Konusunu Oylayın.: Evlilik ile ilgili hadis veya ayetler

5 üzerinden 4.46 | Toplam : 26 kişi
Evlilik ile ilgili hadis veya ayetler
 1. 16.Ocak.2011, 19:27
  1
  Misafir

  Evlilik ile ilgili hadis veya ayetler


  Evlilik ile ilgili hadis veya ayetler Mumsema Evlilik ile ilgili hadis veya ayetlere ihtiyacım var bana Evlilik hakkında ayetler ver hadisler yayımlar mısınız ?


 2. 16.Ocak.2011, 19:27
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Evlilik ile ilgili hadis veya ayetlere ihtiyacım var bana Evlilik hakkında ayetler ver hadisler yayımlar mısınız ?

 3. 16.Ocak.2011, 20:03
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,608
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Yanıt: Evlilik ile ilgili hadis veya ayetler
  Allah'ın bazısını bazısına üstün kılması ve onların kendi mallarından harcaması nedeniyle erkekler kadınlar üzerinde 'sorumlu gözeticidir.' Saliha kadınlar, gönülden (Allah'a) itaat edenler, Allah nasıl koruduysa görünmeyeni koruyanlardır. Nüşuzundan korktuğunuz kadınlara, (önce) öğüt verin (sonra onları) yataklarda yalnız bırakın (bu da yetmezse hafifçe) vurun. Size itaat ederlerse aleyhlerinde bir yol aramayın. Doğrusu Allah yücedir büyüktür. (4/34)

  (Kadın ile kocanın) Aralarının açılmasından korkarsanız, bu durumda erkeğin ailesinden bir hakem kadının da ailesinden bir hakem gönderin. Bunlar, (arayı) düzeltmek isterlerse Allah da aralarında başarı sağlar. Şüphesiz, Allah, bilendir haberdar olandır. (4/35)

  Kadınlar konusunda senden fetva isterler. De ki: "Onlara ilişkin fetvayı size Allah veriyor. (Bu fetva) Kendilerine yazılan (hakları veya miras)ı vermediğiniz ve kendilerini nikahlamayı istediğiniz yetim kadınlar ve zayıf çocuklar (hakkında) ile yetimlere karşı adaleti ayakta tutmanız konusunda size Kitap'ta okunmakta olanlardır. Hayır adına her ne yaparsanız şüphesiz Allah, onu bilir." (4/127)

  Eğer bir kadın kocasının nüşuzundan veya ondan yüz çevirip uzaklaşmasından korkarsa barış ile aralarını bulup düzeltmekte ikisi için sakınca yoktur. Barış daha hayırlıdır. Nefisler ise 'kıskançlığa ve bencil tutkulara' hazır (elverişli) kılınmıştır. Eğer iyilik yapar ve sakınırsanız şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır. (4/128)

  Kadınlar arasında adaleti sağlamaya -ne kadar özen gösterseniz de- güç yetiremezsiniz. Öyleyse büsbütün (birine) eğilim (sevgi ve ilgi) gösterip de öbürünü askıdaymış gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve sakınırsanız şüphesiz Allah bağışlayandır esirgeyendir. (4/129)

  Bugün size temiz olan şeyler helal kılındı. (Kendilerine) Kitap verilenlerin yemeği size helal sizin de yemeğiniz onlara helaldir. Mü'minlerden özgür ve iffetli kadınlar ile sizden önce (kendilerine) kitap verilenlerden özgür ve iffetli kadınlar da namuslu fuhuşta bulunmayan ve gizlice dostlar edinmemişler olarak -onlara ücretlerini (mehirlerini) ödediğiniz takdirde- size (helal kılındı.) Kim imanı tanımayıp küfre saparsa elbette onun yaptığı boşa çıkmıştır. O, ahirette hüsrana uğrayanlardandır. (5/5)

  Zina eden erkek, zina eden ya da müşrik olan bir kadından başkasını nikahlayamaz; zina eden kadını da, zina eden ya da müşrik olan bir erkekten başkası nikahlayamaz. Bu, mü'minlere haram kılınmıştır. (24/3)

  İçinizde evli olmayanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden salih olanları evlendirin. Eğer fakir iseler Allah kendi fazlından onları zengin eder. Allah, geniş (nimet sahibi)dir bilendir. (24/32)

  Nikah (imkanı) bulamayanlar, Allah, onları kendi fazlından zenginleştirinceye kadar iffetli davransınlar. Sağ ellerinizin malik olduğu (köle ve cariyelerden) mükatebe isteyenlere -eğer onlarda bir hayır görüyorsanız- mükatebe yapın. Ve Allah'ın size verdiği malından onlara verin. Dünya hayatının geçici metaını elde etmek için -ırzlarını korumak istiyorlarsa- cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları (fuhşa) zorlarsa şüphesiz onların (fuhşa) zorlanmalarından sonra Allah (onları) bağışlayandır esirgeyendir. (24/33)

