ayetlerimizi yalan sayarak inanmamış olanların kökünü kuruttuk. (A'RAF SURESİ / 72)
  Ad (halkına da) kardeşleri Hud'u (gönderdik). Dedi ki: "Ey kavmim, ALLAH'a ibadet edin, sizin O'ndan başka ilahınız yoktur. Siz yalan olarak (tanrılar) düzenlerden başkası değilsiniz. (HUD SURESİ / 50)
  Ey kavmim, ben bunun karşılığında sizden hiç bir ücret istemiyorum. Benim ücretim, beni yaratandan başkasına ait değildir. Akıl erdirmeyecek misiniz? (HUD SURESİ / 51)
  Ey kavmim, Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O'na tevbe edin. Üstünüze gökten sağanak (yağmurlar, bol nimetler) yağdırsın ve gücünüze güç katsın. Suçlu-günahkarlar olarak yüz çevirmeyin." (HUD SURESİ / 52)
  "Ey Hud" dediler. "Sen bize apaçık bir belge (mucize) ile gelmiş değilsin ve biz de senin sözünle ilahlarımızı terketmeyiz. Sana iman edecek de değiliz." (HUD SURESİ / 53)
  "Biz: 'Bazı ilahlarımız seni çok kötü çarpmıştır' (demekten) başka bir şey söylemeyiz." Dedi ki: "ALLAH'ı şahid tutarım, siz de şahidler olun ki, gerçekten ben, sizin şirk koştuklarınızdan uzağım." (HUD SURESİ / 54)
  "O'nun dışındaki (tanrılardan). Artık siz bana, toplu olarak dilediğiniz tuzağı kurun, sonra bana süre tanımayın." (HUD SURESİ / 55)
  "Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan ALLAH'a tevekkül ettim. O'nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiç bir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim, dosdoğru bir yol üzerinedir (dosdoğru yolda olanı korumaktadır.)" (HUD SURESİ / 56)
  "Buna rağmen yüz çevirirseniz, artık size kendisiyle gönderildiğim şeyi tebliğ ettim. Rabbim de sizden başka bir kavmi yerinize geçirir. Siz O'na hiç bir şeyle zarar veremezsiniz. Doğrusu benim Rabbim, her şeyi gözetleyip-koruyandır." (HUD SURESİ / 57)
  Emrimiz geldiği zaman, tarafımızdan bir rahmet ile Hud'u ve O'nunla birlikte iman edenleri kurtardık. Onları şiddetli-ağır bir azabtan kurtardık. (HUD SURESİ / 58)
  İşte Ad (halkı): Rablerinin ayetlerini tanımayıp reddettiler. O'nun elçilerine isyan ettiler ve her inatçı zorbanın emri ardınca yürüdüler. (HUD SURESİ / 59)
  Ve bu dünyada da, kıyamet gününde de lanete tabi tutuldular. Haberiniz olsun; gerçekten Ad (halkı), Rablerine (karşı) inkâr ettiler. Haberiniz olsun; Hud kavmi Ad'a (ALLAH'ın rahmetinden) uzaklık (verildi). (HUD SURESİ / 60)
  "Ey kavmim, bana karşı gelişiniz, sakın Nuh kavminin ya da Hud kavminin veya Salih kavminin başlarına gelenlerin bir benzerini size de isabet ettirmesin. Üstelik Lut kavmi size pek uzak değil." (HUD SURESİ / 89)
  Ad'ı, Semud'u, Ress halkını ve bunlar arasında birçok nesilleri (yok ettik). (FURKAN SURESİ / 38)
  Ad (kavmi) de gönderilen (elçi)leri yalanladı. (ŞUARA SURESİ / 123)
  Hani onlara kardeşleri Hud: "Sakınmaz mısınız?" demişti. (ŞUARA SURESİ / 124)
