+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Ahlak konulu üç ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ahlak konulu üç ayetler

  Reklam
  Sual: kuranı kerimin açıklamalı mealinin indeks bölümünden ahlak konulu üç ayet ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Ahlak konulu üç ayetler


  Reklam  Cevap: AHLAK İLE İLGİLİ AYETLER

  BAKARA SURESİ

  129 - Ey bizim Rabbimiz, bir de onlara içlerinden öyle bir peygamber gönder ki, onlara senin âyetlerini tilavet eylesin, kendilerine kitabı ve hikmeti öğretsin, içlerini ve dışlarını tertemiz yapıp onları pâk eylesin. Hiç şüphesiz Azîz sensin, hikmet sahibi Sensin.

  151 - Nitekim içinizden size bir peygamber gönderdik. O size âyetlerimizi okuyor, sizi temizliyor, size kitabı ve hikmeti öğretiyor. Size bilmediğiniz şeyleri öğretiyor.

  172 - Ey iman edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların hoş ve temiz olanlarından yiyin ve Allah'a şükredin, eğer yalnız O'na kulluk ediyorsanız.

  232 - Kadınları boşadığınız zaman iddetlerini bitirdiklerinde, aralarında meşru bir şekilde rızalaştıkları takdirde, kendilerini kocalarıyla nikâhlanacaklar diye sıkıştırıp, engellemeyin. İşte bu, içinizden Allah'a ve ahiret gününe iman edenlere verilen bir öğüttür. Bu, sizin hakkınızda daha hayırlı ve daha nezihtir. Allah bilir, siz bilemezsiniz.

  AL-İ İMRAN SURESİ
  77 - Allah'a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir paraya satanlar var ya, işte onların ahirette bir payı yoktur; Allah kıyamet günü onlarla hiç konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temizlemeyecektir. Onlar için acı bir azab vardır.

  164 - Andolsun ki Allah, müminlere kendilerinden, onlara kendi âyetlerini okuyan, onları arındıran ve onlara kitab ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içindeydiler.

  NİSA : 49 - Kendi nefislerini temize çıkaranları görmüyor musun? Hayır! Ancak Allah, dilediğini temize çıkarır. Onlara kıl kadar zulmedilmez.

  ENFAL : 53 - Bu, Allah'ın bir kavme verdiği nimeti, onlar kendilerini değiştirmedikçe değiştirmemesinden dolayıdır. Gerçekten de Allah hakkiyle işiten, herşeyi bilendir.
  TEVBE : 103 - Onların mallarından sadaka al ki, onunla kendilerini temizlersin, tertemiz edersin. Bir de haklarında hayır dua et. Çünkü senin duan kalblerini yatıştırır. Allah işitendir, bilendir.

  KEHF SURESİ
  19 - Onları bir mucize olarak uyuttuğumuz gibi, birbirlerine sorsunlar diye kendilerini uyandırdık da içlerinden bir sözcü şöyle dedi: "Ne kadar durup kaldınız?" (Kimi) "Bir gün ya da günün bir parçası kadar kaldık" dediler. (Kimi de) şöyle dediler: "Ne kadar durduğunuzu, Rabbiniz daha iyi bilir. Şimdi siz birinizi, bu gümüş paranızla şehre gönderin de baksın, hangi yiyecek daha temiz ise, ondan size azık getirsin. Hem çok dikkatli davransın ve sizi kimseye sezdirmesin."
  74 - Yine gittiler. Nihayet bir erkek çocuğa rastladıklarında Hızır hemen onu öldürdü. Musa: "Kısas olmadan masum bir cana nasıl kıyarsın? Doğrusu sen çok fena bir şey yaptın" dedi.

  MERYEM : 19 - Melek: "Ben, sana temiz bir oğlan bağışlamak için, Rabbinin gönderdiği bir elçiyim" dedi.
  TAHA : 76 - Adn cennetleri vardır ki, altlarından ırmaklar akar, onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. Ve işte bu, (küfür ve isyandan) arınanların mükafatıdır. Meâl-i Şerifi

  NUR SURESİ
  21 - Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, şunu bilsin ki o, edepsizlikleri ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah'ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse temize çıkmazdı. Fakat Allah, dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.
  28 - Orada kimse bulamazsanız, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size, "Geri dönün!" denilirse, hemen dönün. Çünkü bu, sizin için daha temiz bir davranıştır. Allah, yaptığınızı bilir.
  30 - (Resulüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.

  FATIR : 18 - Hem günah çeken bir kimse, başkasının günahını çekmeyecek; yükü ağır basan, onun yüklenilmesine çağırsa da ondan bir şey yüklenilmeyecek, isterse bir yakını olsun. Fakat sen ancak o kimseleri sakındırısın ki, gaybda Rablerinin korkusunu duyarlar, namazı dürüst kılarlar. Temizlenen de sırf kendisi için temizlenir. Nihayet dönüş Allah'adır.
  CUMA'A : 2 - O'dur ki ümmiler içinde, kendilerinden olan ve onlara Allah'ın âyetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber gönderdi. Oysa onlar, önceden apaçık bir sapıklık içinde idiler.

  KALEM : 4 - Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.
  ABESE : 3 - Ne bilirsin, belki o temizlenecek?
  ABESE : 7 - Onun temizlenmemesinden sana ne?
  ŞEMS : 9 - Elbette nefsini temizleyip parlatan kurtulmuştur.
  LEYL : 18 - O ki, Allah yolunda malını verir, temizlenir.

  ALAK SURESİ
  6 - Hayır! Doğrusu (kâfir) insan azgınlık eder.
  7 - Kendisinin muhtaç olmadığını zannettiği için.
  8 - Muhakkak ki dönüş mutlaka Rabbinedir.

  Meal : Elmalılı M. Hamdi Yazır Ali ekşi

 3. Misafir
  çooook güzel bir site

 4. Misafir
  ahlak ile ilgili bir kaç ayet

 5. Misafir
  süpr sağolun 5. sınıf öğrencisiyim düin kültürü kıtabı sayfa 74 hazırlık çalışması yap dedi

 6. Misafir
  aynn bende 5.snf öğrencisiyim öğretmen 74. sf yap dedi

 7. Misafir
  bu cok güzel ogretmen bana 100 verdi

 8. Misafir
  vallaha bende 5. sınıf öğrencisiyim bu site baya bi işime yaradı sağ olun yani

 9. Misafir
  ögretmenim aferim dedi

 10. Misafir
  çok teşekkür ederim

 11. Misafir
  cok güzel tşk ederim sağol 5sınıf 74 sf yüz aldım

 12. Misafir
  bu siteyi açtığınız için teşekkür ederim din kültürü öğretmeni syf_74 hazırlık çalışmasından ödev verdi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
ahlak konulu ayetler,  kuranı kerimin açıklamalı mealinin indeks bölümünden ahlak konulu üç ayet,  kuranı kerimin açıklamalı mealinin indeks bölümünden ahlak konulu ayetler,  kuranı kerimin indeks bölümünden ahlak konulu 3 ayet,  indeks bölümünden ahlak konulu 3 ayet,  kuranı kerimin açıklamalı mealinin indeks bölümünden ahlak konulu 3 ayet,  kuranı kerimin indeks bölümünden ahlak konulu ayetler