+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sure ve Ayetler Kategorisinden Muharrem ayı ve aşure günü ile ilgili ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Muharrem ayı ve aşure günü ile ilgili ayetler

  Reklam
  Sual: Muharrem ayı ve aşure günü ile ilgili ayetlere ihtiyacım var İslamda kuranı kerimde Muharrem ayı ve aşure günü hakkında ayetler paylaşabilir misiniz ? ? 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  --->: Muharrem ayı ve aşure günü ile ilgili ayetler


  Reklam  Cevap: Aşure Günü’nün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Suresi’nin ikinci ayeti olan "On geceye yemin olsun"1ifadelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz. Cenab-ı Hak bu gecelere yemin ederek onların kutsiyet ve bereketini bildirmektedir.
  1 Fecr Suresi: 2. Ayet

  ...

  ayrıca:

  Haram Aylar hakkında ayetler

  Haram aylar (Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb) neden "haram aylar" diye isimlendiri


 3. Hoca
  erimeye devam...
  Muharrem ve Aşure hakkında ayet, hadis ve açıklamaları

  MUHARREM AYI VE AŞURE

  Muhterem Müslümanlar!
  Hicri yılın ilk ayı Muharrem ayıdır ve şu anda bu aya girmiş bulunuyoruz. Yarın Cumartesi Muharrem’in 10’u dur. İslam tarihinde önemli bir yeri olan Muharrem ayının onuncu gününe "aşure günü" denilmektedir. Bu günü bir öncesi ve sonrası ile oruçlu geçirmek sünnettir. İslam’dan önce Peygamberimiz (s.a.v.) ve Mekke halkı “aşure” günü oruç tutuyordu. Peygamberimiz (a.s.), Medine’ye geldiklerinde de bu orucu tutmaya devam etti ve ashabının da tutmasını istedi. Ramazan orucu farz kılındıktan sonra da Peygamberimiz (a.s.) "aşure orucunu" tutmuş ve “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur”.(1) buyurmuştur. “Peygamberimizin bu tavsiyesi üzerine sahabenin bir kısmı bu orucu tutmuş, bazı sahabîler de tutmamıştır.”(2)

  Değerli Müslümanlar!
  Muharrem ayı İslam tarihinde çok önemli olaylara sahne olduğu gibi örneğin, Hz. Musa’nın Firavun zulmünden kurtulması, Hz. Nuh’un Tufandan kurtulması gibi aynı zaman da çok müessif olaylara da sahne olmuştur. Sevgili Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin ve 70 den fazla arkadaşı Hicri 10 Muharrem 61 tarihinde Kerbela’da önce susuz bırakılarak ardından da acımasızca şehit edilmişlerdir.
  Bu elim olay, Hz. Peygamberi ve onun Ehli Beytini seven bütün Müslümanları derinden üzmüş ve kalplerimizi incitmiştir.
  Müslümanlara düşen görev, bu tür olayların tekrarlanmasını önleyecek bir bilinç ve anlayışa sahip olmak, kardeşlik, birlik ve beraberliği korumak ve yüce Allah'ın; "Hep birlikte Allah'ın ipine Kur'ana sımsıkı sarılın ve parçalanıp bölünmeyin"(3) emrine uymaktır.

  Aziz Mü’minler!
  Hepimizin Allah'ı bir, Peygamberi bir, kitabı bir, kıblesi bir, vatanı bir ve bayrağı birdir. Bu birlik, birbirimize sevgi ve saygı bağları ile bağlanmamızı gerektirir. Kardeş olarak yaşamak, Rabbimizin ve Peygamberimizin bir emridir. Yüce Allah, "Müminler ancak kardeştirler"(4) Peygamberimiz (s.a.v.) ise "Müslüman Müslüman’ ın kardeşidir, ona zulmetmez Sizden biriniz kendisi için sevip arzu ettiği şeyi mümin kardeşi için de sevip arzu etmedikçe (gerçek anlamda) iman etmiş olamaz"(5) buyurmuştur. Allah ve Peygamberin bu emir ve tavsiyelerine uyarak birbirimizi sevelim, Rabbimizi sevelim, Peygamberimizi ve O'nun aile fertlerini ve ashabını da sevelim. Bu sevgi, Müslümanların müşterek heyecanıdır. Peygamberi, aile fertlerini ve ashabını sevmenin en büyük göstergesi, onların yolundan gitmek ve onlar gibi Kur’an ve Sünnete uygun bir hayat yaşamaktır.
  HAZIRLAYANIN ADI: Fettah MERT
  1. Tirmizî, Savm, 50. III, 128.
  2. Buhârî, Savm, 69, II, 251. Müslim, Sıyâm, 113–126. I,792–795.
  3. Al-i İmran,3/103
  4. Hucurat,49/10.
  5. Buhârî, Mezalim, 3b III, 98.


 4. Misafir
  çok teşekkürler saolun

 5. Misafir
  gerçekten saolun Allah razı olsun sizden Ayet-i Kerim'e çok yardımcı oldu...!

 6. Misafir
  Muharrem ayı boyunca aşure pişirmek doğrumu vaya önemi ne

 7. Misafir
  Muharrem ayı ya da asure ile ilgili direkt ayet var mı hadis ya da kulaktan kulaga ankatım değil ayet var mı..!? Ben de çok anlayamadım.. Hala konu muamma..

+ Yorum Gönder
muharrem ayı ile ilgili ayetler,  aşure günü ile ilgili ayetler,  aşure ile ilgili ayetler,  muharrem ayı ile ilgili hadisler,  aşure ile ilgili hadisler,  muharrem ayı ayetleri,  aşure günüyle ilgili ayetler