+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Yasin Suresi Kur'an'ın Kalbi deniliyor Hadisle açıklayabilirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yasin Suresi Kur'an'ın Kalbi deniliyor Hadisle açıklayabilirmisiniz?

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Yasin Suresi Kur'an'ın Kalbi deniliyor Hadisle açıklayabilirmisiniz?


  Reklam  Cevap: Yasini şerif, onun (sav) Peygamberliğine şahitlik yaptığı için Kuranı kerimin kalbi oldu. nitekim kainatın efendisi sevgili peygamberimiz sav hadisi şeriflerinde şöyle buyruluyor
  Hiç şüphe yok ki, her şeyin bir kalbi vardır kuranı kerimin kalbide yasin suresidir. Bunu okuyana Allahu teale on kere kuranı kerimi hatmetme sevabı yazar.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Yâsin sûresi, Müslümanlar tarafindan çok okunan bir sûredir. Diger surelere nazaran daha fazla ragbet görmektedir. Hz. Muhammed (s.a.s)'in bu sûre hakkinda söyledigi ve okunmasini tavsiye ettigi çesitli hadisler vardir. Bu hadislerden bazilari söyledir:

  "Her seyin bir kalbi vardir. Kur'ân'in kalbi de Yâsin'dir. Kim Yâsin'i okursa, Allah onun okumasina, Kur'ân'i on kere okumus gibi sevap yazar" (Tirmizî, Fedâilu'l-Kur'n, 7; Dârimî, Fedâilu'l-Kur'ân, 21).

  "Yâsin, Kur'ân'in kalbidir. Allah'i ve ahiret gününü arzu ederek Yâsin okuyan kimsenin geçmis günahi affedilir. Onu ölülerinize okuyunuz" (Ebû Davud Cenâiz 20; Ibn Mace, Cenâiz 4; Ibn Hanbel, Müsned V, 26, 27).

  Bu hadislerden anlasildigi gibi, Yâsin'i okuyarak sevabini ölülerin ruhuna bagislamak caizdir. Ancak Kur'ân'in dirilere nâzil oldugu ve insanlarin, onun manasini anlayarak, emir ve yasaklarina uygun bir sekilde hayat sürdürmeleri için gönderildigi unutulmamalidir.
  Yâsin sûresi, Yüce Allah'in varligina, üstün gücüne ve âhiret yurduna isarette bulunan su âyetlerde son bulmaktadir:
  "Gökleri ve yeri yaratan, onlarin benzerini yaratmaga kadir degil midir? Elbette kadirdir! O, çok bilen yaraticidir. Onun isi, birseyi (olmasini) istedi mi, ona sadece "ol" demektir, hemen oluverir. O, öyle yücedir ki, her seyin hükümdarligi O'nun elindedir. Ve siz O'na döndürüleceksiniz" (81-83).
  SİE

+ Yorum Gönder
kuranin kalbi,  yasin neden kuranın kalbidir,  her şeyin bir kalbi vardır kuranın,  yasin kuranın kalbidir hadis,  kuran neden yasin,  yasini serif neden kuranı