+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sözler ve Mesajlar Kategorisinden Süleyman hilmi tunahan güzel özlü sözleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Süleyman hilmi tunahan güzel özlü sözleri

  Reklam

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: süleyman hilmi tunahan güzel özlü sözleri


  Reklam  Cevap: Süleyman Hilmi Tunahan dan Güzel Sözler

  Allah yolunda ol, dosdoğru ol, verdiğin sözün eri ol. Evladım, ağzın laf ediyorsa dilinle doğru ol, sözünle doğru ol. Sana inanan kişilere karşı sözünden cayma. Eğer sözünü tutarsan “söz” olur ve seni cennete götürür, tutmazsan “köz” olur.”

  “İnsanları sev ve kimseyi kendinden alçak görme. Tevazu sahibi ol, zira en halis ziynet alçakgönüllülüktür. Mütevazi olan kimse, en güzel ziyneti takınmıştır. Kimseyi kendinden aşağı görme. Hayatta haset etmeden say, kıskanmadan sev. Bazı insanlar, başkasındakini istemez. Öyle olma. Gıpta et, fakat haset etme. Zira Allah’ın huzuruna fesatla çıkılmaz”

  “İnsanlar muhteliftir. Bazısı daha kabiliyetli, bazısı daha yakışıklıdır. “Ben niye onun yerinde olmayayım” deme, elindekinden olursun. “Allah bana bir verirse, arkadaşıma, komşuma iki versin” diye düşünürsen, seninki üç olur. Eğer arkadaşın veya komşun böyle düşünmüyorsa, onunki ikide kalır.”

  “Senden daha iyi hizmet edecek olan varsa, makamını ona ver. İşte vatanperverlik budur.”

  “Oğlum! ilimsiz ibAdetin tadı olmaz. Tek kanatlı kuş uçmaz. İnsanların dünyaya dalıp, istikbAl sevdasına düştükleri şu günde, MevlA’nın ilmini okuyacağız. O, insana iki cihanda izzet ve şeref veren Ali bir iştir. İhlAs ve samimiyetle Allah ve Rasulune yönelen kimse, gölge gibi dönen dünyayı ve her hayrı kendine tabi kılar. Ahirete çalışan, dünyayı elde eder. Dünyaya çalışan ise Ahireti kazanamaz. Zira Ahiret hakikat, dünya haleftir. Ağacı kökünden götürürsen, gölgede beraber gider. Ahirette ne varsa, dünyada onun misAli vardır. Eğer olmasa dünya yalan olur. Teyemmüm abdestin halefidir, dünya da ahiretin.”

  “Her yerde birlik ve beraberlik lazımdır. Muvaffak olmak için her hususta ittifak etmeli ve dayanışmayı asla elden bırakmamalıdır. Çünkü Allah’ın nusreti, maddi ve manevi yardımı cemaat ile beraberdir. Toplu çalışanlar bunun semeresini kısa zamanda elde ederler.”

  .”Sırf bAtınla meşgul olanlar mülhiddir. Sırf zAhirle meşgul olanlar gAfildir. KemAlat her ikisinin birleşmesindedir.”

+ Yorum Gönder
süleyman hilmi tunahan sözleri,  süleyman hilmi tunahan hz sözleri,  suleyman hilmi tunahan sozleri,  süleyman hilmi tunahanın sözleri,  süleyman hilmi tunahan hazretleri sözleri,  süleyman hilmi tunahan hazretlerinin sözleri,  süleyman hilmi tunahan güzel sözleri