  "Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim." (ŞUARA SURESİ / 125)
  "Artık ALLAH'tan korkup-sakının ve bana itaat edin." (ŞUARA SURESİ / 126)
  "Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; ücretim yalnızca alemlerin Rabbine aittir." (ŞUARA SURESİ / 127)
  "Siz, her yüksekçe yere bir anıt inşa edip (yararsız bir şeyle) oyalanıp eğleniyor musunuz?" (ŞUARA SURESİ / 128)
  "Ölümsüz kılınmak umuduyla sanat yapıları mı ediniyorsunuz?" (ŞUARA SURESİ / 129)
  "Tutup yakaladığınız zaman da zorbalar gibi mi yakalıyorsunuz?" (ŞUARA SURESİ / 130)
  "Artık ALLAH'tan korkup-sakının ve bana itaat edin." (ŞUARA SURESİ / 131)
  "Bildiğiniz şeylerle size yardım edenden korkup-sakının." (ŞUARA SURESİ / 132)
  "Size hayvanlar, çocuklar (vererek) yardım etti." (ŞUARA SURESİ / 133)
  "Bahçeler ve pınarlar da." (ŞUARA SURESİ / 134)
  "Doğrusu, ben sizin için büyük bir günün azabından korkuyorum." (ŞUARA SURESİ / 135)
  Dediler ki: "Bizim için farketmez; öğüt versen de, öğüt verenlerden olmasan da." (ŞUARA SURESİ / 136)
  "Bu, geçmiştekilerin 'geleneksel tutumundan başkası değildir." (ŞUARA SURESİ / 137)
  "Ve biz azab görecek de değiliz." (ŞUARA SURESİ / 138)
  Böylelikle onu yalanladılar, biz de onları yıkıma uğrattık. Gerçekten, bunda bir ayet vardır, ama onların çoğu iman etmiş değildirler. (ŞUARA SURESİ / 139)
  Ve şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir. (ŞUARA SURESİ / 140)
  Ad'ı ve Semud'u da (yıkıma uğrattık). Gerçek şu ki, kendi oturdukları yerlerden size (durumları) belli olmaktadır. Kendi yaptıklarını şeytan süsleyip-çekici kıldı, böylece onları yoldan alıkoydu. Oysa onlar görebilen kimselerdi. (ANKEBUT SURESİ / 38)
  Bu durumda eğer onlar yüz çevirirlerse, artık de ki: "Ben sizi, Ad ve Semud (kavimlerinin) yıldırımına benzer bir yıldırımla uyardım." (FUSSİLET SURESİ / 13)
  Ad (kavmin)e gelince; onlar yeryüzünde haksız yere büyüklendiler ve dediler ki: "Kuvvet bakımından bizden daha üstünü kimmiş?" Onlar, gerçekten kendilerini yaratan ALLAH'ı görmediler mi? O, kuvvet bakımından kendilerinden daha üstündür. Oysa onlar, bizim ayetlerimizi (bilerek) inkar ediyorlardı. (FUSSİLET SURESİ / 15)
  Ad'ın kardeşini hatırla; onun önünden ve ardından nice uyarıcılar gelip geçmişti; hani o, Ahkaf'taki kavmini: "ALLAH'tan başkasına kulluk etmeyin, gerçekten ben, sizin için büyük bir günün azabından korkarım" diye uyarmıştı. (AHKAF SURESİ / 21)
  Dediler ki: "Sen, bizi ilahlarımızdan çevirmek için mi bize geldin? Şu halde eğer doğru söylüyorsan, tehdit ettiğin şeyi, bize getir." (AHKAF SURESİ / 22)
  Dedi ki: "İlim ancak ALLAH katındadır. Ben size gönderildiğim şeyi tebliğ ediyorum; ancak sizi cahillik eden bir kavim olarak görüyorum." (AHKAF SURESİ / 23)
