+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Fetih Suresi ile ilgilili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fetih Suresi ile ilgilili hadisler

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Fetih Suresi ile ilgilili hadisler


  Reklam  Cevap: Fetih sûresi, hicretin altıncı yılında Hudeybiye andlaşması dönüşünde Mekke ile Medîne arasında nâzil oldu (indi). Yirmi dokuz âyet-i kerîmedir. İslâmiyet'in yakında elde edeceği fethi, başarı ve zaferi müjdelediğinden Sûret-ül-Fetih denilmiştir. Sûrede; Peygamber efendimiz ve mü'minler için verilen ve verilecek olan nîmetler, münâfıkların ve müşriklerin uğrayacağı azâb hatırlatılmakta ve cihâddan geri kalanlar ve daha başka konular anlatılmaktadır.

  Allahü teâlâ Fetih sûresinde meâlen buyuruyor ki:

  (Habîbim) biz seni mü'minlerin (İnananların) îmânına, kâfirlerin (inkar edenlerin, inanmayanların) küfrüne (inkârına) şâhid, mü'minleri Cennetle müjdeleyici, kâfirleri de Cehennem ateşi ile korkutucu olarak gönderdik. (Âyet: 8)

  Kim Allah'a ve peygamberine îmân etmezse, inanmazsa, muhakkak ki biz o kâfirler için pek şiddetli bir azab hazırladık. (Âyet: 13)

  Kim Fetih sûresini okursa, sanki Mekke'nin fethinde Resûlullah ile berâber bulunmuş gibidir. (Hadîs-i şerîf-Tefsîr-i Kâdı Beydâvî)

  Ramazan'ın birinci gecesi kim namazda, Fetih sûresini okursa, Allahü teâlâ o kimseyi bütün sene korur. (Hadîs-i şerîf-Rûh-ul-Beyân)

  ___ Fetih Suresiyle ilgili Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Bu gece bana bir sure indirildi. O benim için, güneşin, üzerine doğduğu her şeyden daha se­vimlidir." Sonra Resulullah Fetih suresini okudu._____

  (Buhari, IV, 1531, 1829, 1915; Tirmizi, V, 385; Muvatta, I, 203)

 3. eL-eNsaR
  Üye
  Kardeşim Önce Bir selam verseydin

  Hadis No : 0779
  Ravi: Übey İbnu Ka'b
  Tanım: Allah, peygamberine ve inananlara huzur indirdi. Onların takva sözünü tutmalarını sağladı (Feth, 26) ayetinde geçen "takva sözü"nden, Lailahe İllallah'ın kastedildiğini Hz. Peygamber (sav)'den işittiğini söylemiştir.

  Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Feth, (3261)  Hadis No : 0777
  Ravi: Enes
  Tanım: Ey muhammed! Doğrusu biz sana apaçık bir zafer sağlamışızdır. Allah böylece senin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlar, sana olan nimetini tamamlar, seni doğru yola eriştirir (Feth, 1-2) ayetleri Hudeybiye dönüşü Hz. Peygamber (sav)'e nazil oldu. Ayette geçen "apaçık zafer (Feth-i Mübin)" Hudeybiye zaferidir. Ayet inince: "Ey Allah'ın Resulü, ne mutlu, kutlu olsun, saadetli olsun, Allah Teala hazretleri senin için ne yapacağını sana açıkladı. Acaba bize ne yapacak?" dediler, bunun üzerine şu ayet indi: "İman eden erkek ve kadınları, içinde ebedi kalacakları, içlerinde ırmaklar akan cennetlere koyar, onların kötülüklerini örter, Allah katında büyük kurtuluş işte budur" (Feth, 5).

  Kaynak: Buhari, Meğazi 35, Tefsir, Feth 1; Müslim, Cihad 97 (1786); Tirmizi, Tefsir, Feth (32  Hadis No : 0778
  Ravi: Enes
  Tanım: Sabah namazı sırasında Ten'im dağından seksen kişi Resulullah (sav)'ın üzerine geldiler. Niyetleri onu öldürmekti. Yakalandılar. Hz. Peygamber (sav) onları serbest bıraktı. Bunun üzerine şu ayet indi. (mealen): "Sizi onlara üstün kıldıktan sonra, Mekke bölgesinde, onların ellerini sizden, sizin ellerinizi onlardan geri tutan, savaşı önleyen O'dur..." (Feth, 24).

  Kaynak: Müslim, Cihad 133 (1808); Tirmizi, Tefsir, Fetih (3260); Ebu Davud, Cihad 130, (2677)


  Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

  “Fetih sûresini okuyan kimse, Hudeybiye ağacının altında bana bîât eden kimse gibi sevâb alır.”

  “Ramazanın birinci gecesi kim namazda, Fetih sûresini okursa, Allahü teâlâ o kimseyi bütün sene korur.”

  “Kim Fetih sûresini okursa, sanki Mekke'nin fethinde Resûlullah ile berâber bulunmuş gibidir.”

  “Bu gece bana bir sûre indirildi ki, o bana dünya ve içindekilerden daha sevimlidir. Bu sûre "İnnâ fetahnâ"dır.”

  İmâm-ı Sa'lebi buyurdu ki:

  "Sûre-i Feth'i okuyanların, meleklerin tesbîhlerinden ve zikirlerinden nasîbi vardır."


 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Kardeşim Önce Bir selam verseydin
  SelaM konusunda kardeşleri zorlamanın ve terslemenin bir manası yokkk...
  herkes senin gibi ince düşünceli olmayabilir kardeş

 5. nurya
  Devamlı Üye
  fetih suresi severek zorlanmadan düzgün yanlışsız takılmadan okuduğum sürelerdendir EVVELALLAH bir solukta okurum çok şükür RABBİME

 6. VanLi*
  Devamlı Üye
  Alıntı eL-eNsaR Nickli Üyeden Alıntı
  Kardeşim Önce Bir selam verseydin
  selam verilipde alınmadığı zamanlar oluyor burası sanal alem real değil çok fazla benzetmeyelim.Bazı konularda görüyoruz selam verilip soru soruluyor ama cevap veren olmadığı zaman selamıda alınmıyor buda önemli bir meseledir.

 7. Misafir
  Selamun aleykum kardes. En sonda yazdigin "Hadis-i şerif lerde buyuruluyorki" den sonraki dört hadise hic kaynak göstermemişsin. Özellıkle Ramazan in ilk gecesi Feth suresinin fazileti.

+ Yorum Gönder
fetih suresi ile ilgili hadisler,  fetih suresi hadis,  fetih suresi hakkında bilgi,  fetih suresi ile ilgili sözler,  FETİH SURESİ İLE İLGİLİ HADİSİ ŞERİF,  fetih suresi hakkında hadisler,  fetih suresi ile ikgili hadislerr