+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Kur'an da iyiliğe yönlendiren ve kötülükten sakındıran ayetler nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kur'an da iyiliğe yönlendiren ve kötülükten sakındıran ayetler nelerdir?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kur'an da iyiliğe yönlendiren ve kötülükten sakındıran ayetler nelerdir?


  Reklam  Cevap: İsrail oğullarından küfredenler Davud ve Meryem oğlu İsa diliyle lanetlenmişlerdir. Bu, isyan etmeleri ve haddi aşmaları yüzündendi. Bunlar işledikleri kötülüklerden birbirlerini alıkoymazlardı.Andolsun yaptıkları ne kötüdür!”(Maide, 5/78-79) Onlar, Allah’a ve ahiret gününe inanırlar. İyiliği emrederler, kötülükten men ederler, hayırlı işlerde birbirleriyle yarışırlar. İşte bunlar iyi insanlardandır."(Âli İmran, 3/114)

  “Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar da birbirlerinin velileri(dostları ve yardımcıları)dır.Onlar İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekâtı verirler, Allah’a ve Resûlüne itaat ederler. İşte onlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe,9/71.)

  Al-i İmrân suresinin 110. âyetinde de “Siz insanlık için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz, iyi olanı emreder, kötü olandan sakındırırsınız ve Allaha inanırsınız”  Bu konuda Hadisler


  Sizden kim bir kötülük görürse eli ile değiştirsin, gücü yetmezse dili ile değiştirsin, buna da gücü yetmezse kalbi ile buğzetsin, bu da imanın en alt derecesidir” (Müslim, İman, 78; Ebu Davud, Salat, 232, Melahim, 17, Nesai, İman, 17/2; İbnu Mace, İkamet, 155, Fiten, 20; İbnu Hanbel, 1/2, 5, 3/20, 49, 53)

  Hz.Huzeyfe Peygamber’imizin şöyle dediğini anlatıyor: Peygamberimiz buyurdular ki: “Nefsimi kudret elinde bulunduran Allah’a yemin ederim ki ya marufu emreder ve münkerden nehy edersiniz yahut Allah size açık azap gönderir sonra Allah’a yalvarırsınız fakat o zaman duanız da kabul edilmez.” (Tirmizi, Fiten, 9, IV, 468)

  İbn-i Abbas’tan gelen bir hadis-i şerifte ise Peygamberimiz:
  “Küçüklerimize merhamet etmeyen büyüklerimize saygı göstermeyen; iyiliği emredip kötülüğü de yasaklamayan bizden değildir.”(Tirmizi, Birr, 15, IV, 322)

  Hz. Aişe (r.a.) tan rivayet edilen diğer bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber:
  Emr bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker yapınız. Yoksa öyle olur ki dua edersiniz de duanız kabul edilmez.” buyurulmaktadır. (İbn Mace, Fiten, 20, II, 1327)

  "İçinizden her kim İslam'a aykırı bir hareket görürse, eliyle değiştirsin. Buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Buna da gücü yetmezse kalbiyle değiştirsin! Artık bunu da yapamazsa bunun ötesinde imandan bir hardal tanesi kadar bir şey bile yoktur."(1)  "Sizin içinizden iyiliği emreden, kötülükten nehyeden bir topluluk bulunsun. İşte bunlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir."([/B]3) buyurulmakta ve iyiliği emredip kötülükten nehyetme vazifesinin farzı kifaye olduğuna işaret olunmaktadır. [B]Yani bu vazife bütün ümmet üzerine farz olmakla birlikte bir kısım Müslümanların yapmasıyla diğer Müslümanların üzerinden bu vazife düşer.

  Ancak hiçbir Müslüman bu vazifeyi yapmazsa bütün Müslümanlar günahkâr olur. İyiliği emredip kötülükten nehyetme vazifesini yapmanın üç şartı vardır.
  1–Allah–u Teala'nın buyruğunu yükseltme gayreti içinde olmak.
  2–Anlattığı konuda delilin, dört temel delilden (kitap, sünnet, icma, kıyas) hangisine dayandığını bilmek.
  3–Bu görevi yaparken çektiği sıkıntılara katlanmak.
  Bu dini vazifeyi yapmanın bir takım usül ve adabı vardı.
  1–Son derece yumuşak sözle ikaz etmek. Çünkü sert konuşmak, bağırarak azarlamak nefrete sebep olur. Yapılan ikazın yararı olmaz. Hatta belki de zarara vesile olur.

 3. Misafir
  performas ödevim için en güzel yazı<3

 4. Misafir
  din performans odevimdi çok saolun

 5. Misafir
  Çok teşekkürler din kültürü performansımdan yüz aldın

 6. Misafir
  İyiliğe yönelin ve kötülükten sakının her daim

 7. Misafir
  selam bana lütfen şunun cevabını gönderin :.(

 8. Misafir
  Allah razı olsun dini bilgileri bizlere en iyi şekilde veriyorsunuz.

 9. Misafir
  Bir az kısa yokmu. Ödevim için gereklıdırde. Saolun teşekkürler..

 10. Misafir
  Çok tesekkurler ödevimi yaptım

 11. Misafir
  Çok teşekkürler sayenizde ödevimi yaptım

 12. Misafir
  Çok işime yaradı saolun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kuran iyiye ve güzele yönlendirir kötülüklerden sakındırır,  iyiliğe yönlendiren ve kötülüklerden sakındıran ayetler,  kuran iyiliğe ve güzele yönlendirir kötülüklerden sakındırır,  kuran iyiye ve güzele yönlendirir kötülüklerden sakındırır ile ilgili hadisler,  kuranda kötülüklerden sakındıran ayetler,  kuran-ı kerimin kötülüklerden sakındırmasına yönelik ayetler,  kuranda iyiliğe yönlendiren ve kötülüklerden sakındıran ayetler