+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Allahın ismleri hangi ayetlerde geçiyor ? Allahın isimerinin geçtiği bazı ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allahın ismleri hangi ayetlerde geçiyor ? Allahın isimerinin geçtiği bazı ayetler

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Allahın ismleri hangi ayetlerde geçiyor ?


  Reklam  Cevap: ALLAH’IN İSİMLERİ


  Esmaül hüsna ( en güzel ) isimler olarak kuranda geçer. Kuranda 4 yerde geçer. Allah sözlük manası taşımayan yüce yaratıcının öz adıdır ( zat ismidir ) . İsimler ancak naslardan seçilir. Dua ancak esmaül hüsna ile edilir.

  “De ki ister Allah deyin , ister Rahman deyin . en güzel isimler Onundur. Hangisini deseniz olur . namazında açıktan okuma , onda sesini fazla da kısma , ikisinin arası bir yol tut.’’ İsra 110.

  “O yaratan var eden varlıklara şekil veren Allah’tır. En güzel isimler onundur. Göklerde ve yerde olanlar onun şanını yüceltmektedir. O galip olan her şeyi hikmeti uyarınca yapandır. “Haşr 24.

  İsim işaret ettiği varlık için ifade edeceği mana açısından önem taşır. Kuranda zatı ilahiyeye nispet edilen kavramlar 313 e ulaşır. 93 isim kuranda vardır. Diğerleri hadisi şeriflerde bulunur. Yüce yaratıcıyı nitelendiren ve onu insan anlayışına yaklaştıran kavramlar ancak isimlerdir. Allah kendini bize isimleri ile tanıtmıştır. ( Diyanet İşleri Ansiklopedisi 484 ). İsimler guruplandırılmıştır. İnsan ruhunun yücelişi en büyük yaratcı ile sevgi münasebeti kurma yoluyla gerçekleşecektir. Muhabbetin yanında takva sahibi olmalıdır.

  Takva ; Allah sevgisine engel olacak şeylerden nefsi korumaktan ibarettir. Bunun için takva sahipleri Allah’ın dostudur. Takva korkudan çok saygıyı ifade eder.

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  güzel bilgi paylaşımı için Allah c.c. razı olsun kardseşim,emeğine sağlık

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Allahın isimerinin geçtiğ bazı ayetler:

  22. O, öyle Allah'tır ki, O'ndan başka ilah yoktur. Görülmeyeni ve görüleni bilendir. O, esirgeyendir, bağışlayandır.
  23. O, öyle Allah'tır ki, kendisinden başka hiçbir ilah yoktur. O, mülkün sahibidir, eksiklikten münezzehtir, selâmet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür, istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır. Allah, müşriklerin ortak koştukları şeylerden münezzehtir.
  24. O, yaratan, var eden, şekil veren Allah'tır. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanlar O'nun şânını yüceltmektedirler. O, galiptir, hikmet sahibidir.


  Haşr süresi son 3 ayet.

+ Yorum Gönder
esmaül hüsna kuranda kaç yerde geçiyor,  esmaül hüsna kuranda geçiyormu,  hangi surede her ayette allah ismi geçer,  kuranda esmaül hüsna gecen ayetler,  esmaul husna nın gectiği ayetler,  Allahin isimleri kuranda nerde geciyor,  allahın isimlerinin geçtiği ayetler