  Derken, onu (azabı) vadilerine doğru yönelerek gelen bir bulut şeklinde gördükleri zaman, "Bu bize yağmur yağdıracak bir buluttur" dediler. Hayır, o, kendisi için acele ettiğiniz şeydir. Bir rüzgar; onda acı bir azab vardır. (AHKAF SURESİ / 24)
  Rabbinin emriyle her şeyi yerle bir eder. Böylece meskenlerinden başka, hiç bir şey(leri) görünemez duruma düştüler. İşte biz, suçlu-günahkar bir kavmi böyle cezalandırırız. (AHKAF SURESİ / 25)
  Andolsun, biz onları, sizleri kendisinde yerleşik kılmadığımız yerlerde (size vermediğimiz güç ve iktidar imkanlarıyla) yerleşik kıldık ve onlara işitme, görme (duygularını) ve gönüller verdik. Ancak ne işitme, ne görme (duyuları) ve ne gönülleri kendilerine herhangi bir şey sağlamadı. Çünkü onlar, ALLAH'ın ayetlerini inkar ediyorlardı. Alay konusu edindikleri şey, onları sarıp-kuşattı. (AHKAF SURESİ / 26)
  Ad (kavmin)de de (ayetler vardır). Hani onların üzerine köklerini kesen (akim) bir rüzgar gönderdik. (ZARİYAT SURESİ / 41)
  Üzerinden geçtiği hiç bir şeyi bırakmıyor, mutlaka çürütüp-kül gibi dağıtıyordu. (ZARİYAT SURESİ / 42)
  Doğrusu, önce gelen Ad (halkın)ı O yıkıma uğrattı. (NECM SURESİ / 50)
  Ad (kavmi) de yalanladı. Şu halde Benim azabım ve uyarmam nasılmış? (KAMER SURESİ / 18)
  Biz, o uğursuz (felaket yüklü ve) sürekli bir günde üzerlerine 'kulakları patlatan bir kasırga' gönderdik. (KAMER SURESİ / 19)
  İnsanları söküp atıyordu; sanki onlar, kökünden sökülüp-kopmuş hurma kütükleriymiş gibi. (KAMER SURESİ / 20)
  Semud ve Ad (toplumları), kâria'yı yalan saydılar. (HAKKA SURESİ / 4)
  Ad (halkın)a gelince; onlar da, uğultu yüklü, azgın bir kasırga ile helak edildiler. (HAKKA SURESİ / 6)
  (ALLAH) Onu, yedi gece ve sekiz gün, aralık vermeksizin üzerlerine musallat etti. Öyle ki, o kavmin, orada sanki içi kof hurma kütükleriymiş gibi çarpılıp yere yıkıldığını görürsün. (HAKKA SURESİ / 7)
  Rabbinin Ad (kavmin)e ne yaptığını görmedin mi? (FECR SURESİ / 6 )


 4. 14.Temmuz.2011, 21:23
  2
  Devamlı Üye  Ad (toplumuna da) kardeşleri Hud'u (gönderdik.) (Hud, kavmine "Ey kavmim, ALLAH'a kulluk edin, sizin O'ndan başka ilahınız yoktur. Hala korkup-sakınmayacak mısınız?" dedi. (A'RAF SURESİ / 65)
  Kavminin önde gelenlerinden inkâr edenler dediler ki: "Gerçekte biz seni 'aklî bir yetersizlik' içinde görüyoruz ve doğrusu biz senin yalancılardan olduğunu sanıyoruz." (A'RAF SURESİ / 66)
  (Hud "Ey kavmim" dedi. "Bende 'akıl yetersizliği' yoktur; ama ben gerçekten alemlerin Rabbinden bir elçiyim" dedi. (A'RAF SURESİ / 67)
  "Size Rabbimin risaletini tebliğ ediyorum. Ben sizin için güvenilir bir öğütçüyüm." (A'RAF SURESİ / 68)
  "Sizi uyarmak için aranızdan bir adam aracılığıyla Rabbinizden size bir zikr'in gelmesine mi şaşırdınız? (ALLAH'ın) Nuh kavminden sonra sizi halifeler kıldığını ve sizin yaratılışta gelişiminizi arttırdığını (veya üstün kıldığını) hatırlayın. Öyleyse ALLAH'ın nimetlerini hatırlayın, ki kurtuluş bulasınız." (A'RAF SURESİ / 69)
