+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Tarık suresinin insana psikolojik faydaları varmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tarık suresinin insana psikolojik faydaları varmıdır?

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Tarık suresinin insana psikolojik faydaları varmıdır?


  Reklam  Cevap: Tarık Suresinin Muhtevası-içeriği ve insana faydası:


  Mekke'de inen bu surenin konusu da Mekke'de inen diğer surelerde olduğu gibi, diriliş, dönüş, hesap, ceza ve insanın yoktan yaratılması etra*fında yoğunlaşmaktadır. Çünkü insanı yaratmaya kadir olan ölümden son*ra diriltmeye de kadirdir.

  Sure, göğe ve gece parlayan yıldızlara, her insanın üzerinde koruyucu meleklerin bulunduğuna yemin ile başlıyor. "Andolsun o göğe ve Tarık'a." (1, 4. ayetler).

  Sonra Allah Tealâ dirilmenin mümkün olduğuna, ölüm ve yokluktan sonra diriltmeye ilişkin kudretine, insanı ilk defa topraktan sonra da bir nutfeden yaratması ile delil getiriyor: "Şimdi insan hangi şeyden yaratıldı"? Baksın." (5, 8. ayetler).

  Sure, ahirette sırların tam bir şekilde açılmasını ortaya koyarak de*vam ediyor: İnsanın hiçbir gücü ve yardımcısı olmadan ilâhi adaletin önünde bulunması: "O günde ki sırlar yoklanıp meydana çıkarılacaktır." (9, 10. ayetler).

  Sure göğe, yere, Kur'an'ın doğruluğu ve hak ile batıl arasında kesin hükmü koyduğuna, onu yalanlayan kâfirlere yönelik tehdit ve uyanlara yeminle bitiyor: "Andolsun o dönüş sahibi olan göğe." (11, 17. ayetler). [3]

+ Yorum Gönder
tarık suresi fazileti,  tarık suresinin faydaları,  tarık suresi faydaları,  tarık suresinin fazileti