  Kadınlardan evliliği ummayıp da oturmakta olanlar süslerini açığa vurmaksızın (dış) elbiselerini çıkarmalarında kendileri için bir sakınca yoktur. Yine de iffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir bilendir. (24/60)

  Hani sen Allah'ın kendisine nimet verdiği ve senin de kendisine nimet verdiğin kişiye: "Eşini yanında tut ve Allah'tan sakın" diyordun; insanlardan çekinerek Allah'ın açığa vuracağı şeyi kendi nefsinde saklı tutuyordun; oysa Allah kendisinden çekinmene çok daha layıktı. Artık Zeyd, ondan ilişkisini kesince biz, onu seninle evlendirdik; ki böylelikle evlatlıklarının kendilerinden ilişkilerini kestikleri (kadınları boşadıkları) zaman onlarla evlenme konusunda mü'minler üzerine bir güçlük olmasın. Allah'ın emri yerine getirilmiştir. (33/37)

  Ey iman edenler, mü'min kadınları nikahlayıp sonra onlara dokunmadan boşarsanız bu durumda sizin için üzerlerine sayacağınız bir iddet yoktur. Artık (hemen) onları yararlandırın (onlara yetecek bir miktar verin) ve güzel bir salma tarzıyla onları salıverin. (33/49)

  Ey Peygamber, gerçekten biz sana ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini ve Allah'ın sana ganimet olarak verdikleri (savaş esirleri)nden sağ elinin malik olduğu (cariyeler) ile seninle birlikte hicret eden amcanın kızlarını halanın kızlarını dayının kızlarını ve teyzenin kızlarını helal kıldık; bir de kendisini peygambere hibe eden ve peygamberin kendisini almak istediği mü'min bir kadını da -mü'minler için olmaksızın yalnızca sana has olmak üzere- (senin için helal kıldık). Biz kendi eşleri ve sağ ellerinin malik olduğu (cariyeleri) konusunda onlar (mü'minler) üzerine neyi farz kıldığımızı bildik (size bildirdik). Böylelikle, senin için hiçbir güçlük olmasın. Allah, çok bağışlayandır çok esirgeyendir. (33/50)

  Bundan sonra (başka) kadınlar ve bunları başka eşlerle değiştirmek -güzellikleri senin hoşuna gitse bile- sana helal olmaz; ancak sağ elinin malik olduğu (cariyeler) başka. Allah herşeyi gözetleyip denetleyendir. (33/52)

  Ey iman edenler, (rastgele) peygamberin evlerine girmeyin. (Bir başka iş için girmişseniz illede ) yemek vaktini beklemeyin. (ama yemeğe) çağrıldığınız zaman girin, yemeği yiyince dağılın ve ( uzun) söze dalmayın. Gerçekten bu, peygambere eziyet vermekte ve o da sizden utanmaktadır; oysa Allah hak(kı açıklamak) tan utanmaz. Onlardan ( peygamberin eşlerinden) bir şey isteyeceğiniz zaman perde arkasından isteyin. Bu, sizin kalpleriniz için de, onların kalpleri için de daha temizdir. Allah'ın rasulune eziyet vermeniz ve ondan sonra eşlerini nikahlamanız size ebedi olarak (helal) olmaz. Çünkü böyle yapmanız, Allah katında çok büyük (bir günahtır.) (33/53)

  Ey iman edenler, mü'min kadınlar hicret ederek size geldikleri zaman onları imtihan edin. Allah, onların imanlarını daha iyi bilendir. Şayet (gerçekten) mü'min kadınlar olduklarını bilip-öğrenirseniz, artık sakın onları kafirlere geri çevirmeyin. (Çünkü) Ne bunlar onlara helaldir, ne onlar bunlara helaldir. Onlara (kafir kocalarına kendileri için) harcadıklarını verin. Onlara (hicret eden mü'min kadınlara) ücretlerini (mehirlerini) verdiğiniz takdirde onları nikahlamanızda size bir güçlük yoktur. Kafir (kadın)ların, ismetlerini (nikahlarını) tutmayın ve (onlar için) harcadıklarınızı isteyin. Onlar da (mü'min kadınlara) harcadıklarını istesinler. Bu Allah'ın hükmüdür; sizin aranızda hükmeder. Allah, bilendir hüküm ve hikmet sahibidir. (60/10)


  Evleniniz! Zira ben çokluğunuzla iftihar edeceğim."

  Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Evleniniz! Zira ben (Kıyamet günü diğer ümmetlere karşı) çokluğunuzla iftihar edeceğim."
  (Kütüb-i Sitte, 6536 )


  Kadınlar ...kocalarına eziyet vermeseler, namazlarını kılanlar cennete girerler!"

  Ebu Ümame radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'a bir kadın geldi, yanında iki de çocuğu vardı. Kadın bunlardan birini sırtına almış, diğerini de yediyordu.
  Aleyhissalatu vesselam onu görünce (takdirlerini) şöyle ifade buyurdular:
  "(Kadınlar çocuklarını karınlarında) taşırlar, doğururlar ve onlara merhamet beslerler. Bunlar bir de kocalarına eziyet vermeseler, namazlarını kılanlar cennete girerler!"
  (Kütüb-i Sitte, 6586)


  Barsakları birbirinden ayıran miktarda süt emilmedikçe ..."

  Abdullah İbnu'z-Zübeyr radıyallahu anh üma anlatıyor:
  "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Barsakları birbirinden ayıran miktarda süt emilmedikçe evlenme yasağı hasıl olan emme vuku bulmaz."
  (Kütüb-i Sitte, 6564)

  O hülle yapandır. Allah hülle yapana da hülle yaptırana da lanet etsin!"

  Ukbe İbnu Amir radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün):
  "Sizlere kiralık döl hayvanını haber vereyim mi?" buyurdular. (Yanında bulunanlar:)
  "Evet ey Allah'ın Resulü! Haber verin!" dediler.
  "O hülle yapandır. Allah hülle yapana da hülle yaptırana da lanet etsin!" buyurdular."
  (Kütüb-i Sitte, 6563)


  Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en iyi davrananlardır."

  Abdullah İbnu Amr (İbni'I-As) radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en iyi davrananlardır."
  (Kütüb-i Sitte, 6573)


  Hz.Hatice radıyallahu anha'ya duyduğum kadar hiçbir kadına karşı kıskançlık ..."

  Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Hz. Hatice radıyallahu anha'ya duyduğum kadar hiçbir kadına karşı kıskançlık duymadım. Bu da, Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın onu çok zikretmesinden ileri gelmişti. Nitekim Resulullah'ın Rabbi, ona, Hz. Hatice'yi cennette kamıştan İbnu Mace der ki: yani altından mamul bir evle müjdelemesini emretmişti."
  (Kütüb-i Sitte, 6582 )


  Her biriniz,...ahiret işinize yardımcı olacak mü'mine bir kadın edinsin"

  Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın azadlısı Sevban radıyallahu anh anlatıyor: "Gümüş ve altın (biriktirme) ile ilgili ayet (Tevbe 34) nazil olduğu zaman halk:
  "Öyleyse hangi malı biriktirmeliyiz?" diye birbirlerine sordular.
  Hz. Ömer: "Bunu, ben sorup size haber vereyim!" dedi ve hemen devesine atlayıp gitti. Ben de peşinden gittim.
  Hz. Ömer: "Ey Allah'ın Resulü hangi maldan edinelim?" diye sordu.
  Aleyhissalatu vesselam da: "Her biriniz, şükreden bir kalp, zikreden bir dil, ahiret işinize yardımcı olacak mü'mine bir kadın edinsin" buyurdular."
  (Kütüb-i Sitte, 6531)


  Sizin en hayırlınız, ehline karşı en iyi davrananınızdır. ..."

  İbnu Abbas radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Sizin en hayırlınız, ehline karşı en iyi davrananınızdır. Ben aileme en iyi olanınızım."
  (Kütüb-i Sitte, 6572)


  Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi."

  İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi." (Kütüb-i Sitte, 6528 )

  En hayırlı şefaatlerden biri, evlenecek iki kişinin arasında yardımcı olmaktır."

  Ebu Rühm radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "En hayırlı şefaatlerden biri, evlenecek iki kişinin arasında yardımcı olmaktır."
  (Kütüb-i Sitte, 6570 )


  Resulullah aleyhissalatu vesselam benimle koşu yarışı yaptı. ..."

  Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam benimle koşu yarışı yaptı. Yarışı ben kazandım."
  (Kütüb-i Sitte, 6574


  Resulullah aleyhissalatu vesselsm'ı işittim, şu iki nikahı yasaklamıştı: ..."

  Ebu Sa'idi'l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselsm'ı işittim, şu iki nikahı yasaklamıştı:
  "Kişinin, kadınla kadının halasını, veya kadınla kadının teyzesini bir nikahta birleştirmesi." (Kütüb-i Sitte, 6560

  Nikah benim sünnetimdendir.

  Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Nikah benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir.
  Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz(in çokluğunuz) ile iftihar edeceğim.
  Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin.
  Kim maddi imkan bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır."
  (Kütüb-i Sitte, 6527)


  "Mü'min, Allah'a takvadan sonra en ziyade saliha bir zevceden hayır görür ..."

  Ebu Ümame radıyallahu anh'ın rivayetine göre: "Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
  "Mü'min, Allah'a takvadan sonra en ziyade saliha bir zevceden hayır görür. Böylesi bir kadına emretse itaat eder. Ona baksa sürur duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınından ayrılıp uzak bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur.
  (Kütüb-i Sitte, 6532 )

  Kim Allah'a pak ve temizletilmiş olarak ..."

  Hz.Enes İbnu Malik radıyallahu anhümaanlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın şöyle söylediğini işittim:
  "Kim Allah'a pak ve temizletilmiş olarak kavuşmak isterse hür kadınlarla evlensin."
  (Kütüb-i Sitte, 6535

  "... hulle yapana da yaptırana da lanet etti."

  Hz. İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam hulle yapana da yaptırana da lanet etti." (Kütüb-i Sitte, 6562

  Kadın, halası veya teyzesi üzerine nikahlanamaz."

  Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Kadın, halası veya teyzesi üzerine nikahlanamaz." (Kütüb-i Sitte, 6561)

  Bakire kızlarla evlenin. ..."

  Üveym İbnu Saide radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:"Bakire kızlarla evlenin. Çünkü onların ağızları daha tatlı, rahimleri daha doğurgandır, aza da razı olurlar."
  (Kütüb-i Sitte, 6534 )

  "... hür kadının izni olmadan ona azil yapmayı yasakladı."

  Hz. Ömer radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, hür kadının izni olmadan ona azil yapmayı yasakladı."
  (Kütüb-i Sitte, 6559 )

  Uğursuzluk yoktur. Ancak üç şeyde uğur olabilir: Kadında, atta, evde."

  Mıhmar İbnu Mu'aviye radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın şöyle söylediğini işittim:
  "Uğursuzluk yoktur. Ancak üç şeyde uğur olabilir: Kadında, atta, evde."
  (Kütüb-i Sitte, 6579)

  Hz. Aişe ensardan, bir yakını kızcağızı evlendirmişti. .."

  İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Hz. Aişe ensardan, bir yakını kızcağızı evlendirmişti.
  Resulullah gelince: "Genç kızı (kocasına) gönderdiniz mi?" diye sordu.
  Evdekiler "evet!" deyince "Kızla birlikte bir de çalgıcı gönderdiniz mi?" dedi.
  Onlardan "Hayır göndermedik" cevabını alınca, Aleyhissalatu vesselam:
  "Ensar, aralarında gazel okuma adeti mevcut olan bir cemaattir. Keşke onlara: "Size geldik size geldik, size selam bize selam" deyiverecek birini gönderseydiniz" buyurdular."
  (Kütüb-i Sitte, 6551 )

  Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin. ..."

  Abdullah İbnu Amr radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin. Çünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulur. Onlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulur. Fakat onlarla diyaneti esas alarak evlenin. Yemin olsun, burnu kesik, kulağı delik siyahi dindar bir köle (dindar olmayan hür kadınlardan) efdaldir."
  (Kütüb-i Sitte,6532 )

  Nutfeleriniz için (kadının) hayırlısını tercih edin...."

  Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Nutfeleriniz için (kadının) hayırlısını tercih edin. Kendinize denk olanlarla evlenin, denklerinizin kızını isteyin."
  (Kütüb-i Sitte, 6568


  "Senin o oğlun da bir damara çekmiş olabilir!"

  İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Çölde yaşayan bedevilerden biri Resulullah aleyhissalatu vesselam'a geldi ve:
  "Ey Allah'ın Resulü! Karım, benim yatağımda siyah bir çocuk doğurdu. Biz, asla aramızda siyah bulunmayan bir aileyiz dedi.
  Aleyhissalatu vesselam. Senin develerin var mı?" diye sordu.
  Adam "Evet, var!" deyince: "Renkleri nedir?" diye sordu.
  Adam "Kızıl!" diye cevap verdi.
  Aleyhissalatu vesselam "Aralarında siyah da var mı?" dedi.
  Adam "Hayır!" deyince: "Peki boz deve var mı?" diye sordu.
  Adam "Evet var!" deyince: "Pekiyi bu nereden oldu?" diye sordu.
  Adam "Belki bir damara çekmiştir!" deyince:
  "Senin o oğlun da bir damara çekmiş olabilir!" buyurdular."
  (Kütüb-i Sitte, 6583)

  arşivden...


