+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Sorumluluk ile ilgili ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sorumluluk ile ilgili ayetler

  Reklam
  Sual: Sorumluluk ile ilgili ayetler nelerdir 10 tane sorumluluk kelimesinin geçtiği ayet lazım ? 2. maydın
  Devamlı Üye

  Cevap: Sorumluluk ile ilgili ayetler


  Reklam  Cevap: Sorumluluk Ayetleri

  Bakara (233)
  -Emzirmeyi tamamlamak isteyenler için- anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler Onların (annelerin) yiyeceği, giyeceği, örfe uygun olarak babaya aittir Hiçbir kimseye gücünün üstünde bir yük ve sorumluluk teklif edilmez -Hiçbir anne ve hiçbir baba çocuğu sebebiyle zarara uğratılmasın- (Baba ölmüşse) mirasçı da aynı şeyle sorumludur Eğer (anne ve baba) kendi aralarında danışıp anlaşarak (iki yıl dolmadan) çocuğu sütten kesmek isterlerse onlara günah yoktur Eğer çocuklarınızı (bir süt anneye) emzirtmek isterseniz örfe uygun olarak vereceğiniz ücreti güzelce ödediğiniz takdirde size bir günah yoktur Allah'a karşı gelmekten sakının ve bilin ki, Allah yapmakta olduklarınızı hakkıyla görendir.

  Tevbe(92)
  Kendilerini bindirip (cepheye) sevk edesin diye sana geldikleri zaman, senin, "Sizi bindirebileceğim bir şey bulamıyorum" dediğin; bu uğurda harcayacakları bir şey bulamadıklarından dolayı üzüntüden gözleri yaş döke döke geri dönen kimselere de bir sorumluluk yoktur.

  Tevbe(93)
  (93) sorumluluk ancak, zengin oldukları halde senden izin isteyenleredir Bunlar, geri kalan (kadınlarla) birlikte olmaya razı oldular Allah ta kalplerini mühürledi Artık onlar bilmezler.

  Bakara Suresi, (284)
  “Göklerde ve yerde ne varsa Allah’a aittir. Gönlünüzde olanı açığa vursanız da gizleseniz de Allah sizi ondan sorguya çeker. (Sonra) dilediğini bağışlar, dilediğine de azap eder. Allah her şeye kadirdir.”

  Enbiya Süresi (23)
  Allah, yaptığından sorumlu tutulamaz; onlar ise sorguya çekileceklerdir.

  İsra Suresi (36)
  “Bilmediğin şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan (yaptıklarından) sorumludur.”

  Nahl Suresi (93)
  Allah dileseydi hepinizi bir tek ümmet kılardı; fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Yaptıklarınızdan mutlaka sorumlu tutulacaksınız.


 3. Hoca
  erimeye devam...
  Sorumlulukla ilgili ayetler
  Kuranda Sorumluluk

  9. Sure (Tevbe Suresi), 92. Ayet
  Kendilerini bindirip (cepheye) sevk edesin diye sana geldikleri zaman, senin, "Sizi bindirebileceğim bir şey bulamıyorum" dediğin; bu uğurda harcayacakları bir şey bulamadıklarından dolayı üzüntüden gözleri yaş döke döke geri dönen kimselere de bir sorumluluk yoktur.


  9. Sure (Tevbe Suresi), 93. Ayet
  Sorumluluk ancak, zengin oldukları halde senden izin isteyenleredir. Bunlar, geri kalan (kadınlarla) birlikte olmaya razı oldular. Allah ta kalplerini mühürledi. Artık onlar bilmezler.

+ Yorum Gönder
sorumluluk ile ilgili ayetler,  sorumlulukla ilgili ayetler,  sorumluluk ile ilgili ayet,  sorumluluk ayetleri,  sorumluluk ile ilgili hadisler,  sorumlulukla ilgili hadisler,  sorumluluk ile ilgili hadis