+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Evlat Edinme Kelimesi ile İlgili Ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evlat Edinme Kelimesi ile İlgili Ayetler

  Reklam
  Sual: ''Evlat Edinme' Kelimesi ile İlgili Ayetler Nelerdir Evlat Edinme hakkında ayetlere örnek verir misiniz ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: ''Evlat Edinme' Kelimesi ile İlgili Ayetler


  Reklam  Cevap: Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın adıyla

  ALLAH, bir adamın kendi (göğüs) boşluğu içinde iki kalp kılmadı ve kendilerini annelerinize benzeterek yemin konusu yaptığınız (zıharda bulunduğunuz) eşlerinizi sizin anneleriniz yapmadı, evlatlıklarınızı da sizin (öz) çocuklarınız saymadı. Bu, sizin (yalnızca) ağzınızla söylemenizdir. ALLAH ise, hakkı söyler ve (doğru olan) yola yöneltip-iletir. (AHZAB SURESİ / 4)
  Onları (evlat edindiklerinizi) babalarına nisbet ederek çağırın; bu, ALLAH katında daha adildir. Eğer babalarını bilmiyorsanız artık onlar, dinde sizin kardeşleriniz ve dostlarınızdır. Hata olarak yaptıklarınızda ise, sizin için bir sakınca (bir vebal) yoktur. Ancak kalplerinizin kasıt gözeterek (taammüden) yaptıklarınızda vardır. ALLAH, bağışlayandır, esirgeyendir. (AHZAB SURESİ / 5)
  Hani sen, ALLAH'ın kendisine nimet verdiği ve senin de kendisine nimet verdiğin kişiye: "Eşini yanında tut ve ALLAH'tan sakın" diyordun; insanlardan çekinerek ALLAH'ın açığa vuracağı şeyi kendi nefsinde saklı tutuyordun; oysa ALLAH, kendisinden çekinmene çok daha layıktı. Artık Zeyd, ondan ilişkisini kesince, biz onu seninle evlendirdik; ki böylelikle evlatlıklarının kendilerinden ilişkilerini kestikleri (kadınları boşadıkları) zaman, onlarla evlenme konusunda mü'minler üzerine bir güçlük olmasın. ALLAH'ın emri yerine getirilmiştir. (AHZAB SURESİ / 37 )


 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Evlat edinme ayetleri  • 33. Sure (Ahzâb Suresi), 4. Ayet
   Allah, hiçbir adamın içine iki kalp koymamıştır. Kendilerine zıhâr yaptığınız eşlerinizi de anneleriniz yapmamıştır. Yine evlatlıklarınızı da öz çocuklarınız (gibi) kılmamıştır. Bu sizin ağızlarınızla söylediğiniz (fakat gerçekliği olmayan) sözünüzdür. Allah ise gerçeği söyler ve doğru yola iletir.

  • 33. Sure (Ahzâb Suresi), 5. Ayet
   Onları babalarına nispet ederek çağırın. Bu Allah katında daha (doğru ve) adaletlidir. Eğer babalarını bilmiyorsanız, onlar sizin din kardeşleriniz ve dostlarınızdır. Hata ile yaptığınız bir işte size hiçbir günah yoktur. Fakat kasten yaptığınız şeylerde size günah vardır. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

+ Yorum Gönder