 4. 16.Ocak.2011, 20:03
  2
  Silent and lonely rains  Allah'ın bazısını bazısına üstün kılması ve onların kendi mallarından harcaması nedeniyle erkekler kadınlar üzerinde 'sorumlu gözeticidir.' Saliha kadınlar, gönülden (Allah'a) itaat edenler, Allah nasıl koruduysa görünmeyeni koruyanlardır. Nüşuzundan korktuğunuz kadınlara, (önce) öğüt verin (sonra onları) yataklarda yalnız bırakın (bu da yetmezse hafifçe) vurun. Size itaat ederlerse aleyhlerinde bir yol aramayın. Doğrusu Allah yücedir büyüktür. (4/34)

  (Kadın ile kocanın) Aralarının açılmasından korkarsanız, bu durumda erkeğin ailesinden bir hakem kadının da ailesinden bir hakem gönderin. Bunlar, (arayı) düzeltmek isterlerse Allah da aralarında başarı sağlar. Şüphesiz, Allah, bilendir haberdar olandır. (4/35)

  Kadınlar konusunda senden fetva isterler. De ki: "Onlara ilişkin fetvayı size Allah veriyor. (Bu fetva) Kendilerine yazılan (hakları veya miras)ı vermediğiniz ve kendilerini nikahlamayı istediğiniz yetim kadınlar ve zayıf çocuklar (hakkında) ile yetimlere karşı adaleti ayakta tutmanız konusunda size Kitap'ta okunmakta olanlardır. Hayır adına her ne yaparsanız şüphesiz Allah, onu bilir." (4/127)

  Eğer bir kadın kocasının nüşuzundan veya ondan yüz çevirip uzaklaşmasından korkarsa barış ile aralarını bulup düzeltmekte ikisi için sakınca yoktur. Barış daha hayırlıdır. Nefisler ise 'kıskançlığa ve bencil tutkulara' hazır (elverişli) kılınmıştır. Eğer iyilik yapar ve sakınırsanız şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır. (4/128)

  Kadınlar arasında adaleti sağlamaya -ne kadar özen gösterseniz de- güç yetiremezsiniz. Öyleyse büsbütün (birine) eğilim (sevgi ve ilgi) gösterip de öbürünü askıdaymış gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve sakınırsanız şüphesiz Allah bağışlayandır esirgeyendir. (4/129)

  Bugün size temiz olan şeyler helal kılındı. (Kendilerine) Kitap verilenlerin yemeği size helal sizin de yemeğiniz onlara helaldir. Mü'minlerden özgür ve iffetli kadınlar ile sizden önce (kendilerine) kitap verilenlerden özgür ve iffetli kadınlar da namuslu fuhuşta bulunmayan ve gizlice dostlar edinmemişler olarak -onlara ücretlerini (mehirlerini) ödediğiniz takdirde- size (helal kılındı.) Kim imanı tanımayıp küfre saparsa elbette onun yaptığı boşa çıkmıştır. O, ahirette hüsrana uğrayanlardandır. (5/5)

  Zina eden erkek, zina eden ya da müşrik olan bir kadından başkasını nikahlayamaz; zina eden kadını da, zina eden ya da müşrik olan bir erkekten başkası nikahlayamaz. Bu, mü'minlere haram kılınmıştır. (24/3)

  İçinizde evli olmayanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden salih olanları evlendirin. Eğer fakir iseler Allah kendi fazlından onları zengin eder. Allah, geniş (nimet sahibi)dir bilendir. (24/32)

  Nikah (imkanı) bulamayanlar, Allah, onları kendi fazlından zenginleştirinceye kadar iffetli davransınlar. Sağ ellerinizin malik olduğu (köle ve cariyelerden) mükatebe isteyenlere -eğer onlarda bir hayır görüyorsanız- mükatebe yapın. Ve Allah'ın size verdiği malından onlara verin. Dünya hayatının geçici metaını elde etmek için -ırzlarını korumak istiyorlarsa- cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları (fuhşa) zorlarsa şüphesiz onların (fuhşa) zorlanmalarından sonra Allah (onları) bağışlayandır esirgeyendir. (24/33)

  Kadınlardan evliliği ummayıp da oturmakta olanlar süslerini açığa vurmaksızın (dış) elbiselerini çıkarmalarında kendileri için bir sakınca yoktur. Yine de iffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir bilendir. (24/60)

