+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Yusuf suresinin hikmetleri nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yusuf suresinin hikmetleri nelerdir?

  Reklam
  Sual: yusuf suresinin faziletleri allah kismet ederse 2 ay sonra oglum olacak adini nasipse yusufali koymak istiyorum ahlakini hz.yusuftan alsin diye ve ona karnimda yusuf suresini okudum hikmetlerini ogrenmek istiyorum ? 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  --->: Yusuf suresinin hikmetleri nelerdir?


  Reklam  Cevap: Umarım hayırlı bir kul , hayırlı bir evlat , hayırlı bir insan olur.

  * YUSUF süresini herhangi bir mü 'min okur ve aile efradına öğretirse, Cenab-ı Hak onlara ölüm hastalığını kolay kılar ve müslümanlara haset etmek
  duygusundan onları kurtarır. (Beyzavi 3/144)

  bu da Yusuf (a.s.)ın hayatı , bknz:

  http://www.mumsema.com/peygamberleri...yusuf-a-s.html

 3. İsrâ
  İsrâ
  Allah hayirli bir evlat olmayi nasip etsin


  Sûre-i Yusuf Hakkında

  Kur'an'da üç büyük sûre; insan, Allah ve Peygamberimizin sırrını açıklar. Bunlardan Sûre-i Rahmân ilâhî sırları, Sûre-i Yûsuf insanın esrarını, Yâsin Sûresi de Efendimizin hikmetlerini dile getirir. Yine Kur'an'ın en kısa üç sûresi de bu önemli üç konuyu özet hâlinde vermektedir.

  Asr Sûresi insanı, Kevser Sûresi Peygamberimizi, bilindiği gibi İhlâs Sûresi de Cenab-ı Hakk'ı anlatmaktadır.

  Sûre-i Yûsuf’ta insan gerçeğinin anlatımı kat kat ve derinliğine; fakat enfüs mânânın sırrı içinde gizlenmiştir.

  Sûre-i Yûsuf’un insanı tanımladığını tasavvuf konusunda yazılmış eserler dile getirir. Hatta mânâ ilminde şöyle bir kural vardır: «Bir konuyu anlayıp çözemiyorsanız, Sûre-i Yûsuf’a başvurunuz». Sûre-i Yûsuf’un bu özelliği Sûre içindeki dört önemli işaretten anlaşılmaktadır:

  1) Sûre-i Yûsuf, 111 âyetten kuruludur. Ve baştan sona kadar Hazreti Yûsuf’un hayat hikâyesini dile getirmektedir. Hâlbuki Kur'an'da kısa sûreler dışındaki bütün sûreler tek bir konuyu değil, muhtelif mevzuları isler.

  2) Sûre-i Yûsuf’u, Cenab-ı Hak takdim ederken ahsenü'l-kasas (ibret alınacak güzeller güzeli bir kıssa) olarak tanımlamıştır. «Ahsen» kelimesi, Sûre-i Tin'de insanın yaratılışındaki güzellik olarak geçmektedir. Bu âyet açıklanırken daha ayrıntılı bilgi verilecektir.

  3) Sûrenin birinci âyetinde, Kur'an âyetlerinin Levh-i mahfûz'daki gerçekleri dile getiren birer şifre oldukları bildirilmektedir. Bu açıdan bakıldığında Sûre-i Yûsuf’u bir peygamber kıssasının çok ötesinde görmek gerekir.

  4) Sûre-i Yûsuf’ta 19 önemli şahıs sahnededir. İnsanın da 19 önemli özelliği vardır. Bu yüzden besmele, 19 harflidir. Ve Kur'an'da 19'un katları sistematiği kurulmuştur. Kur'an'daki 19'lar hikmetini «Kur'an Mûcizeleri» kitabımda etraflıca açıklamıştım. Sûre-i Yûsuf’taki 19 önemli şahsa gelince; bunlar ve insanda delâlet ettiği özellikler şöyle tanımlanabilir.

  1) Hz. Ya'kub:

  İnsanda tekabül ettiği hususiyet: Ruh

  2) Hz. Yûsuf:

  İnsanda tekabül ettiği hususiyet: Kalp (Gönül)

  3) Züleyha:

  İnsanda tekabül ettiği hususiyet: Nefs

  4) Kıftir (Züleyha'nın eşi):

  İnsanda tekabül ettiği hususiyet: Dünya

  5) Mısır sultanı:

  İnsanda tekabül ettiği hususiyet: Akıl

  6) Bünyamin:

  İnsanda tekabül ettiği hususiyet: İman

  7) Şarapçı:

  İnsanda tekabül ettiği hususiyet: İlim

  8) Kervancı:

  İnsanda tekabül ettiği hususiyet: Menfaat

  9) Hapishane arkadaşı:

  İnsanda tekabül ettiği hususiyet: Mantık

  10–19) Yûsuf’un diğer Kardeşleri: Gurur, kin, hisset, meskenet, reyb (şüphe), cebânet, ihtiras, şehvet, seyyâliyet, zulüm.

  İşte, Hz. Yûsuf’un kıssası, insanın bu on dokuz özelliğinin yapısal ve fonksiyonel tüm gerçeklerini açıklamaktadır. Biz âyetleri tek tek açıklarken önce dış mânâların bize verdiği emirleri tanımlamaya çalışacak; sonra da insan özelliklerine ışık tutan her bir ilâhî emiri çözmeye gayret edeceğiz.

  Sûre-i Yûsuf 111 âyet, 1706 kelime, 7166 harften kurulmuştur. İlk üç âyetin dışında tümüyle Mekke'de nâzil olmuş, 1.2.3. âyetler Medine'de nâzil olmuştur. Âyetleri mümkün olduğu kadar ufak gruplar hâlinde yorumlamaya gayret edeceğiz. Çünkü bir mesajdan diğer bir mesaja geçerken bu gruplar önemli çıkış noktalarıdır.

 4. gül:)
  { Aşkın gıdası Allah’tır


  Amin inşallah ..
  Allah razı olsun kardeşlerim çok güzel maşallah okudukça daha çok aydınlandım eyvallah hakınızı helal eyleyin..


 5. Misafir
  Güzel bir site çok yararlı bana yardımcı olan bir site Teşekkür Ediyorum

 6. Misafir
  S.a ben yusuf suresini okumaya basladim Allahin izniyle ins.herkes okusun

+ Yorum Gönder
yusuf suresi fazileti,  yusuf suresinin fazileti,  yusuf suresinin faziletleri,  yusuf süresinin fazileti,  yusuf süresi fazileti,  yusuf suresinin faydaları,  yusuf suresinin hikmeti