  Dediler ki: "Sen bize yalnızca ALLAH'a kulluk etmemiz ve atalarımızın tapmakta olduklarınızı bırakmamız için mi geldin? Eğer gerçekten doğru isen, bize vadettiğin şeyi getir, bakalım." (A'RAF SURESİ / 70)
  "Andolsun" dedi. "Rabbinizden üzerinize iğrenç bir azab ve gazab gerekli kılındı. ALLAH'ın kendileri hakkında hiç bir delil indirmediği ve sizin ile babalarınızın isimlendirdiği (düzüp uydurduğu) birtakım isimler (düzme tanrılar ve kurallar) adına mı benimle mücadele ediyorsunuz? Öyleyse bekleyedurun; şüphesiz, ben de sizlerle birlikte bekleyenlerdenim." (A'RAF SURESİ / 71)
  Böylece onu ve onunla birlikte olanları katımızdan bir rahmet ile kurtardık. Ayetlerimizi yalan sayarak inanmamış olanların kökünü kuruttuk. (A'RAF SURESİ / 72)
  Ad (halkına da) kardeşleri Hud'u (gönderdik). Dedi ki: "Ey kavmim, ALLAH'a ibadet edin, sizin O'ndan başka ilahınız yoktur. Siz yalan olarak (tanrılar) düzenlerden başkası değilsiniz. (HUD SURESİ / 50)
  Ey kavmim, ben bunun karşılığında sizden hiç bir ücret istemiyorum. Benim ücretim, beni yaratandan başkasına ait değildir. Akıl erdirmeyecek misiniz? (HUD SURESİ / 51)
  Ey kavmim, Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O'na tevbe edin. Üstünüze gökten sağanak (yağmurlar, bol nimetler) yağdırsın ve gücünüze güç katsın. Suçlu-günahkarlar olarak yüz çevirmeyin." (HUD SURESİ / 52)
  "Ey Hud" dediler. "Sen bize apaçık bir belge (mucize) ile gelmiş değilsin ve biz de senin sözünle ilahlarımızı terketmeyiz. Sana iman edecek de değiliz." (HUD SURESİ / 53)
  "Biz: 'Bazı ilahlarımız seni çok kötü çarpmıştır' (demekten) başka bir şey söylemeyiz." Dedi ki: "ALLAH'ı şahid tutarım, siz de şahidler olun ki, gerçekten ben, sizin şirk koştuklarınızdan uzağım." (HUD SURESİ / 54)
  "O'nun dışındaki (tanrılardan). Artık siz bana, toplu olarak dilediğiniz tuzağı kurun, sonra bana süre tanımayın." (HUD SURESİ / 55)
  "Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan ALLAH'a tevekkül ettim. O'nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiç bir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim, dosdoğru bir yol üzerinedir (dosdoğru yolda olanı korumaktadır.)" (HUD SURESİ / 56)
  "Buna rağmen yüz çevirirseniz, artık size kendisiyle gönderildiğim şeyi tebliğ ettim. Rabbim de sizden başka bir kavmi yerinize geçirir. Siz O'na hiç bir şeyle zarar veremezsiniz. Doğrusu benim Rabbim, her şeyi gözetleyip-koruyandır." (HUD SURESİ / 57)
  Emrimiz geldiği zaman, tarafımızdan bir rahmet ile Hud'u ve O'nunla birlikte iman edenleri kurtardık. Onları şiddetli-ağır bir azabtan kurtardık. (HUD SURESİ / 58)