  Hani sen Allah'ın kendisine nimet verdiği ve senin de kendisine nimet verdiğin kişiye: "Eşini yanında tut ve Allah'tan sakın" diyordun; insanlardan çekinerek Allah'ın açığa vuracağı şeyi kendi nefsinde saklı tutuyordun; oysa Allah kendisinden çekinmene çok daha layıktı. Artık Zeyd, ondan ilişkisini kesince biz, onu seninle evlendirdik; ki böylelikle evlatlıklarının kendilerinden ilişkilerini kestikleri (kadınları boşadıkları) zaman onlarla evlenme konusunda mü'minler üzerine bir güçlük olmasın. Allah'ın emri yerine getirilmiştir. (33/37)

  Ey iman edenler, mü'min kadınları nikahlayıp sonra onlara dokunmadan boşarsanız bu durumda sizin için üzerlerine sayacağınız bir iddet yoktur. Artık (hemen) onları yararlandırın (onlara yetecek bir miktar verin) ve güzel bir salma tarzıyla onları salıverin. (33/49)

  Ey Peygamber, gerçekten biz sana ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini ve Allah'ın sana ganimet olarak verdikleri (savaş esirleri)nden sağ elinin malik olduğu (cariyeler) ile seninle birlikte hicret eden amcanın kızlarını halanın kızlarını dayının kızlarını ve teyzenin kızlarını helal kıldık; bir de kendisini peygambere hibe eden ve peygamberin kendisini almak istediği mü'min bir kadını da -mü'minler için olmaksızın yalnızca sana has olmak üzere- (senin için helal kıldık). Biz kendi eşleri ve sağ ellerinin malik olduğu (cariyeleri) konusunda onlar (mü'minler) üzerine neyi farz kıldığımızı bildik (size bildirdik). Böylelikle, senin için hiçbir güçlük olmasın. Allah, çok bağışlayandır çok esirgeyendir. (33/50)

  Bundan sonra (başka) kadınlar ve bunları başka eşlerle değiştirmek -güzellikleri senin hoşuna gitse bile- sana helal olmaz; ancak sağ elinin malik olduğu (cariyeler) başka. Allah herşeyi gözetleyip denetleyendir. (33/52)

  Ey iman edenler, (rastgele) peygamberin evlerine girmeyin. (Bir başka iş için girmişseniz illede ) yemek vaktini beklemeyin. (ama yemeğe) çağrıldığınız zaman girin, yemeği yiyince dağılın ve ( uzun) söze dalmayın. Gerçekten bu, peygambere eziyet vermekte ve o da sizden utanmaktadır; oysa Allah hak(kı açıklamak) tan utanmaz. Onlardan ( peygamberin eşlerinden) bir şey isteyeceğiniz zaman perde arkasından isteyin. Bu, sizin kalpleriniz için de, onların kalpleri için de daha temizdir. Allah'ın rasulune eziyet vermeniz ve ondan sonra eşlerini nikahlamanız size ebedi olarak (helal) olmaz. Çünkü böyle yapmanız, Allah katında çok büyük (bir günahtır.) (33/53)

  Ey iman edenler, mü'min kadınlar hicret ederek size geldikleri zaman onları imtihan edin. Allah, onların imanlarını daha iyi bilendir. Şayet (gerçekten) mü'min kadınlar olduklarını bilip-öğrenirseniz, artık sakın onları kafirlere geri çevirmeyin. (Çünkü) Ne bunlar onlara helaldir, ne onlar bunlara helaldir. Onlara (kafir kocalarına kendileri için) harcadıklarını verin. Onlara (hicret eden mü'min kadınlara) ücretlerini (mehirlerini) verdiğiniz takdirde onları nikahlamanızda size bir güçlük yoktur. Kafir (kadın)ların, ismetlerini (nikahlarını) tutmayın ve (onlar için) harcadıklarınızı isteyin. Onlar da (mü'min kadınlara) harcadıklarını istesinler. Bu Allah'ın hükmüdür; sizin aranızda hükmeder. Allah, bilendir hüküm ve hikmet sahibidir. (60/10)


  Evleniniz! Zira ben çokluğunuzla iftihar edeceğim."

  Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Evleniniz! Zira ben (Kıyamet günü diğer ümmetlere karşı) çokluğunuzla iftihar edeceğim."
  (Kütüb-i Sitte, 6536 )


  Kadınlar ...kocalarına eziyet vermeseler, namazlarını kılanlar cennete girerler!"

