+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden Tasarruf ve tutumluluk ile ilgili atasözleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tasarruf ve tutumluluk ile ilgili atasözleri

  Reklam

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Tasarruf ve tutumluluk ile ilgili atasözleri


  Reklam  Cevap: Tasarrufla İlgili Atasözleri ve Anlamları

  Sakla samanı, gelir zamanı
  Gereksiz görülen, işe yaramaz kabul edilen şey günün birinde, ileride lâzım olabilir. Bu sebeple önemsiz gördüğümüz şeyleri bir kenara atıp elden çıkarmamalı, onları saklamalıyız.
  İşten artmaz, dişten artar
  Kazanç ne kadar çok olursa olsun, tutumlu davranılmazsa para biriktirilemez. Tasarruf, savurganlık yapmamak, tüketimi kısmakla mümkündür ancak.
  Her çok azdan olur
  Çoğun temelinde az yatar. Önce az olanlar, birike birike çoğu meydana getirmiştir. Bu bakımdan azlar önemsiz görülüp atılmamalı, aksine sabırla bir arada tutulup biriktirilmelidir.
  Damlaya damlaya göl olur
  Her çok azdan olur. Küçük ve önemsiz şeyler birikerek büyük şeyleri meydana getirirler. Bunun için küçüktür, azdır, önemsizdir deyip hiçbir şey hor görülmemelidir; bunların önemi bilinmeli, çarçur edilmemelidir.
  Bol bol yiyen, bel bel bakar
  Bugünün yarını da vardır. Savurganlık yapıp elindekini bol bol harcayan, düşünceli davranıp ilerisi için bir şey bırakmayan kimse, yarın geçimini temin edecek bir şey bulamaz. Başkalarına muhtaç olur, onun bunun eline bakar.
  Ayağını yorganına göre uzat
  Dengeli yaşamak isteyen insan mutlaka gelirini, giderine göre ayarlamalıdır. Harcamalar geliri aşmamalı, imkânlar zorlanmamalıdır. Aksine bir hareket bütçeyi sarsar, dengeyi bozar, insanı sıkıntıya sokup rahatsız eder
  Ak akçe kara gün içindir
  Emek vererek, alın teri dökerek kazandığımız para, sıkıntılı anlarımız ve zor günlerimiz içindir; bizi darlıktan bu para çekip kurtarır, rahata erdirir. Dara düşülen günlerimizde bu parayı harcamaktan da geri durmamalı, çekinmemeliyiz.


 3. Misafir
  Ödevime yardımcı oldunuz saolun

 4. Misafir
  şey dersime yarsımcı olduğunuz için sağolun

 5. Misafir
  teşekkürler odevime yardimci oldunuz

+ Yorum Gönder
tutumlu olmak ile ilgili atasözleri,  Tutumluluk ile ilgili atasözü,  tutumluluk ile ilgili sözcükler,  tutumluluk atasözleri