  İşte Ad (halkı): Rablerinin ayetlerini tanımayıp reddettiler. O'nun elçilerine isyan ettiler ve her inatçı zorbanın emri ardınca yürüdüler. (HUD SURESİ / 59)
  Ve bu dünyada da, kıyamet gününde de lanete tabi tutuldular. Haberiniz olsun; gerçekten Ad (halkı), Rablerine (karşı) inkâr ettiler. Haberiniz olsun; Hud kavmi Ad'a (ALLAH'ın rahmetinden) uzaklık (verildi). (HUD SURESİ / 60)
  "Ey kavmim, bana karşı gelişiniz, sakın Nuh kavminin ya da Hud kavminin veya Salih kavminin başlarına gelenlerin bir benzerini size de isabet ettirmesin. Üstelik Lut kavmi size pek uzak değil." (HUD SURESİ / 89)
  Ad'ı, Semud'u, Ress halkını ve bunlar arasında birçok nesilleri (yok ettik). (FURKAN SURESİ / 38)
  Ad (kavmi) de gönderilen (elçi)leri yalanladı. (ŞUARA SURESİ / 123)
  Hani onlara kardeşleri Hud: "Sakınmaz mısınız?" demişti. (ŞUARA SURESİ / 124)
  "Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim." (ŞUARA SURESİ / 125)
  "Artık ALLAH'tan korkup-sakının ve bana itaat edin." (ŞUARA SURESİ / 126)
  "Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; ücretim yalnızca alemlerin Rabbine aittir." (ŞUARA SURESİ / 127)
  "Siz, her yüksekçe yere bir anıt inşa edip (yararsız bir şeyle) oyalanıp eğleniyor musunuz?" (ŞUARA SURESİ / 128)
  "Ölümsüz kılınmak umuduyla sanat yapıları mı ediniyorsunuz?" (ŞUARA SURESİ / 129)
  "Tutup yakaladığınız zaman da zorbalar gibi mi yakalıyorsunuz?" (ŞUARA SURESİ / 130)
  "Artık ALLAH'tan korkup-sakının ve bana itaat edin." (ŞUARA SURESİ / 131)
  "Bildiğiniz şeylerle size yardım edenden korkup-sakının." (ŞUARA SURESİ / 132)
  "Size hayvanlar, çocuklar (vererek) yardım etti." (ŞUARA SURESİ / 133)
  "Bahçeler ve pınarlar da." (ŞUARA SURESİ / 134)
  "Doğrusu, ben sizin için büyük bir günün azabından korkuyorum." (ŞUARA SURESİ / 135)
  Dediler ki: "Bizim için farketmez; öğüt versen de, öğüt verenlerden olmasan da." (ŞUARA SURESİ / 136)
  "Bu, geçmiştekilerin 'geleneksel tutumundan başkası değildir." (ŞUARA SURESİ / 137)
  "Ve biz azab görecek de değiliz." (ŞUARA SURESİ / 138)
  Böylelikle onu yalanladılar, biz de onları yıkıma uğrattık. Gerçekten, bunda bir ayet vardır, ama onların çoğu iman etmiş değildirler. (ŞUARA SURESİ / 139)
  Ve şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir. (ŞUARA SURESİ / 140)
  Ad'ı ve Semud'u da (yıkıma uğrattık). Gerçek şu ki, kendi oturdukları yerlerden size (durumları) belli olmaktadır. Kendi yaptıklarını şeytan süsleyip-çekici kıldı, böylece onları yoldan alıkoydu. Oysa onlar görebilen kimselerdi. (ANKEBUT SURESİ / 38)
  Bu durumda eğer onlar yüz çevirirlerse, artık de ki: "Ben sizi, Ad ve Semud (kavimlerinin) yıldırımına benzer bir yıldırımla uyardım." (FUSSİLET SURESİ / 13)