  Ebu Ümame radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'a bir kadın geldi, yanında iki de çocuğu vardı. Kadın bunlardan birini sırtına almış, diğerini de yediyordu.
  Aleyhissalatu vesselam onu görünce (takdirlerini) şöyle ifade buyurdular:
  "(Kadınlar çocuklarını karınlarında) taşırlar, doğururlar ve onlara merhamet beslerler. Bunlar bir de kocalarına eziyet vermeseler, namazlarını kılanlar cennete girerler!"
  (Kütüb-i Sitte, 6586)


  Barsakları birbirinden ayıran miktarda süt emilmedikçe ..."

  Abdullah İbnu'z-Zübeyr radıyallahu anh üma anlatıyor:
  "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Barsakları birbirinden ayıran miktarda süt emilmedikçe evlenme yasağı hasıl olan emme vuku bulmaz."
  (Kütüb-i Sitte, 6564)

  O hülle yapandır. Allah hülle yapana da hülle yaptırana da lanet etsin!"

  Ukbe İbnu Amir radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün):
  "Sizlere kiralık döl hayvanını haber vereyim mi?" buyurdular. (Yanında bulunanlar:)
  "Evet ey Allah'ın Resulü! Haber verin!" dediler.
  "O hülle yapandır. Allah hülle yapana da hülle yaptırana da lanet etsin!" buyurdular."
  (Kütüb-i Sitte, 6563)


  Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en iyi davrananlardır."

  Abdullah İbnu Amr (İbni'I-As) radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en iyi davrananlardır."
  (Kütüb-i Sitte, 6573)


  Hz.Hatice radıyallahu anha'ya duyduğum kadar hiçbir kadına karşı kıskançlık ..."

  Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Hz. Hatice radıyallahu anha'ya duyduğum kadar hiçbir kadına karşı kıskançlık duymadım. Bu da, Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın onu çok zikretmesinden ileri gelmişti. Nitekim Resulullah'ın Rabbi, ona, Hz. Hatice'yi cennette kamıştan İbnu Mace der ki: yani altından mamul bir evle müjdelemesini emretmişti."
  (Kütüb-i Sitte, 6582 )


  Her biriniz,...ahiret işinize yardımcı olacak mü'mine bir kadın edinsin"

  Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın azadlısı Sevban radıyallahu anh anlatıyor: "Gümüş ve altın (biriktirme) ile ilgili ayet (Tevbe 34) nazil olduğu zaman halk:
  "Öyleyse hangi malı biriktirmeliyiz?" diye birbirlerine sordular.
  Hz. Ömer: "Bunu, ben sorup size haber vereyim!" dedi ve hemen devesine atlayıp gitti. Ben de peşinden gittim.
  Hz. Ömer: "Ey Allah'ın Resulü hangi maldan edinelim?" diye sordu.
  Aleyhissalatu vesselam da: "Her biriniz, şükreden bir kalp, zikreden bir dil, ahiret işinize yardımcı olacak mü'mine bir kadın edinsin" buyurdular."
  (Kütüb-i Sitte, 6531)


  Sizin en hayırlınız, ehline karşı en iyi davrananınızdır. ..."

  İbnu Abbas radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Sizin en hayırlınız, ehline karşı en iyi davrananınızdır. Ben aileme en iyi olanınızım."
  (Kütüb-i Sitte, 6572)


  Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi."

  İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi." (Kütüb-i Sitte, 6528 )

  En hayırlı şefaatlerden biri, evlenecek iki kişinin arasında yardımcı olmaktır."

  Ebu Rühm radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "En hayırlı şefaatlerden biri, evlenecek iki kişinin arasında yardımcı olmaktır."
  (Kütüb-i Sitte, 6570 )


  Resulullah aleyhissalatu vesselam benimle koşu yarışı yaptı. ..."

  Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam benimle koşu yarışı yaptı. Yarışı ben kazandım."
  (Kütüb-i Sitte, 6574


  Resulullah aleyhissalatu vesselsm'ı işittim, şu iki nikahı yasaklamıştı: ..."

  Ebu Sa'idi'l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselsm'ı işittim, şu iki nikahı yasaklamıştı:
  "Kişinin, kadınla kadının halasını, veya kadınla kadının teyzesini bir nikahta birleştirmesi." (Kütüb-i Sitte, 6560

  Nikah benim sünnetimdendir.

  Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Nikah benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir.
  Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz(in çokluğunuz) ile iftihar edeceğim.
  Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin.
  Kim maddi imkan bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır."
  (Kütüb-i Sitte, 6527)


  "Mü'min, Allah'a takvadan sonra en ziyade saliha bir zevceden hayır görür ..."

  Ebu Ümame radıyallahu anh'ın rivayetine göre: "Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
  "Mü'min, Allah'a takvadan sonra en ziyade saliha bir zevceden hayır görür. Böylesi bir kadına emretse itaat eder. Ona baksa sürur duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınından ayrılıp uzak bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur.
  (Kütüb-i Sitte, 6532 )

  Kim Allah'a pak ve temizletilmiş olarak ..."

