+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Hz. Peygamberin, Peygamberliğini anlatan ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Peygamberin, Peygamberliğini anlatan ayetler

  Reklam
  Sual: Hz. Muhammed s.a.v efendimizin peygamberliğini anlatan konu alan ayetlere ihtiyacım var lütfen bu araştırmamın soucunu istiyorum ? 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: Hz. Peygamberin, Peygamberliğini anlatan yetler


  Reklam  Cevap: buyur linki tikla kardesim >>> Hazretİ Muhammed'İn Hakkinda Ayetler

 3. Arsoy
  Devamlı Üye
  Rasulullah risalet yönüyle bir takım gaybî sırlara mazhardır. Bunun en büyük delili başta kur'an'dır. Kur'an'ı Kerim'de bunun çok örneklerine rastlamaktayız.

  "Peygamber, eşlerinden birine gizlice bir sır söylemişti. Fakat eşi, bunu başkasına haber verdi. Allah bunu, peygamberine bildirdi. Peygamber, bir kısmını söyleyip bir kısmından vaz geçmişti. Peygamber bunu haber verince eşi "bunu sana kim haber verdi" dedi. Peygamber, "Alim ve Habîr olan Allah haber verdi" dedi" (Tahrîm, 3)

  Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik. Bu ayette Hz. Muhammed'in, ancak alemlere rahmet için gönderildiği belirtilmektedir. Rahmet acımak anlamına gelmektedir. Ayetin anlamı şudur: Allah insanlara acıdığından dolayı onları hurafelerden, kötü huylardan kurtarmak ve doğru yola yöneltmek için Hz. Muhammed'i göndermiştir.

  Kur’an-ı Kerim, gerek Hz. Peygamber’i (a.s.m.) gerekse onun sünnetini pek çok yönü ile ele almıştır. Yapılan bir araştırmaya göre, konuyla ilgili kutsal kitabımızda yer alan ayetlerin sayısı 115 tanedir.

  Hz. Peygamber (a.s.m.) ve sünnetinden bahseden ayetleri ana başlıklar altında örnekler vererek sıralayalım.

  1- Hz. Peygamber’in (a.s.m.) Yüce Allah’ın inananlar için büyük bir lütfu olduğunu ifade eden ayetler.

  “Andolsun ki, Allah mü’minlere büyük bir lütufta bulundu; zira daha önce açık bir sapıklık içinde bulunuyorlarken onlara, kendi içlerinden, kendilerine Allah’ın ayetlerini okuyan, kendilerini temizleyen ve kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderdi.”

  “Andolsun ki, içinizden size öyle aziz bir peygamber geldi ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir; size çok düşkün, mü’minlere çok şefkatli ve merhametlidir. Eğer senden yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter. Ondan başka İlah yoktur. Ona dayandım. O, büyük arşın sahibidir.”

  DEVAMI: http://www.mumsema.com/peygamberimizin-hayati/99591-peygamberimizin-insani-ve-peygamberlik-yonunu-anlatan-ayetleri-aciklar-misiniz.html

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizi anlatan ayetler,  peygamber efendimizin kişiliğini anlatan ayetler,  peygamberimizi anlatan ayetler,  peygamber efendimizi öven ayetler,  efendimizi anlatan ayetler,  peygamber efendimizi anlatan sureler