  Ad (kavmin)e gelince; onlar yeryüzünde haksız yere büyüklendiler ve dediler ki: "Kuvvet bakımından bizden daha üstünü kimmiş?" Onlar, gerçekten kendilerini yaratan ALLAH'ı görmediler mi? O, kuvvet bakımından kendilerinden daha üstündür. Oysa onlar, bizim ayetlerimizi (bilerek) inkar ediyorlardı. (FUSSİLET SURESİ / 15)
  Ad'ın kardeşini hatırla; onun önünden ve ardından nice uyarıcılar gelip geçmişti; hani o, Ahkaf'taki kavmini: "ALLAH'tan başkasına kulluk etmeyin, gerçekten ben, sizin için büyük bir günün azabından korkarım" diye uyarmıştı. (AHKAF SURESİ / 21)
  Dediler ki: "Sen, bizi ilahlarımızdan çevirmek için mi bize geldin? Şu halde eğer doğru söylüyorsan, tehdit ettiğin şeyi, bize getir." (AHKAF SURESİ / 22)
  Dedi ki: "İlim ancak ALLAH katındadır. Ben size gönderildiğim şeyi tebliğ ediyorum; ancak sizi cahillik eden bir kavim olarak görüyorum." (AHKAF SURESİ / 23)
  Derken, onu (azabı) vadilerine doğru yönelerek gelen bir bulut şeklinde gördükleri zaman, "Bu bize yağmur yağdıracak bir buluttur" dediler. Hayır, o, kendisi için acele ettiğiniz şeydir. Bir rüzgar; onda acı bir azab vardır. (AHKAF SURESİ / 24)
  Rabbinin emriyle her şeyi yerle bir eder. Böylece meskenlerinden başka, hiç bir şey(leri) görünemez duruma düştüler. İşte biz, suçlu-günahkar bir kavmi böyle cezalandırırız. (AHKAF SURESİ / 25)
  Andolsun, biz onları, sizleri kendisinde yerleşik kılmadığımız yerlerde (size vermediğimiz güç ve iktidar imkanlarıyla) yerleşik kıldık ve onlara işitme, görme (duygularını) ve gönüller verdik. Ancak ne işitme, ne görme (duyuları) ve ne gönülleri kendilerine herhangi bir şey sağlamadı. Çünkü onlar, ALLAH'ın ayetlerini inkar ediyorlardı. Alay konusu edindikleri şey, onları sarıp-kuşattı. (AHKAF SURESİ / 26)
  Ad (kavmin)de de (ayetler vardır). Hani onların üzerine köklerini kesen (akim) bir rüzgar gönderdik. (ZARİYAT SURESİ / 41)
  Üzerinden geçtiği hiç bir şeyi bırakmıyor, mutlaka çürütüp-kül gibi dağıtıyordu. (ZARİYAT SURESİ / 42)
  Doğrusu, önce gelen Ad (halkın)ı O yıkıma uğrattı. (NECM SURESİ / 50)
  Ad (kavmi) de yalanladı. Şu halde Benim azabım ve uyarmam nasılmış? (KAMER SURESİ / 18)
  Biz, o uğursuz (felaket yüklü ve) sürekli bir günde üzerlerine 'kulakları patlatan bir kasırga' gönderdik. (KAMER SURESİ / 19)
  İnsanları söküp atıyordu; sanki onlar, kökünden sökülüp-kopmuş hurma kütükleriymiş gibi. (KAMER SURESİ / 20)
  Semud ve Ad (toplumları), kâria'yı yalan saydılar. (HAKKA SURESİ / 4)
  Ad (halkın)a gelince; onlar da, uğultu yüklü, azgın bir kasırga ile helak edildiler. (HAKKA SURESİ / 6)
  (ALLAH) Onu, yedi gece ve sekiz gün, aralık vermeksizin üzerlerine musallat etti. Öyle ki, o kavmin, orada sanki içi kof hurma kütükleriymiş gibi çarpılıp yere yıkıldığını görürsün. (HAKKA SURESİ / 7)
  Rabbinin Ad (kavmin)e ne yaptığını görmedin mi? (FECR SURESİ / 6 )
+ Yorum Gönder