  Hz.Enes İbnu Malik radıyallahu anhümaanlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın şöyle söylediğini işittim:
  "Kim Allah'a pak ve temizletilmiş olarak kavuşmak isterse hür kadınlarla evlensin."
  (Kütüb-i Sitte, 6535

  "... hulle yapana da yaptırana da lanet etti."

  Hz. İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam hulle yapana da yaptırana da lanet etti." (Kütüb-i Sitte, 6562

  Kadın, halası veya teyzesi üzerine nikahlanamaz."

  Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Kadın, halası veya teyzesi üzerine nikahlanamaz." (Kütüb-i Sitte, 6561)

  Bakire kızlarla evlenin. ..."

  Üveym İbnu Saide radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:"Bakire kızlarla evlenin. Çünkü onların ağızları daha tatlı, rahimleri daha doğurgandır, aza da razı olurlar."
  (Kütüb-i Sitte, 6534 )

  "... hür kadının izni olmadan ona azil yapmayı yasakladı."

  Hz. Ömer radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, hür kadının izni olmadan ona azil yapmayı yasakladı."
  (Kütüb-i Sitte, 6559 )

  Uğursuzluk yoktur. Ancak üç şeyde uğur olabilir: Kadında, atta, evde."

  Mıhmar İbnu Mu'aviye radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın şöyle söylediğini işittim:
  "Uğursuzluk yoktur. Ancak üç şeyde uğur olabilir: Kadında, atta, evde."
  (Kütüb-i Sitte, 6579)

  Hz. Aişe ensardan, bir yakını kızcağızı evlendirmişti. .."

  İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Hz. Aişe ensardan, bir yakını kızcağızı evlendirmişti.
  Resulullah gelince: "Genç kızı (kocasına) gönderdiniz mi?" diye sordu.
  Evdekiler "evet!" deyince "Kızla birlikte bir de çalgıcı gönderdiniz mi?" dedi.
  Onlardan "Hayır göndermedik" cevabını alınca, Aleyhissalatu vesselam:
  "Ensar, aralarında gazel okuma adeti mevcut olan bir cemaattir. Keşke onlara: "Size geldik size geldik, size selam bize selam" deyiverecek birini gönderseydiniz" buyurdular."
  (Kütüb-i Sitte, 6551 )

  Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin. ..."

  Abdullah İbnu Amr radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin. Çünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulur. Onlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulur. Fakat onlarla diyaneti esas alarak evlenin. Yemin olsun, burnu kesik, kulağı delik siyahi dindar bir köle (dindar olmayan hür kadınlardan) efdaldir."
  (Kütüb-i Sitte,6532 )

  Nutfeleriniz için (kadının) hayırlısını tercih edin...."

  Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Nutfeleriniz için (kadının) hayırlısını tercih edin. Kendinize denk olanlarla evlenin, denklerinizin kızını isteyin."
  (Kütüb-i Sitte, 6568


  "Senin o oğlun da bir damara çekmiş olabilir!"

  İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Çölde yaşayan bedevilerden biri Resulullah aleyhissalatu vesselam'a geldi ve:
  "Ey Allah'ın Resulü! Karım, benim yatağımda siyah bir çocuk doğurdu. Biz, asla aramızda siyah bulunmayan bir aileyiz dedi.
  Aleyhissalatu vesselam. Senin develerin var mı?" diye sordu.
  Adam "Evet, var!" deyince: "Renkleri nedir?" diye sordu.
  Adam "Kızıl!" diye cevap verdi.
  Aleyhissalatu vesselam "Aralarında siyah da var mı?" dedi.
  Adam "Hayır!" deyince: "Peki boz deve var mı?" diye sordu.
  Adam "Evet var!" deyince: "Pekiyi bu nereden oldu?" diye sordu.
  Adam "Belki bir damara çekmiştir!" deyince:
  "Senin o oğlun da bir damara çekmiş olabilir!" buyurdular."
  (Kütüb-i Sitte, 6583)

  arşivden...

 5. 07.Kasım.2014, 19:22
  3
  Misafir

  Cevap: Evlilik ile ilgili hadis veya ayetler

  Paylaşım için Allah razı olsun evlilik konusunda ayet ve hadisler ışığında bilgi edindim.


 6. 07.Kasım.2014, 19:22
  3
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Paylaşım için Allah razı olsun evlilik konusunda ayet ve hadisler ışığında bilgi edindim.
+ Yorum Gönder